A múlt héten a Sör mi többel egy szuper hangulatú sörvacsorán nyitottuk meg az idei sörszezont, és már ott is hallottunk jó pár sörös érdekességet, aztán mi is összegyűjtöttünk még pár tényt a sörről, amiről még tuti nem hallottatok.
Ha nem lett volna sör, ma talán a piramisok sem léteznének! Nagyon régóta sörözik az emberiség: az egyiptomi piramisépítők gyakran sörben kapták a fizetésüket, és akkoriban nemcsak a felnőttek, de a gyerekek is sört ittak víz helyett. A leírások alapján fogyasztották szegényes és gazdagok, árpakenyérből készült és datolyával ízesítették, kevésbé volt alkoholos, mint mai társai, viszont édes, sűrű és tápláló volt az egyiptomi sör.
Csehországban és Lengyelországban a súlyos vesekő-betegségben szenvedőknek kifejezetten javasolják, sőt FELÍRJÁK az orvosok a sörfogyasztást. Ez összefüggésben van a vízhajtó hatásával, amit valószínűleg nem kell külön elmagyaráznunk, nyilván ti is tapasztaltátok már!
Nem csak borszakértő sommelier-k vannak, hanem természetesen a sört is lehet szakavatott módon kóstolni. Egy jó sör sommelier ismeri a sörstílusokat, a készítés módjait, valamint képes az egyes sörökben ízjegyeket felismerni és azonosítani. Ahogy a boroknál, úgy a söröknél is eltér az egyes italokhoz illő hőfok, valamint a poharak formája – ezekkel is illik képben lenni. Van azonban egy nagy különbség bor- és sör sommelier között: mivel a sörben egy csomó ízanyag csak a torokban érződik, ezét a sör sommelier minden esetben le is nyeli a sört!
Ugyan a bajor sörtisztasági törvény -amihez sokan mások is tartották magukat- 1988-ig csupán 4 hozzávalót engedélyezett a sörben, úgy mint árpamaláta, víz, komló és élesztő; vannak országok, ahol szabadjára engedik a fantáziájukat. Kenyában, Ugandában és Ruandában ismert főleg a banánsör, melyet a gyümölcs erjesztésével készítenek – ehhez kapcsolódóan találtunk recepteket, ahol a házi elkészítésről is szó esik, állítólag pár nap alatt elkészíthetjük saját banánsörünket.
Ha az egyiptomiak söre volt az origó az erősségi skálán, akkor a Snake Venom van a túloldalon: ez a világon készült legerősebb sör, 67,5 fokos. Találó a neve is: kígyóméreg, nyilván nem korsóval fogyasztásra tervezték, erősebb mint egy húzós házipálinka, úgyhogy óvatos felesezgetésre ajánlott csak. Mondjuk az ára sem a klasszikus leugrok-az-éjjelnappaliba-pár-sörért, 50 font, azaz kb. 21 ezer forint.
Gondolkodtál már azon valaha, hogy miért van az üvegek alján a kis recés rész körben? Mi sem sokat, de megspóroljuk neked is: azért kellenek az apró pöckök, hogy a gyártósoron a szalagon stabilabban álljanak meg a helyükön.
A Fehér Háznak saját söre van, amit Barack Obama sörfőző szettjével főznek odabenn! A White House Honey Ale három ízben készül: van egy világos, egy barna és egy porter stílusú. Ez az első sör, ami konkrétan a Fehér Házban erjed, bár korábban Washington elnöknek már volt saját söre és whiskey-je is, csak ő Mount Vernon-i rezidenciáján főzte. Ha már politika, Argentínában a nagy vezetők és politikusok neveivel ellátott söröket lehet kapni. Erre mondjuk nem irigykedünk annyira.
Van az a sztori a manapság épp virágkorukat élő IPA-k, vagy india pale ale-ek eredetéről, hogy az Angliából indiai exportra szánt klasszikus porter sörök megromlottak út közben, ezért plusz antibakteriális komlót és még több alkoholt tettek a receptbe, és így születtek…nos ez nem igaz. Jól hangzik a történet, de a valóságban vígan hajóztak a porterek is Indiába meg az ale-ek is, nem volt gond a szavatossággal, egyszerűen csak az egyik gyártó -nem mellesleg ügyes marketinges- ezzel a sztorival tudta népszerűvé tenni a sörét: „Kelet-indiai klímára előkészített sörök”.
Létezik olyan, hogy rántott sör. Egy igazi frankenfood, egyenesen Texasból. Nyilván! Ahol képesek a kólát is bundázni és kisütni, ott nyilván megteszik ugyanezt a sörrel is: ravioli- vagy derelyeszerű tésztazsebeket készítenek, egy-egy kanál sörrel töltik meg és már sütik is! Rettenetes. Természetesen szeretnénk megkóstolni.
A sör képes túlélni egy atomtámadást. Jó ez így ebben a formában kicsit fellengzős, de 1955-ben Amerikában tényleg voltak arra kísérletek, hogy mi történik a palackozott üdítőkkel és sörökkel, ha atombombát robbantanak a közelükben. Az derült ki, hogy 250 méterre a robbanástól már maradtak meg jóízű, fogyasztható, sugárral legfeljebb csak enyhén szennyezett dobozok és üvegek. Szóval sört tartani a pincében sosem rossz befektetés!