Le mernénk fogadni, hogy a cikk olvasóinak jó része irodában dolgozik és napi 6 órát minimum ülve tölt, bent a munkahelyén. És akkor még pozitívak voltunk! A lenti 10 pont közül ti hányat tudtok kipipálni?
Asztal az ablak mellett! Természetes fénynél ülni, ráadásul nem azt érezni, hogy az ember egy börtönben dolgozik és semmit nem lát a külvilágból: nem csak inspiráló hanem egészséges is. Egy amerikai tanulmány szerint az ablaktalan térben való dolgozás – ami azért tényleg ritka egy horror, reméljük legalábbis..- napi 46 percet vesz le az alvási időből, vagyis olyan, mintha ennyivel kevesebbet aludtál volna. Az majdnem napi 1 óra!
Légkondi, ami NEM rád fúj. Ültél már olyan helyen az irodában, ahol a hideg folyamatosan rád jött és a kinti 30 fok ellenére rendszeresített irodai takaróba burkolóztál? Miközben persze mindenki más majd’ meghal a melegtől. Ennél csak az rosszabb, ha a munkahelyeden egyáltalán nincs légkondi.
Normális éttermek a környéken. Nem, nem akarunk minden napra állítólagos Anyuciktól, meg Lacibáktól rendelni bedobozolt, egyenízű kajákat. Egy idő után rájössz, hogy a borsólevesnek pont olyan íze van, mint a mákos gubának, és hogy az egyetlen ehető kaja a rakott krumpli, de azon sincs elég tejföl. Nincs is jobb, mint kimozdulni egy jó menüre, mondjuk ezekre a helyekre.
Normális konyha! Mert, ha már csak az otthoni vagy a rendelt kaja mikrózására van csak idő, kell egy kényelmes hely, ahol az ember azt nyugiban el is fogyaszthatja. Nem átjáróház, nem kis lyuk, ahol bennragad a szag, és még talán beszélgetni is lehet a többiekkel evés közben.
Normális, megfelelő mennyiségű és szeparált WC. Nem, nem olyan, ahol a női és a férfi WC-t egy plafonig sem érő fal választja el, magyarán mindent hallani. És az sem igazán jó, ha olyan kevés a klozett, hogy egymásnak adjátok a kilincset. Legalább ott hadd legyen magányában az ember pár percre, ahová a királyok is gyalog járnak.
Szék és labda. Ha belegondolunk, hogy napunk több, mint harmadát ülve töltjük, nyilván nem mindegy, ezt hogyan tesszük. Mindenképp szembe a monitorral, állítható magasságú és állítható háttámlájú széken kellene ülnünk. A billentyűzet magasságát úgy kell beállítani, hogy a vállakat lazán leengedve tudunk gépelni és a monitor 45-50 centire legyen. Jó az is, ha pár órát a napból egy kicsit bizonytalan felületen ülünk, mondjuk egy fitneszlabdán, így az izmaink nem ússzák meg, dolgozniuk kell. Nálatok van ilyen?
Elvonulósarok. Kell egy hely, egy sarok, egy kanapé, ahol van idő gondolkozni, kicsit pihenni, összeszedni fejben a tennivalókat, inspirálódni.
Saját dolgozó tér. Elsőre nagyon király dolognak tűnik a közösségi iroda és az open-office, és az utóbbi időben egyre több egybenyitott irodát hoznak létre, holott a sok együtt dolgozó ember inkább hátráltatja, mint előre viszi egymás munkáját. Megállapították, hogy az ilyen terek leszorítják a dolgozók kreativitását, figyelmét és termelékenységét, sőt, az ilyen helyen dolgozók sokkal nagyobb arányban érzik, hogy depresszióssá teszi őket a munka.
Hely, ahol lehet telefonálni. Mert nem csak a körülöttünk telefonáló emberek zavarnak nagyon, hanem nekünk is kell (kéne) egy hely, ahol nyugalomban beszélhetünk. Az irodaházak WC-i általában tele vannak telefonáló emberekkel, mert vannak dolgok, amiket az senki nem köt szívesen a kollégái orrára.
Növény. A növények pozitívan hatnak ránk és egyértelműen javítják a közérzetet, de emellett mást is csinálnak. Tisztítják a levegőt és elnyelik a káros szennyező anyagokat, amik egy iroda légteréből egyébként a tüdőnkbe jutnának (fém, por, építőanyag melléktermékek).