Kellene egy szó arra az érzésre, amikor észrevesszük a város fölé magasodó óriáskereket.
A bécsi óriáskerék a Prater bejáratánál 1916-os építésétől 1985-ig tartotta a „legmagasabb óriáskerék” címet, és a világ egyik legrégebbi máig működő kereke.
A London Eye 2000-ben készült el, de olyan gyorsan beépült a városképbe (persze biztos van, aki ebben nem ért egyet velünk), hogy olyan, mintha mindig is ott lett volna.
A Niagara vízesés kanadai oldalán álló óriáskerék kimaxolja a lehetőségeket: önmagában elég magas ahhoz, hogy szórakoztató legyen, egy világhírű vízesés lábához épült, és éjszaka nagyon durva fényekkel világítják meg őt és környékét.
A Singapore Flyer egészen pár hónappal ezelőttig a világ jelenlegi legmagasabb óriáskereke címmel büszkélkedhetett. Átmérője 150 méter, és a tetejéről 45 kilométerre is ellátni – még néhány indonéz szigetet is látni róla. Kezdetben a mellette álló Marina Centertől nézve az óramutató járásával ellenkező irányban forgott, majd 2008-ban feng shui mesterek tanácsára ezt megfordították.
A világ első napenergiával működtetett óriáskereke az a Santa Monica-i óriáskerék, melyet korábban elképesztő pimpes kivilágításáról ismert meg a világ. A látványos lámpázottság továbbra is megmaradt, de pár éve 160 000 db környezetbarát izzó adja a fényeket.
A jokohamai Cosmo Clock 21 pár évig a világ legmagasabb óriáskerekének számított, de aztán letaszíttatott a trónról – ugyanakkor a világ legnagyobb órája címet egyelőre nem tudták elvenni tőle.
Még csak tervben van, de már imádjuk: a new york-i gigaóriáskereket a tervek szerint idén kezdik el építeni, és 2016-ban adják majd át. A nagyszabású elképzelés az Empire State Building és a Szabadságszobor nagyságrendjébe álmodta a kereket, az elhelyezkedés pedig több, mint szerencsés: Staten Islandre tervezték, ahova évente már most is több mint 2 millió turistát szállít az ingyenes komp.
A kínai Tianjin az ország negyedik legnagyobb városa – de óriáskerékben ők az elsők! A kerék különlegessége, hogy ez az egyetlen, amit egy hídra építettek, két pillére az út egy-egy oldalán nyugszik. Nagyon szívesen megnéznénk közelebbről!
Las Vegas High Roller nevű kereke hosszas huzavona után végül 2014 márciusának végén nyílt meg – egészen új tehát a kicsike, mindegyik kapszulájában van egy lapostévé (minek??) és egy ipod dokkoló. Jelenleg ez a világ legmagasabb óriáskereke, és talán mondanunk sem kell, hogy éjszakánként Las Vegashoz méltó fényár önti el.
És a végére jöjjön egy kis hazai: a Budapest Eye-t tavaly kaptuk, akkor rövid Erzsébet-téri működés után kitelepült a Szigetre, idén azonban már egészen októberig működni fog a mi „kis” 65 méter magas kerekünk. (Ne aggódjatok, a Szigeten kinn lesz egy másik is, mindenki jól jár!) Ezek az óriáskerekek azért nagyon izgalmasak, mert nem állandó használatra tervezték őket – a belvárosban álló mobil kereket 24 konténernyi alkatrészből rakták össze 6 nap alatt, a kész mű pedig az egyik legnagyobb mobil óriáskerék egész Európában.