Nyár… Szeretjük. Napfény, barátok, pihenés, töltődés. Az önismeretünk fejlesztésével hosszútávon, tartósan tudunk töltődni… egyre inkább derűssé, kiegyensúlyozottá, örömtelivé válunk. Ehhez hoztuk most el Mátrai Vanda coach, író és önismereti tréner 10 praktikus, és néha meglepő javaslatát, film-, zene-, könyv- és programajánlóinkkal megtűzdelve. „Don’t worry, be happy!”
Gyakorold a jelen pillanat teljes megélését. Mosolyogtató gyakorlattal kezdünk, de hatásos. Amikor éppen valamilyen egyszerű, talán „unalmasnak” érzett munkafázist csinálsz, mondd ki magadban, mit teszel épp, a következő formában. Ha például répát darabolsz a készülő levesbe, mondd ki magadban: „Most, répadaraboló vagyok. Répát darabolok.” 🙂 És érezd át, hogy a tevékenységed milyen hasznos, és szép mozzanat: alkotsz. Most épp egy levest, ami táplál, felüdít, laktat, épít téged – és a szeretteidet. Tégy ugyanígy például futás közben, a természetben. „Most futó vagyok. Futok.” És érezd át, hogy épp most teszel a testedért, ápolod, karbantartod, erősíted. Ezzel az egyszerű gyakorlattal az Élet iránti megbecsülésed, a hála – amely a legerősebb teremtő erők egyike – növekedik benned.
Az elismert író, előadó és üzletember Jim Rohn egyszer azt mondta: “Annak az öt embernek az átlaga vagy, akivel a legtöbb időt töltöd.” Keresd olyanok társaságát, akik pozitívak, és a fókuszt a megoldásokra, nem pedig a problémákra helyezik. Mosolyogj sokat, keresd a vidám helyzeteket! Hatni fog rád, és kihúz egy esetleges mélyrepülésből. Mindannyian kerülünk olyan helyzetekbe, amelyek fájdalmasan érintenek bennünket: de rajtunk múlik, meddig maradunk benne.
Tipp: gyere el a Mosolykommandó eseményeire, garantáltan megnövekszik az energiaszinted. Ezt a facebook közösséget ide kattintva találod> (A fotó az egyik FREE HUGS eseményen készült.)
A Tükörelv nevű önismereti alaptételt használd rendszeresen – rengeteg belső blokkot (meg)oldhatsz magadban ezzel az egyszerű eszközzel. Este, lefekvés előtt gondold végig: volt-e aznap olyan helyzet, ember, viselkedés stb., ami zavart téged, rossz érzéseket keltett? Ha megvan, nézd meg: pontosan mi zavart benne? Igyekezz 1-2 szóra lecsupaszítva megfogalmazni magadnak.
A következő lépés: nézd meg, hol van ez meg benned? A Tükör (a Világ), azt mutatja meg ugyanis, ami benned van: azt veszed észre, – szépet és kevésbé szépet, – ami benned is ott van. A szépnek örülj, a kevésbé szép észrevétele pedig tanít téged: lehetőséget ad, hogy tisztítsd magad. Tehát: nézd meg, hol viselkedsz te is úgy magaddal, vagy másokkal, mint az a valaki, aki zavart téged aznap?
És az utolsó lépés: hogyan tudod ezt feloldani önmagadban? Vidd a fókuszod a megoldásra, hogyan tudod ezt a működésedet, amit önmagaddal szemben gyakorolsz, megváltoztatni – a szeretet és elfogadás jegyében?
Tipp: A Tükörelv használatáért és további lehetőségekért ide kattints>
Állítsd össze a bakancslistádat! Ez egy olyan lista, amely tartalmazza: miket szeretnél elérni, megvalósítani az életedben. Ezt talán már sok helyen olvastad – de most tedd is meg. Nagyszerű eszköze annak, hogy szem előtt tartsd az álmaidat, és hogy valóban tegyél értük, ne csak kitűzd őket. A bakancslista továbbfejlesztett változata, amikor a füzetedbe képeket, fotókat is ragasztasz (a képek sokkal erősebben hatnak ránk, főképp ha nap, mint nap látjuk őket), vagy egy nagyméretű kartonra ragasztod a vágyaidhoz illő képeket, amelyekhez magad írod oda a szöveget, majd kiteszed a falra. Jól látható helyre tedd, hogy lásd minden nap.
Tipp: biztosan ismered a filmet, amiből a bakancslista fogalma született, de nézd meg újra – vannak filmek, amit nem elég egyszer, (vagy kétszer 🙂 ) megnézni… Kattints ide a filmért>
Ahogy a testednek létfontosságú az alvás, a valódi táplálék és tiszta víz, a lelkednek is szüksége van arra, hogy töltődjön. Ezt időnként mindannyian megtesszük, de érdemes magasabb szintre vinni: tudatosan válassz magadnak hetente új – lélekemelő – filmet, zenét, könyvet. Vigyél bele egy laza rendszert: a rendszeresség erőssé tesz. Tipp: Mirabai Ceiba zenéje, hallgasd meg itt.
