Végre hétfő, végre kinyitod az email fiókodat – már ha kibírtad a hétvégét – és ebben a pillanatban zuhan rád az emailezés összes dilemmája.
Melyikkel kezdjük? Azzal, aminek a tárgya CAPS LOCK-al van írva, azzal ami ASAP-al kezdődik, a legújabb kihagyhatatlan kuponajánlattal, ami mindjárt lejár, vagy azzal a méllel, amit már hetek óta várunk?
Eleve: megnyissuk-e egyáltalán az emailt, ha nem akarunk azonnal válaszolni? Hiszen:
a) Ha megnyitjuk és nem válaszolunk, simán elfelejtjük az egészet.
b) (Ami rosszabb) Mi van, ha a küldő már felszerelkezett a történelem legszemetebb kémprogramjával, ami megmutatja neki, hogy MÁR ELOLVASTUK A LEVELET?
Mit tegyünk, ha az email címe kecsegtető, nem egyértelműen spam, ugyanakkor nagyon gyanús…No nem ez:
Mit tegyünk, ha a küldővel örömest bonyolódnánk intim viszonyba? Vajon az kelti fel az érdeklődését, ha azonnal válaszolunk, vagy lazább, ha megváratjuk, mert így nem hiszi azt, hogy kidülledt szemekkel ülünk a gép előtt az emailjére várva. Amit amúgy csinálunk a valóságban.
Vajon meddig lehet észrevétlenül az email végére odadobott kérdésekkel fenntartani a levelezést úgy, hogy az illető ne fogjon gyanút? És vajon az email flörtölésnél mennyi pontpontpont és smiley a megengedhető egy levélen belül úgy, hogy ne nézzenek mániákusnak?
Vajon hogy küldjük el illedelmesen a francba azt a „kedves ügyfelet”, aki nem bír egy normális mondatot összehozni, a mondanivalójának se eleje, se vége, ráadásul még megszólítást sem ír?
Mi van akkor, ha az órákon át fogalmazott, bevezetés-tárgyalás-befejezés szentháromsága alapján megírt levélre a főnök egyszavas válaszokat böffent vissza? Vegyünk vissza a stréber stílusból, vagy maradjunk továbbra is pedánsak?
Válaszoljunk-e olyan intim tartalmú üzenetekre, amit egyértelműen nem nekünk szántak?
Hogyan szálljunk ki tapintatosan olyan körlevelezésekből, ahol az eredeti topictól távolodva a ráérő haverok már rég vicces linkeket küldözgetnek egymásnak és egy „haha” miatt sem szégyellnek reply-to-all-t nyomni.
Mit írjunk megszólításnak az info@ címre, ha például épp állásra jelentkezünk és jófejnek akarunk tűnni. Kedves XY Kft.?