Még az olyan állandónak tűnő dolgoknak, mint az esküvők is vannak természetesen trendjei: körülnéztünk egy szakavatott szempárral és összeszedtük azt a tízet, amitől idén nemcsak megható és boldog, de őrülten menő is lehet a nagy nap.
Vintage: abszolút hódít! Ha a „valami régi” romantikát szeretnéd megteremteni az esküvődön, akkor használhatsz régi (kb. az 1920-as évektől az ’70-es évekig tartó időszakból származó) képkereteket, vázákat, bőröndöket, tálcákat, faládákat, komódokat, postaládákat a hangulat megteremtéséhez. A fehér mellett a türkiz, a kék halványabb árnyalatai, a menta és a halványzöld, valamint a meleg barna is szerepet kapnak. A menyasszonyi ruhák gyakran idézik a ’20-as évek Gatsby-stílusát, vagy az ’50-es évek tearuháit.
Bohém: a hippi, a nomád és a gypsy életstílus elemeinek eklektikus keveréke, egy kis művészi érzékkel fűszerezve. Tipikus kiegészítők a nagyfejű, színes virágok, a virágból készült fejkoszorúk, a test vonalát lazán követő menyasszonyi ruhák, és akár egy gitár is – ez utóbbinál nem árt, ha nem csak kellék, hanem valaki meg is tudja szólaltatni, de egy bohém társaságban ezzel biztosan nem lesz gond…
Rusztikus, természetes: az esküvő egy erdő szélén, kertben vagy pajtában, de mindenképp természetes közegben zajlik. A dekoráció elmaradhatatlan kellékei az ágak, a lámpások, a lelógatott befőttesüvegek, a sütisarok, a limonádés üvegek, a fa irányítótáblák és a szalmabálák.
Csillogó: aranyszínű, ehető csillámpor a sütiken, flitterek a színes balerinán, nemes anyagból készült evőeszközök, óriási kandeláberek, meghökkentő fényfüzérek. Ehhez a glamúrhoz jól passzolnak az amerikai stílusú székek, asztaldekorációnak pedig a magas vázák.
Színes: pink, kék, sárga, lila, zöld – felejtsd el a pasztellt! Dekorációnak nem is jöhet más szóba, mint színes papírgömbök, rozetták vagy vidám szélfogók. A vendégek ruhái is pompázhatnak a szivárvány minden színében; eső esetén „kötelező” csajos-viselet a tarka gumicsizma vagy az esernyő.
Családias: a feszes menetrendű ültetett vacsorák helyett egyre menőbb a laza, tálcákon kínált egyszerűbb fogások sora. Előételek és klasszikus rántott húsok helyett választhatjátok a kedvenc ételeteket, egy ismerős pár esküvőjén például mesés vadast ettünk zsemlegombóccal, meglepődtünk és imádtuk! Bográcsgulyás friss házi kenyérrel? Közös grillezés, szendvicsek? Mind jöhet!
A merész virágos: alapvetés a menyasszonyi csokor és az asztaldekoráció, de egyre többen díszítik a tortát is egy-egy fej élő virággal, és gyönyörű lehet a koszorúslányok, vagy a menyasszonyok hajába tűzött pár szál virág is. Különleges zöldek használatával lehet fokozni az összhatást, ismered például a gólyaorrt, vagy a szőlőlevelet? Illatos fűszernövények is beleférnek, sőt!
A környezettudatos: azoknak a pároknak, akik a hétköznapokban is tartózkodnak a pazarlástól – a többiek úgysem bírják ki! Az ökoesküvő fő szempontjai, hogy ne terheljük felesleges hulladékkal a környezetünket, és ne használjunk a szükségesnél több energiát, épp ezért általában a buli végén szelektíven gyűjtik a szemetet (bár ez ma már szinte alap), a ruha többször felvehető, a násznépnek pedig biztos, hogy nem kell a helyszínek között ide-oda furikáznia. Egy ilyen esküvőn nem találkozol kókuszdióval és lazaccal: lehetőleg helyben beszerezhető, szezonális alapanyagokból készül a menü is, a dekoráció pedig újrahasznosított alapanyagokból áll.
Az adakozó: a tudatosság egy másik formája, hogy a lakodalomra szánt csillagászati összeget és a nászajándékba kapott pénzt együtt kiválasztott jótékonysági szervezetnek adományozza a pár. Ugyanennek egy könnyebben befogadható formája, amikor a vendégeknek szánt apró köszönőajándékot váltja fel egy az adomány – persze érdemes ilyenkor a vendégeket is értesíteni, akár egy kis beszédben, akár egy kártyán. Klassz érzés lehet egy a násznéppel megosztott jótettel indítani a közös életet!
A tematikus: és végül vannak azok, akik közös hobbi vagy épp kedvenc film szimbolikájára fűzik fel az esküvői dekorációt. A Bohémesküvőn olvashattok egy klassz könyves esküvőről, de láttunk már legós és akcióhősös bulit is.
A lista összeállításában Klenovszki Mimi volt nagy segítségünkre, aki DIY-élmény-workshopokkal készül az elkövetkező hétvégékre: virágos, dekoros és make-up tematikában találsz nála nagyon izgi programokat, ügyes kezű menyasszonypajtiknak szinte kötelező!
Néhány tippet is küldött nektek:
- Ha a lánybúcsút nem szeretnéd utcai petrezselyem-árulással vagy egy Barbie-buszon tölteni, akkor szervezz egy olyan délutánt helyette, amikor a barátnőiddel együtt, saját kezűleg elkészítitek az esküvői díszeket: papírgirland, asztaldísz, gyűrűpárna… Jó móka.
- A meghívóban kérj visszajelzést, hogy tudd, kire számíthatsz vendégként a nagy napon.
- Gondold át, hogy szeretnéd-e cenzúrázatlanul, real-time viszontlátni az esküvői fotóidat az Instagramon! Ha nem, írd ki egy táblára a vendégeknek a kérésedet!
- Készülj a te és a párod szüleinek egy kis köszönőajándékkal. Hálásak lesznek érte és meg fognak hatódni…
- Segítséget kérni nem szégyen: egy jó esküvőszervező sok stresszt levehet a válladról!