A videójátékfüggőség, az internetfüggőség és a túlzott szerencsejáték mind olyan modern társadalmi betegségek, amelyekről sokat hallani mostanában. Nem csoda, hisz ma az internet már hemzseg a különféle virtuális szórakozási lehetőségektől. Ingyenes videójátékok, fizetős streaming oldalak, videók, befizetés nélküli bónusz kaszinó promóciók, ingyenes zenehallgatás stb. Szerencsére azonban annak ellenére, hogy egyre többet hallani ezekről a problémákról, csupán a társadalom egy kicsiny részét érintik. Ennek ellenére a kiegyensúlyozott életmód mindenki számára fontos, nem csupán a rossz viselkedésformák elkerülése miatt, mint amilyen például az állandó videojátékozás vagy sorozatnézés, hanem az általános jó közérzet fenntartása és ezen keresztül a fizikai egészség megőrzése miatt is. Ha tovább olvasol, akkor többet tudhatsz meg arról, hogy mikor beszélhetünk a szerencsejáték esetében az egyensúly felborulásáról, mik azok a jelek, amelyekre érdemes figyelned és hogyan tudod pár egyszerű lépéssel biztosítani, hogy téged ehhez hasonló problémák soha ne érintsenek.
A kiegyensúlyozott életmód alatt azt értjük, hogy bár rengeteg virtuális szórakozás áll ma már folyamatosan a rendelkezésedre, a valódi élmények továbbra is fontosak. A barátaiddal, ismerőseiddel való közös sportolás és találkozások, sőt, akár a kollégáiddal az irodában vagy a műhelyben való közös munka is segíthet megakadályozni, hogy túlzottan a virtuális tér rabja legyél. Azoknál az embereknél, akik keveset érintkeznek másokkal sokkal gyakrabban alakulhatnak ki a videójátékokkal, a közösségi médiával és a szerencsejátékkal kapcsolatos rossz viselkedésminták. Ügyelj rá te is, hogy a virtuális tér soha ne váljon számodra fontosabbá, mint a való világ.
Videójátékok és közösségi média
A videójáték függőséget sokan a 21. század legnagyobb népbetegségének tartották a 2000-es évek elején, azonban amint megjelentek az olyan közösségi oldalak, mint a Facebook és az Instagram, valamint az olyan közösségi tartalommegosztók, mint például a TikTok, eléggé egyértelművé vált, hogy a problémát nem a videójátékok jelentik. A problémát az jelenti, hogy sok embernek nem egészséges a viszonya a virtuális valósággal. Ennek ellenére a lövöldözős videójátékok témája újra és újra előkerül egy-egy iskolai lövöldözés vagy más erőszakos cselekedet után. Semmi egészségtelen nincs abban, ha valaki szeret a virtuális világban kikapcsolódni. A problémát az jelenti, ha valaki a valódi életben előállt kedvezőtlen helyzete vagy sikertelensége miatt túlzottan a virtuális térbe menekül.
Ázsia technológiailag rendkívül fejlett országaiban, mint amilyen például Dél-Korea és Japán, rendkívül gyakoriak a különféle virtuális függőségek. Becslések szerint Japánban az emberek több, mint 1%-a már évek óta egyáltalán nem hagyta el az otthonát, vagy csak rendkívül ritka esetben megy el otthonról. Ezek az emberek a valódi világ problémái elől a virtuális világba menekültek és már nehézséget okoz számukra visszailleszkedni a valódi világba. Nagyon fontos neked is szem előtt tartanod, hogy minden egyes órát, amelyet valamilyen képernyő előtt töltesz, próbálj legalább ugyanennyi társas tevékenységgel kompenzálni, hogy fenntartsd a valódi és a virtuális kapcsolataid egészséges egyensúlyát.
Szerencsejáték
A szerencsejáték függőség bár kicsit eltér a hagyományos játékfüggőségtől, sok esetben nagyon hasonló okok vezetnek ennek a rossz viselkedésmintának a kialakulásához is. Ami a szerencsejátékfüggőségben és a szimpla játék vagy internetfüggőségben egyaránt közös az az, hogy szerencsére ezek a problémák továbbra is csak az emberek egy elenyésző százalékát jelentik. A legtöbb szerencsejátékosnak egyáltalán nincsenek a játékkal kapcsolatos problémái. Szerencsejáték függőségről akkor beszélhetünk, ha valaki nem tudja abbahagyni a játékot, nem akarja abbahagyni a játékos, vagy rendszeresen túlzottan nagy kockázatokat vállal a szerencsejátékban.
A legfontosabb, hogy emlékezz, hogy akármilyen jó is vagy, soha nem lesz minden napod és minden heted szerencsés. A legnagyobb profik sem tudnak mindig nyertesként felállni az asztaltól. A hosszú távú sikerhez kiegyensúlyozott, megfontolt játék kell. Ha te mindig, minden áron nyerni akarsz és akkor sem hagyod abba, amikor egyáltalán nem megy a játék, az a függőség első intő jele. Mindig csak olyankor játssz, amikor kedved van hozzá és soha ne akarj túl gyorsan túl sokat nyerni! A legnagyobb profiknak is évekre volt szükségük, hogy eljussanak oda, ahol most tartanak. Ha úgy érzed, hogy nem vagy ura a helyzetnek, akkor kérheted, hogy az online kaszinó ideiglenesen letiltsa a fiókodat.
Keresd a valódi élményeket
A legtöbb függőség egyfajta mentsvár valami elől, azonban ezek gyakran hamis mentsvárak, vagyis igazából nemhogy nem szolgáltatnak megoldást a valódi problémára, de még súlyosbíthatják is azt. Különböző személyek különböző mértékben hajlamosak a különféle függőségekre, azonban, mint már említettük szerencsére az akut függőség csak az emberek néhány százalékát érinti. Tudatos, érett hozzáállással mindez megelőzhető. Pszichológusok szerint a társadalmi helyzetünkknek szintén fontos szerepe van a függőségek kialakulásában. Azok, akik magányosabbak, azok nagyobb esélyekkel válnak függővé.
Ügyelj hát mindig arra, hogy rendszeresen tartsd a kapcsolatot barátaiddal és ismerőseiddel és mindig legyél nyitott új embereket megismerni. Bár elsőre úgy tűnik, hogy a kettő között nincs kapcsolat, sokan tudat alatt pont a magányból való menekülés miatt vállnak akár a videójátékok, akár a szerencsejáték, akár például az alkohol, az utazás vagy a netes sorozatok függőivé. Próbálj kiegyensúlyozott társasági életet élni és soha nem lesznek ilyen problémáid! Ne felejtsd el azt sem, hogy a függőség nem csak azt jelenti, hogy sokat játszol, hanem például azt is, hogy túl sokat kockáztatsz. Soha ne kockáztass több pénzt, mint amennyit el tudsz veszíteni. Ha szerencsejátékról van szó, akkor mindig csak a hét vagy a hónap végén megspórolt pénzedet használd fel a játékra.