Zárd ki az életedből a negatív médiát. Zömében lehúzó energiákkal van tele: nem előre viszi az életedet, hanem hátrafelé. Javaslom, hogy a TV nézést egy az egyben iktasd ki, az interneten elegendő információhoz juthatsz, ezeket is alaposan szűrd meg. Olvass olyan könyveket, amik támogatnak abban, hogy az életedet – a saját életedet – tudd megélni, ne másokét.
Tipp: olvasd el az Álomkatalógust, amely belülről mutatja meg azt az utat, amit azért járunk, hogy megszerezzük az irányítást az életünk felett: hogy ne csak a régi, gyerekkorban belénk ivódott beidegződések és félelmek (szokások) irányítsanak, hanem valóban szabadon tudjuk meghozni döntéseinket. Nem szokványos regény – a főhős útján keresztül részese leszel annak a belső átalakulási folyamatnak, aminek a végére harmóniába kerül önmagával és a világával. A könyvhöz ide kattints>
Rendszeresen lépj ki a komfortzónádból. Tágítsd a határaidat! A komfortzónán belül azért vagyunk, mert odabent minden megszokott, és ami fő: a gyermekkorunkban rögzült hiedelmeink, programjaink szerint működik itt minden. Ez a biztonság látszatbiztonság – és akkor tudunk kilépni belőle, ha tudatosakká válunk, milyen játszmák szerint működünk, és eldöntjük: ebből ki kívánunk lépni. Amint képesekké válunk kívülről „Megfigyelőként” tekinteni az életünk eseményeire, az segít abban, hogy megtörjük a sémákat, és kiépítsük az új működést.
Tipp: írd össze a félelmeidet, azokat, amik úgy érzed, akadályoznak a céljaid elérésében. Tételről tételre vedd őket elő, és lépj bele ezekbe a helyzetekbe: azaz cselekedj. Kérd egy barátod segítségét, hogy legyen a támogatód a folyamatban. Ha szükséges, képezd magad, vagy gyakorolj: a lényeg, hogy meglépd azt, amitől félsz, de akadályoz, hogy valami nagyszerű történjen az életedben. Például, ha félsz a nyilvános beszédtől, de ez szükséges lenne a munkádban, akkor még ma keress egy retorikaképzést/klubot az interneten, iratkozz be, és gyakorolj!
Tegyél dolgokat másképp, mint ahogy eddig tetted őket. Ez nem azt jelenti, hogy mindent csinálj pont fordítva. Azt jelenti, hogy frissítsd fel a rutinszerű dolgaidat. Ha például szeretsz biciklizni, de eddig csak hétvégén használtad, próbáld ki, mondjuk egy héten egyszer milyen munkába bringával menni. Vagy ha eddig csak futópadon futottál az edzés előtt, menj ki futni a természetbe. Vagy ha szabad időbeosztásban, „homeoffice”-ban dolgozol, próbáld ki, hogy heti egyszer egy kávézóba ülsz be dolgozni a laptopoddal. Tegyél dolgokat másképp, mint ahogy eddig. Meg fogsz lepődni, mennyire fel tudja frissíteni az embert egy kis változtatás.
Csinálj spontán napokat, félnapokat vagy órákat. Indulj el otthonról, de ne tervezd meg, hogy mit fogsz csinálni. Ahogy haladsz, figyelj belülre: mi jut eszedbe? Mit kéne csinálni? Milyen tevékenység jut eszedbe? Talán régen gyakorta csináltad, és mára kikopott az életedből – de rájössz, hogy hiányzik? Vagy eszedbe jut valaki, és felhívod? Fejleszti az intuíciód és a kreativitásod, ha hagysz magadnak időt és teret arra, hogy új ötletek és gondolatok lepjenek meg a nézőpontváltással.
Ne feledd: a tested-lelked-szellemed együtt alkot egységet. Akkor vagy harmóniában, ha mindhárom területre kiegyensúlyozott figyelmet fordítasz. Az önismeret mellett viseld gondját lelked és szellemed „templomának” – a testednek. Járj futni, jógázni, vagy fitness terembe. Ismerj meg különleges irányzatokat, a pilatest, a bodyARTot vagy a TRX-et. Szinte mindegy – a lényeg, hogy érezd benne jól magad, és egy picit essen a komfortzónádon kívül. Ezzel fejlődsz. Kapcsolódj be közösségekbe, ahol támogatást kapsz, amikor kicsit nehezebb tartani magad az elhatározásodhoz.