Berlin jó hely, ahol jó lenni, és ahonnan jó ötleteket lehet hazahozni. Nem pénz kell hozzá, csak nyitottság és máris megváltozik körülöttünk a világ. Bárhol. Így lesz élhető és otthonos a nagyváros is. Szubjektív látásmód, szubjektív válogatás!
Ha jársz-kelsz Berlinben azt veszed észre, hogy az emberek használják és a maguk kedvére alakítják a köztereket. Összegyűlnek, találkoznak, kimennek a parkokba, virágot ültetnek, játszanak és jól érzik magukat. Egy pétanque bajnokság az régi játszótér kihalt homokozójában egy üveg sörrel a kezedben? Tiszta Olaszország!
Gyerekek és laza szülők mindenhol. Az éttermekben, kávézókban, parkokban mindenfele picuri gyerekek szaladgálnak, akiket a barátaival cseverésző anya/apa figyel fél szemmel. Semmi feszkó, vagy otthonülés: a szülői létet teljesen szuperül tudják integrálni a hétköznapokba. Persze nálunk is sokan teszik ezt, hajrá, hajrá!
Grillezés. Nincs saját kerted, hiper-szuper grill tűzhelyed, nyaralód? Sebaj – gondolják a berliniek és már mennek is az Obiba, hogy 10 euróért hordozható grillszettet vegyenek. Azzal aztán irány a park, vagy egy olyan hely, ahol szabad grillezni. Előkerül a sör, meg a húsok, jönnek a barátok, és az egésznek akkora örömfaktora van egy vasárnap délután, amekkorát maximum a nagyi rántotthúsa múlhat felül. (Bevalljuk, több órás keresgélés után sem találtunk kifejezetten közterületen grillezésre vonatkozó jogszabályt, ha valakinek van tudomása róla, azt szívesen várjuk kommentben, hogy bővíthessük ezzel az információval is a cikket.)
Becsületkassza. Este 8 van egy berlini borbárban. Ha megittad, ami a kezedben van, a következő pohárért 2 eurót kell fizetned, abba aztán annyi bort tölthetsz a kikészített 20-25 borfajtából, amennyit szeretnél, mellé a svédasztalról jut egy kis saláta és kenyér. Kifelé pedig annyit fizetsz, amennyire tetszett, és amennyit szerinted fogyasztottál. Bizalomjáték? Igen. Működik? Nagyon is.
Korosztályok egymás mellett. Szeretnénk több középkorú vagy idős embert látni az utcákon, akik jól érzik magukat, akik eljárnak otthonról, és nem csak a piacra. A város mindenkié, és nem sok szívmelengetőbb dolog van, mint egy 70 éves házaspárt kártyázni látni egy parkban.
Kert a városban! Szerencsére ez kakukktojás, hála az utóbbi időben gombaként szaporodó budapesti közösségi kerteknek. (Ha nem hallottál róla, böngészd a KÉK oldalát!) Ilyen kertek Berlinben is vannak jó ideje, hogy a nagyvárosban élve is legyen egy talpalatnyi föld, ami neked terem.
Közösségi kert a Tempelhof-on
Nyitottság és elfogadás. Berlinben a másság minden formája elfogadott, ha az nem bántja a másik embert. És ez így van jól.
Bizalomjáték, második felvonás. Képzelj el egy olyan jóga iskolát, ahol mindenki aszerint fizet, mennyit keres. Így a diáknak, a kis keresetből élőnek és annak is lehetősége van eljárni, aki nem engedhetné meg magának. És, hogy kérnek-e kereseti igazolást? Nem, megelőlegezik a bizalmat.
Üzenőfalak és hirdetések. Mert az internet nem jó mindenre! A közvetlen lakókörnyezetek önszerveződését segíti az az old school módszer, hogy a boltokban üzenőfalat hoztak létre, ilyen régen itt is volt. Oda rakja ki az angoltanár a telefonszámát, itt lehet magán jógaórát vagy épp eladó komódot találni. Vatera offline.
Több teret, több parkot, több zöldet! Ezt most nem nektek mondjuk, inkább azoknak, akik tehetnek érte. Berlinben például a város belsejében lévő Tempelhof repülőtér 2008-as bezárása és parkként használása igazi közösségbarát döntés volt. Az, hogy nem lakóparkokat vagy bevásárlóközpontokat építettek ott azt eredményezi, hogy naponta több ezren tudnak kicsit kivonulni a városból és friss levegőt szívni úgy, hogy a városban vannak.