Költőkben hagyományosan erősek vagyunk, de mi a helyzet a prózával? Az utóbbi pár évben több ígéretes és izgalmas fiatal író is feltűnt a színen: az ő könyveik közül ajánlunk Nektek éppen 10-et!
Van köztük történelmi krimi, mágikus realista novelláskötet vagy éppen könnyed útirajz.
Baráth Katalin (A fekete zongora)
A századforduló macskaköves utcáin ámokfutó, kotnyeles újságírónő, Dávid Veron lassanként olyan ikonikus krimihőssé növi ki magát hazánkban, mint Miss Marple, Hércule Poirot vagy éppen Gordon Zsigmond.
Darvasi Ferenc (Elválik)
Tarr Sándor és Mándy Iván nyomdokain szokatlanul érett hangú fiatal szerző jelent meg a hazai prózapalettán. Novelláiban a gyengék, számkivetettek sorsába nyerünk bepillantást megrázó hitelességgel, de azért a humor is szerephez jut időről időre.
Szvoren Edina (Nincs, és ne is legyen)
A 2011-ben az elsőkötetes írók legrangosabb díját, a Bródy Sándor-díjat elnyert írónő a psziché mélyrétegeibe kalauzolja olvasóját lefegyverzően őszinte, emberi történeteivel.
Falvai Mátyás (Gépindák)
Mágikus realizmus a Kádár-kor ipari kulisszái között. Egy századfordulós fiúgimnázium diákjainak első kalandja a bordélyházban. Egyetlen éjszaka alatt jazzdobos világsztárrá vedlő kétkezi munkás. És csak három történetet villantottunk fel Falvai második kötetéből.
Bencsik Orsolya (Akció van!)
A vajdasági írónő második kötete szokatlanul egyéni hangú, különös világlátású írások gyűjteménye. Ki más kezdene el így egy novellát: „Nagyapám zongoratanárnő volt, és egyik nap úgy döntött, finom, kis női kést szúr a bal vállába.”
Gerlóczy Márton (Check-in)
Az Igazolt hiányzással annak idején üstökösként berobban szerző tavaly útleírásokból álló, összefüggő novelláskötettel jelentkezett, amelyet akár regénnyé is olvashatunk. Szemtelenség, kívülállás, kényelmetlen témák, húsbavágó őszinteség. Ez mind Gerlóczy.
Gerőcs Péter (Tárgyak)
A kortárs írók egyik legintellektuálisabb képviselője. Biztos kézzel ír okos prózát. Egy húsleves köré is egzisztencialista eszmefuttatásokat képes kanyarítani. A posztmodern írói hagyomány folytatója, szórakoztató módon, magas színvonalon.
Dunajcsik Mátyás (Balbec Beach)
A korábban elsősorban költőként ismert író az elmúlt évek egyik legszebb kivitelű könyvét publikálta a Librinél. De a belbecs sem utolsó! Szépen megmunkált, utaztató történeteiből még többet akarunk olvasni!
Csobánka Zsuzsa (Belém az ujját)
„Csalás, szerelem, házasság, baszás. Szeretők és barátok családregényét olvasom Csobánka új könyvében.” – idézhetnénk a Magyar Narancs kritikusát. Sokkal több azonban ennél Csobánka Zsuzsa művészete. Érzékeny szövegek ezek, amelyek nem kerülik meg a problémákat: szembe néznek velük.
Kálmán Gábor (Nova)
A tavalyi Bródy-díjas szerző olyan teljesítménnyel hívta fel magára a figyelmet, amely még érett íróknak is csak ritkán sikerül: saját világot épített. A sosem létezett, szlovák nyelvű falu olykor tragikus, olykor nevettető anekdotáit a magyar próza legjobb hagyományait idéző erővel írta valósággá.