Halottak napja alkalmából megkerestük a legérdekesebb, híres temetőket, ahova érdemes akár egy kirándulás során is ellátogatni.
Ha híres temetőt említünk, valószínűleg mindenkinek a párizsi Père Lachaise ugrik be először: itt található Jim Morrison sírja, a Doors-rajongók zarándokhelye; és Oscar Wilde vörös rúzsos szájakkal összecsókolt sírköve is. A lenti képen pedig egy Victor Noir nevű úriember sírja látható, akinek legfényesebb pontját megdörzsölők -a legenda szerint legalábbis- egy éven belül férjhez mennek. Ennyit a franciás kegyeletről.
A bécsi névtelenek temetőjében 1900 és 1940 között a Dunába veszett, beazonosíthatatlan halottakat helyeztek nyugalomra. A felismerhetetlen testeket a megszokott végtisztesség helyett ének és beszéd nélkül, egy asztalosműhely által felajánlott, jelöletlen fakoporsókban temették el.
Hallstatt egy igazi képeslapfalu Ausztriában, mely fantasztikus fekvése mellett Csontházáról is híres: a domboldali fekvés miatt nincs igazán helye a faluban a temető terjeszkedésének, ezért a helyiek egyedülálló módon állítanak emléket szeretett halottjaiknak. A temetés után 10 évvel előássák a csontokat, a koponyákat kifehérítik és különböző motívumokkal (virágok, levelek) festik ki, és végül a Csontházban helyezik őket végső nyugalomra.
A londoni Highgate temető a párizsi Pere Lachaise-hez hasonlóan sok híresség nyughelye: itt található többek között Douglas Adams és Karl Marx sírja is. A különleges hangulatú, ódon temető két részből áll, nyugati, régebbi szárnyát már csak idegenvezetővel lehet látogatni. Vadregényes, mohával, borostyánnal és megannyi zölddel befutott sírkövei között a legendák szerint szellemek, a valóságban viszont mindenféle állatok élnek. A keleti szárnyban van egy zongora formájú sír is!
A romániai Szaploncán, a Cimitrul Veselben, azaz a Vidám temetőben élénk színűre festett, tarka sírokkal találkozhatunk, ahol az elhunytak képmásai és a róluk szóló kedves feliratok vagy ironikus kis versek kerültek a fejfákra. Például egy rendőré: „Itt nyugszom én. Stan Ion Mihăieş a nevem és rendőr voltam. Innen Brassóba mentem, ahol jó rendőr voltam. És most szalutálok nektek, mert többé nem látjuk egymást. A világtól elbúcsúztam 58 éves koromban, elpihentem az 1952. évben.” A képek néha az elhunyt életéből kiragadott jellemző pillanatot, néha a halálának okát (pl. mint itt a baleseteket) ábrázolják.
A szatmárcsekei csónakos fejfás temetőben több mint 600 tölgyfából faragott fejfa áll: egyszerre emlékeztetnek arcra, és csónakokra. Eredetükről máig megoszlanak a vélemények: egyes vélemények szerint a gyakori áradások idején a testeket csak ladikkal lehetett a temetőbe vinni, így errefelé a bárkás temetés volt a jellemző, míg mások a csekeiek hagyományosan vízhez kötődő életmódjára hivatkoznak, akik úgy tartották hogy a halászoknak halálukban is szükségük lehet a csónakjukra.
A világ egyik legzsúfoltabb temetője lehet a prágai régi zsidó temető, a Stary Židovský hřbitov. A 15. században arra kötelezték a város zsidó lakóit, hogy a városon belül temessék el halottaikat. A szabályozás, és a zsidó hagyomány -miszerint nem szabad elmozdítani a régi sírokat- miatt kénytelenek voltak rétegesen temetkezni, így aztán egészen kis területen alakult így ki ez a hullámzó sírkőtenger, több mint 12 000 sírkővel.
Az Egyesült Államok leghíresebb katonai temetője, az Arlington National Cemetery több mint 250 hektáron terül el. Hatalmas méretét jól jelzi, hogy busszal szállítják benne az embereket. Itt nyugszik a merénylet áldozatául esett John F. Kennedy elnök és felesége, Jackie Kennedy is, de rengetegen felkeresik a Challenger űrrepülőgép áldozatainak emlékművét is. A Milos Forman rendezte Hair zárójelenetéből is sokaknak ismerős lehet!
A kaliforniai Forest Lawn Memorial egy magántemető, alapítója Dr. Hubert Eaton, akinek meggyőződése volt, hogy a temetők sokkal szomorúbb helyek, mint amilyeneknek lenniük kéne (nagyon egyetértünk!), ezért egy sokkal vidámabb emlékparkot álmodott meg. Itt van többek közt Walt Disney sírja is, akiről az az urbánus legenda terjengett, hogy hibernáltatta magát halála után, de ide temették Buster Keatont, Stan Laurelt, David Carradine-t, és Telly Savalast is. Utóbbit nyalókával együtt.
Az iraki Wadi Us-Salaam a világ legnagyobb temetője, többmillió iszlám hitű – köztük királyok, próféták, hercegek és szultánok – végső nyughelye. 1400 éve temetnek ide embereket, évente több százezren keresik fel, és naponta több mint 100 temetést tartanak itt. A Világörökség része.
Szeretnél tovább borzongani? Olvasd el cikkünket a 10 leghíresebb tartósított testrészről, vagy olvass érdekességeket más népek halottak napi szokásairól!