Milyen csodálatos lenne, ha idehaza is fantasztikus tapasokkal, azaz kis étvágygerjesztő falatokkal várnák a pubok és kocsmák a vendégeiket! (Arról már nem is beszélve, hogy Spanyolországhoz hasonlóan ingyen is adhatnák a sör mellé) Ráadásul az ízletes tapasokért nem kell a mediterrán konyháig szaladnunk: stábunk saját kezűleg állított nektek össze egy klasszik magyaros menüsort, amit lelkes pajtásaink csodaszépen meg is örökítettek. Jó étvágyat hozzá!
Tojáskrémes kalács
A főtt tojások sárgáját villával összetörjük, apróra vágott vöröshagymát, tejfölt, egy kis majonézt és mustárt keverünk hozzá. Egy csepp szardellapaszta még karakteresebbé teszi az ízét. A végén hozzáadjuk az apróra darabolt tojásfehérjét és petrezselymet, majd behűtjük pár órára. Ha kibírjuk addig.
Töpörtyű lilahagymával
A recept nem nélkülöz egy látogatást valamelyik termelői piacra – itt tudjuk a legjobb töpörtyűket beszerezni, ha nem vagyunk olyan szerencsések, hogy valamelyik rokonunk a beszállítónk. És ilyen tálalással olyan csajosan néz ki, hogy már szinte kalóriamentes!
Sajtos pogácsa
A klasszikus sajtos pogácsához számtalan forrásból találni receptet a neten, mi a pékáruk nagymesterének, Limarának a receptjét vettük alapul, a hűtőben talált háromféle sajtot reszelve bele a tésztába, a pogik tetejét szezám- és lenmaggal hintve meg. Nyamesz.
Töltött paprika
Készíts körözöttet túróból, juhtúróból, tejfölből, apróra vágott hagymából, sóból és köménymagból. A krém ne legyen túl híg, mert akkor nem marad majd bent a paprikában. Töltsd meg a paprikákat, és mehet a hűtőbe pár órára.
Kolbászkatonák
Hajts fel egy rokont, ismerőst, ismerősismerősét, kolbászdílert, szerezz tőle mangalicakolbászt, a kolbászt kockázd fel, helyezd kis kenyérdarabokra, karikázz hozzá uborkát, told be, és légy boldog.
Zakuszkás kifli
Ha nyáron gondoskodtál az idényzöldségek és -gyümölcsök tartósításáról, akkor a telet már egy jóféle zakuszkával a hűtődben is átvészelheted. Az erdélyi recept alapja a szénen sütött padlizsán, de a sütődben is megsütheted, néhány zöldpaprikával egyetemben. Eztán daráld le őket pár paradicsompaprikával, majd dinsztelt hagymaalapon főzd össze paradicsommal, némi olajjal, sóval és szemes borssal. Ha az olaj feljött a felszínére, mehet a megtisztított befőttesüvegbe és a dunsztba.
Kecskesajtos falatka hagymalekvárral
A hagymalekvárhoz a felaprított hagymát pirítsd meg karamelizált cukron, adj hozzá kis sót, borsot, főzd össze mézzel kevert balzsamecettel vagy mézes borecettel, szegfűszeggel és kis vízzel, amíg el nem párolog a leve. Fogj egy kiskanálnyit, alá kifli, fölé kecskesajt, rögzítsd fogpiszkálóval.
Pásztortarhonya
Készíts klasszikus kolbászos paprikás krumplit, csak kicsivel több lével, majd amikor a krumpli már majdnem teljesen megfőtt, önts bele tarhonyát, ami jól megszívja magát a lével. Kicsit oda is piríthatod a végén. A legjobb kistálkában hidegen, sűrű tejföllel.
Tócsni
Soknevű kedvencünk: reszelt krumpli, tojás, tejföl, liszt, só, bors, galuska sűrűségű masszává össze, evőkanálnyival bő, forró olajba bele, kilapogatni, aranybarnára sütni, tejföllel-lilahagymával (vagy lekvárral? esetleg magában?) megenni. De sör mellé minden vélemény szerint csodálatos.
Minifasírt
A fél kilónyi darált sertéshúst keverd el két tejbe áztatott zsemlével, egy tojással, egy apróra vágott vöröshagymával. Ha egy kicsit fel akarod dobni a fűszerezését, a szokásos pirospaprika helyett keverj hozzá curryt, zúzott koriandermagot, borsot és egy kis fahéjat. Süsd ki bő olajban, kínáld jóféle mustárral, az ikea meg irigykedhet a slágerhúsgombócaival.
Fotók: Turján Réka, Pálfai Domokos