Most biztos azt gondoljátok, hogy mert nem is érdekesek a cápák, pedig…jöjjön 10 őrületes tény cápáékról!
Mi jut eszedbe, ha azt mondom: cápa? Hát az az irtózatos fogsor! És ha megtudod, hogy mennyi van nekik ezekből! Van olyan fajuk, ahol egymás alatt 9 sorban helyezkednek el a fogak, és ha elvesztenek egyet, akkor pár napon belül ki is nő az új. Erre azért van szükségük, mert a fogaik nem kapcsolódnak gyökérrel az állkapcsukhoz: ezt a fogazattípust revolver fogsornak hívják – hiszen ott állnak már betárazva az új fogak, és egy tigriscápa élete során akár 10 ezer fogat is elhasznál!
A hím cápáknak nincs hímvesszőjük, hanem két, a hasúszókból kialakult párzószervük közül használják az egyiket a megtermékenyítésre. A víz könnyen elsodorná a hímivarsejteket, ezért a cápák szervezete fehérjéből és cukorból álló burokkal védi meg őket, ezeket préselik a nőstény testébe. Egy-egy ilyen lövedékben többezer hímivarsejt is található. A hímcápák gyakran megharapják a nőstényeket, hogy a megfelelő pozícióban maradjanak – a csajcápáknak ezért vastagabb is a bőre, hogy túléljék az erőszakos párosodást.
A cápák átlagos élettartama 25 év.
A cápák nagyon sokfélék: a legkisebb cápafaj, a törpe kutyacápa alig 20 centis, míg az óriási cetcápa 13 méter – akkora mint egy busz, csak még háromszor olyan nehéz is. Vicces, hogy ez utóbbi még véletlenül sem ragadozó, hanem planktonokkal táplálkozik: ami beúszik a szájába azt megeszi, ami nem azt nem.
Oké, ez bennünket legfeljebb nyaralás közben érint, de cápás tengerpartokat gyakrabban látogatóknak készült egy kampány, ami rámutatott, hogy sokkal, de sokkal nagyobb az esélye, hogy villám csap az emberbe, mint, hogy cápa támadjon rá. Reméljük mind megnyugodtatok!
Sőt, a cápák eleve nem emberevők, hanem sajnos összetévesztik az embereket a kedvenc prédáikkal, a szörfözőket például gyakran a deszkájuk miatt a fókákkal. Nem esznek emberhúst, túl csontosak vagyunk a számukra, de ez csak akkor derül ki számukra, amikor már megharapták az áldozatot. Valószínű, hogy nem harapnának már másodszor, mert a kóstolás után rájönnek, hogy nem kedvenc tengeri kajájukkal van dolguk, de sajnos mire ez kiderül, addigra az áldozat gyakran elvérzik.
Több cápafajt nyilvánítottak védetté az elmúlt években, mert egyedszámuk a túlhalászás miatt vészesen lecsökkent: a cápahúst számos országban fogyasztják előszeretettel, Izlandon szinte nemzeti eledel a rohasztott cápa, a hákarl, Ausztráliában a fish and chips sok helyen cápából készül. A cápafogakat sokan hordják nyakláncon, de a lehalászás legnépszerűbb oka a cápauszonyok megszerzése: a cápauszonyleves Kínában presztízsértékű fogás, és abban is hisznek, hogy fogyasztása megakadályozza az öregedést, szépíti a bőrt és csökkenti a koleszterinszintet. Nagy kár, hogy a cápauszonyok megszerzéséhez gyakran csak levágják az uszonyokat, majd visszaengedik a cápákat meghalni a tengerbe – épp e módszer elleni tiltakozásul a világon egyre több helyen tiltják be a cápauszony leves felszolgálását.
Az ember látószöge 90 fok, ezzel szemben egy cápáé 360°! Ha ez még nem elég, a macsákhoz hasonlóan elég jól látnak a sötétben – és hozzájuk hasonlóan szinte világít a szemük a sötétben. Cserében viszont legalább rövidlátók, legfeljebb 15 méterre látnak el.
Steven Spielberg 1975-ös Cápa című filmje volt a világ első állatos horrorfilmje. És ezt természetesen te is ismered!
És a végére még egy őrült menő tény: a cápáknál néha működik a szűznemzés!
Köszönjük Makócápa!