A sushi otthoni elkészítésével – mint oly sokan – mi is régóta kacérkodtunk, de van valami, ami miatt sosem mertünk nekiállni. Mintha lenne valami titkos összetevő benne, vagy az elkészítése őrült bonyolult volna?! Aztán egy ajándékba kapott sushi csomag miatt mégis rávettük magunkat, és lám: óriási elégedett zabálás lett a vége. Persze nem állítjuk sem azt, hogy tökéletesek, sem hogy szépek lettek, sőt, lehet, hogy még sushinak sem számítanak, de az biztos, hogy finomak. Elmondjuk, hogyan csináltuk, nem lesz nehéz!
Ülj össze a barátokkal és az alapanyagokkal, meg esetleg egy jó borral. Legyen köztetek legalább egy olyan, aki ismer olyat, aki ismer olyat, aki tekert már valaha sushit. Ennyi épp elég ahhoz, hogy finom „parasztos” makikat állítsatok elő.
A beszerzett alapanyagok között mindenképp legyen sushitekerő bambusz, algalap, rizsecet, susi rizs, gyömbér, szójaszósz és wasabikrém. Itt például egyben beszerezhetsz mindent.
Fotó: Turján Réka
Mosd át a rizst jó alaposan, majd hideg vízzel együtt forrald fel (előtte áztathatod is egy 10-20 percet). 22 dkg rizshez 5 dl víz kell, főzd addig, míg a rizs magába nem szívja az összes vizet! Miután levetted a tűzről tegyél rá egy konyharuhát és lefedve hagyd állni még 10 percig.
Fotó: Turján Réka
Keverj össze 2 evőkanál rizsecetet 1 evőkanál porcukorral és 1 evőkanál sóval és forgasd bele a rizsbe, oszlasd el a keveréket és hagyd tovább hűlni, mondjuk egy jénaiban. Így lesz jó ragacsos.
Fotó: Turján Réka
Míg a rizs hűl, készítsd elő a „tölteléket”. Ha szereted, csinálj omlettet 2-3 tojásból egy palacsintasütőben, majd vagdosd vékony csíkokra, remekül fog illeni például a retek vagy az avokádó mellé.
Fotó: Turján Réka
Jöhetnek az avokádó csíkok, a kígyóuborka csíkok, a konzerv bébikukorica, vagy a füstölt lazac és a surimi, amit bármilyen nagyobb szupermarketben megkapsz. Ez már tényleg ízlés kérdése, éppúgy mint a párosítások.
Fotó: Turján Réka
Fektess rá egy algalapot a sushitekerő bambuszra, spatulával vagy kézzel oszlasd el rajta a rizst. Elég jó vékonyan és nem kell az egész lapra, az elején és a végén is ki kell hagyni jó pár centit (különben tekerésnél „kifut” a rizs).
Fotó: Turján Réka
Fektesd rá az összevágott csíkokat a rizsre ízlés szerinti párosításban, majd a bambusz segítségével tekerd fel a makit. Ne félj, a rizs átáztatja a lapot és jó ragadós lesz, szuperül egyben marad majd!
Fotó: Turján Réka
Vágd fel a tekercseket és tedd ki a művedet szépen gusztusosan egy tálra, mellé a wasabit és a gyömbért.
Fotó: Turján Réka
Hmm…Élvezd a munkád gyümölcsét és az alkalmi sushi séf szerepét!