Mondanánk, hogy ezek a könyvek mind a strandra valók, de azt sejtjük, hogy nem mind aszalódtok a napon hétvégén. Tehát inkább azt mondjuk: nyári szellőbe, nyugágyba, kertbe fröccs mellé, délutáni alvás előtt, útitáskába bedobva mind-mind tökéletesek. Kormos Lili könyvajánlója.
Iselin C. Herman – Dominó
Ha Párizsban játszódik egy történet, az biztosan a szerelemről szól (vagy a szerelemről is). A dán írónő könyvében van egy elhidegülőben lévő házaspár, egy fiatal anyuka, aki szemlátomást nem kap meg mindent a kedvesétől, és egy fiatalember, aki afféle asszisztens a város egyik elegáns magánklinikáján, valamint és egy élettel teli, karakán idős hölgy, aki a klinika betege. Aztán, mikor már azt hiszed, pontosan tudod, hogy mire számíthatsz ettől a könyvtől, na akkor jön a meglepetés. Ha azt hiszed, hogy a „szerelmes” könyvek, már nem tudnak újat mutatni, tégy egy próbát ezzel. Ráadásul a szerző szeret hosszabb időt ott tölteni, ahol a történetei játszódnak, így élt már a közel-keleten és igen, Párizsban is. Ez azért elég vagány dolog lássuk be!
Daniel Glattauer – Örökké a tiéd
Amikor a Gyógyír északi szélre c. könyvét olvastam, szó szerint stresszben voltam, és nagyon nagyon drukkoltam, hogy Emmi és levelezőpartnere vége egymásra találjanak. Hogy mekkora irodalmi értéke van a könyvnek, azt mindenki döntse el maga, de a végső cél nem az, hogy hasson az olvasóra? Ebben a könyvben is van szerelem és véletlen találkozás, de ahogy két lángos/hekk/főttkukorica közben olvasod, egyre inkább bekúszik a bőröd alá az érzés, hogy valami nincs rendben. És persze, hogy nagyon szeretnéd már tudni, hova is vezet ez az egész.
Szél Dávid – Apapara
Ha a kedves leendő szülők egy medence mellett, folyó/tó partján keresnek menedéket az önzetlen, és persze mindenütt felbukkanó önjelölt tanácsadók elől, javaslom, vigyék magukkal az Apapara blog szerzőjének könyvét. Megnyugtató lesz olvasni, hogy más is bénázik, hogy másnak sem sikerül elsőre. És végül, de nem utolsó sorban,az előzetes híresztelésekkel ellentétben, a gyerekből jó eséllyel lesz egészséges/életképes felnőtt akkor is, ha nem fogadják meg a szüleik/szomszéd néni/sarki zöldséges/ közvetlen kolléganő tanácsait. Lássuk be, ennél nagyobb felüdülés nyárra nem is kell.
Lakatos István – A majdnem halálos röntgensugár
Igen, tisztában vagyunk vele, hogy nagyon, de nagyon fontos elolvasni az Ida regényét, vagy átrágni magunkat A kőszívű ember fiain, de ha esetleg a Baradlay fivérek néhol dicső, néhol tragikus sorsa nem kötné le túlzottan a fiatal olvasókat, akkor is van megoldás. Lakatos István története egy olyan nagyvárosban játszódik, ahol még nincs mobil telefon, ahol az égen léghajók szállnak, és ahol egy Emma nevű, talpraesett betörő lány a főszereplő. Kötelezőkkel bajlódó vakációzók, és szüleik figyelmébe is ajánljuk, (nem)mindegymitcsakolvasson! jeligére.
Fabio Volo – Hely a világban
A szerző Ráadásnap című könyvét annak idején azért vettem meg, mert nagyon tetszett a borítója. Aztán mikor végre eljutottam oda, hogy el is olvassam, rájöttem, hogy megérte a beruházás. Az olaszok Nick Hornbyjának tartott Volo jól ír. A hősei épp annyira tökéletlenek, hogy azért szerethetőek maradjanak, és el tudja érni, hogy az első könyv után a másodikra, és a harmadikra is kíváncsi legyek. A Hely a világban sztorija egy szülészet folyosóján indul, és egy leendő legényapáról szól, aki nem tervezte, hogy apa lesz, de a dolgok (ahogy szoktak) másképp alakultak. Nosztalgia, kétségek, kérdések, félelmek, és Volo humora. Esti teraszon elkortyolt rosé mellé tökéletes.
Baranyai Ákos – Angyalossy Eszter – Wonderland
Gyanútlanul belevág az ember ebbe a könyvbe, hogy egynek jó lesz, aztán olvassa, olvassa és időnként a homlokára csap, hogy basszus ez rólam szól. Ez egy ilyen sztori. Már csak azért is, mert mindenki akart már életében rocksztár lenni. Mert mindenki megfogadta már, legalább egyszer, hogy ő nem lesz olyan, mint a szülei. Mert mindenkinek van egy barátja, akivel már nem tartja a kapcsolatot, de a fiatalsága jut eszébe róla. Mert mindenkinek van egy saját Wonderland sztorija. Akinek meg még nem volt, annak lesz, és egyáltalán, olyat mindig jó olvasni, amitől azt érzed, hogy nem vagy egyedül.
Paula Hawkins – Lány a vonaton
Régi igazság, hogy nem lehet neki vágni a nyárnak egy valamire való krimi nélkül. A Lány a vonaton nem véletlenül lett röviddel a megjelenése után elképesztően népszerű. Feszült, izgalmas, érdekes, kicsit olyan mint a Gone Girl film volt. Aki nem csak a limonádéban akar fürdőzni nyáron, annak jó választás. Aztán lehet kölcsönadni a barátoknak, mert tuti mindenki el akarja majd olvasni.
Gergely Ágnes – Oklahoma ezüstje
Nem klasszikus nyári limonádé, de szórakoztató lesz mindenkinek, aki szereti hallgatni/olvasni, ahogy egy vételenül szimpatikus, intelligens idős hölgy mesél. Többek között arról, hogy milyen volt Füst Milán kortársának lenni. Rövid kis történetek, afféle folytatásai Gergely Ágnes előző könyvének, ami főleg róla, az ő életéről szólt. Most felidézi mindazokat, akikkel életében együtt dolgozott, akik hatással voltak rá. Nosztalgia, és történetek egy olyan korszakból, amit mi már tényleg csak könyvekből ismerhetünk meg.
Kollár Klemencz László – Miért távolodnak a dolgok
Mind szeretünk korlátlan számú rosé fröccs után Kistehén koncerten ugrálni, és teli torokból kiabálni, hogy szerelmesvagyokmindennőbe, de azt már sokkal kevesebben tudjuk, hogy a frontemberkedésen túl is van egy Kollár Klemencz László, aki tök jó prózát tud írni. Ne interjúkat olvassatok, ha kíváncsiak vagytok rá. Itt van kötve-fűzve, hogy mi is jár a Cyber Gyerek fejében.
Michel Houellebecq – Behódolás
Azóta, hogy Párizsban kivégzeték a Charlie Hebdo szerksztőit, a fél világ ezt a könyvet várta, mert azt rebesgették, hogy a nihil élő szobra előre vetítette könyvében egy lehetséges iszlám uralom eljövetelét. Történelmi hipotézisek, és persze Houllebecq rajongók számára kötelező.