Új helyre kerülve nem csak a munka ritmusát kell felvenni, de az új kollégákkal is össze kell pajtizni. Ha nem akarsz a későbbiekben magányos páriaként egyedül ebédelni a közös konyhában, érdemes követned az alábbi tanácsokat.
Legfőbb vágyunk, hogy újdonsült kollégáink jófej, laza arcnak könyveljenek el – ám ezen igyekezetükben sokan hajlamosak a túlzott jópofizás csapdájába esni. Az erőltetett poénoknál, a kényszeredett mosolyoknál és összenézéseknél viszont nincs kínosabb a világon.
Kicsit hasonlít ehhez a következő tabu, a túlzott nyíltság. Itt is elég nehéz megtalálni az optimális fokozatot, hiszen például az új munkatársaid értékelik, ha az első nap megosztod velük, hogy a hobbid a filmnézés, de azt már talán kevésbé, ha részletesen előadod, hogy tegnap milyen felnőtt filmre mit, hogyan, kivel és mennyi ideig csináltál. Persze ki tudja, valahol pont ettől leszel szimpatikus.
Amikor te mindent jobban tudsz, korábbi tapasztalataid alapján. Kívülről jött emberként könnyebb látni egy rendszer hibáit, és a cég is profitálhat a javaslataidból. De ha a közös mikróhasználattól kezdve a növénylocsolás beosztásáig MINDENT meg akarsz reformálni, akkor irritáló buzgómócsingnak könyvelnek el, és már akkor sem hallgatnak rád, ha tényleg jó ötlettel állsz elő.
Pletykálni a volt helyedről, illetve a közös ismerősökről. Nehéz megállni, mert a pletyka hálás beszédtéma, de egyrészt visszajuthat a sztori alanyához, másrészt téged is fecsegő, pletykás emberként könyvelhetnek el, akivel jobb vigyázni.
Elzárkózni minden beszélgetéstől, még ha félénkségből is teszed. Tegyél fel kérdéseket, próbáld meg minél jobban megismerni a céget és a kollégákat.
Állj ellen a csábításnak, hogy a céges iszogatásokon – akkor is, ha a te welcome bulid az – sok alkohollal próbáld feloldani a gátlásaidat. Pár sör nyilván belefér, de elég kellemetlen dolog az újdonsült főnököd vállán elsírni a magánéleted válságát, majd megpróbálni lesmárolni a könyvelőt.
Nem hagyni magadnak elég időt, hogy kitapasztald a helyi szokásokat. Például míg te a korábbi helyeden mindig az asztalodnál ettél, lehet, hogy az új helyen rossz néven veszik, ha hal- és tojásszaggal árasztod el a közös szobát. Figyeld meg kezdetben, hogy hogyan csinálják a többiek, és próbáld meg felvenni az ő ritmusukat – persze csak addig, amíg ez nem okoz nálad hatalmas belső konfliktust.
Ha túlreagálod az első jó benyomást, és úgy kirittyented magad, mint szaros Pista Jézus urunk neve napján. A vakolatvastagságú smink és a kisestélyi nem tesznek a többiekre túl jó benyomást, főleg ha ez neked sem a természetes megjelenésed, és nem tudsz benne fesztelenül viselkedni.
Ha látványosan leszarod, és rögtön feszegeted a határokat. Az első hetekben késni (főleg sorozatosan), nagyon másnaposan bevánszorogni, munkaidő végén rögtön eldobni a tollat, és elrohanni… Később úgyis ezt fogod csinálni, de a próbaidő alatt ezekre illik fokozottan ügyelni.
Nosztalgiázni az előző helyedről. „Ó, bezzeg a HungryHungary Kft-nél…” – ez olyan, mint az exedről áradozni a jelenlegi párodnak. SOHA. De tényleg SOHA.