Az ázsiai konyha őrületesen sokszínű és változatos. De nem csak akkor érdemes belevágni az otthoni kísérletezgetésbe, ha elmélyültél a legutolsó kínai régió összes szokásában is.
Ázsiában a rizs ugyanolyan alapvető eleme a konyhában, mint mondjuk itthon a kenyér. Mindenhez eszik, sokszor még reggelihez is. Persze nagyon sok múlik a rizs fajtáján, minőségén és elkészítési módján. Ha a legegyszerűbb pergős B rizsből akarsz ragadós, evőpálcikával is fogyasztható köretet készíteni, akkor azt eleve buktad. Szerencsére a legtöbb szupermarketben és ázsiai kisboltban találsz most mát bőséges választékot a legkülönbözőbb rizsfajtákból, akár gőzölgő, illatos főtt rizst készítenél a hús mellé, akár szusit akarnál gyártani.
Ha inkább tésztát ennél, akkor is bőségesen kínálják magukat a különféle receptek és tésztafajták a rizstésztától az üvegtésztáig. Ez utóbbi akkor is nyerő megoldás tud lenni, ha amúgy fogyózol vagy legalábbis figyelsz a kalóriákra, ugyanis meglehetősen kicsi a kalóriatartalma.
Ha te is kapszaicinfüggő vagy, mint mi, akkor ez a te konyhád: számos receptből nem hiányozhat a csípős chili sem. Szerencsére chilikből is találni számos fajtát a legenyhébbektől a nyelőcsövet leégetőig.
Nemcsak itthon népszerűek az eltett, savanyított zöldségek: például a koreai konyha egyik alapvetése a kimchi, ami egyfajta savanyú káposzta. Nagyjából mindenhez eszik, leves mellé is. A kimchi elkészítéséhez rengeteg receptet találsz (már magyarul is) a neten, érdemes kipróbálni, mert nagyjából a kovászos uborka nehézségi fokával vetekedik a recept, és ugyanolyan függőséget okoz. Ráadásul nagyon egészséges ilyenkor a téli hónapokban, mert magas a vitamin- és ásványianyag-tartalma is.
Gyömbér, csillagánizs, szezámmag és társaik, szevasztok! Régiója válogatja, hogy melyik konyha mennyire fűszeres, mert a koreaitól a különböző kínai tájegységekig hatalmas a skála. Vannak egészen visszafogott, csak a friss zöldségek és halak karakterével játszó konyhák, de mások meg őrületes fűszerekkel és azok még őrületesebb kombinációival stimulálják az ízlelőbimbóidat. Elsőre soknak tűnhet a receptekben felsorolt fűszerek mennyisége, de ha egyszer felfedezted, hogy hozzád melyik fűszer- és ízvilág passzol, akkor érdemes ezeket nem kispórolni a főzés során, mert ezek összességétől lesz igazán jó a végeredmény.
Apropó, friss fűszernövények: a zöldhagyma, koriander és társaik a legtöbb receptben megtalálhatóak. Ha teheted, akkor a friss változatát tedd bele a kajába.
No és persze a szószok! Szójaszósz, halszósz, szezámolaj és mindenféle csodás nedű, amivel még teltebbé, tartalmasabbá teheted a főztöd. Ha még kezdő vagy ezen a téren, akkor először érdemes apránként kísérletezgetni, mert ha egyszer túladagolod mondjuk a halszószt, akkor hóttziher, hogy egy jó darabig még csak gondolni se tudsz majd rá.
Levesek terén is kimeríthetetlen a választék, a ramentől kezdve a vietnami pho leveseken át a thai Tom yum levesekig. Szerencsére már itthon is bele lehet kóstolni ezekbe a különböző éttermekben, koreai kisvendéglőkben, úgyhogy ha egyszer már felfedezted az ízvilágot, és van összehasonlítási alapod, akkor gyerekjáték lesz őket elkészíteni. Vannak nehezebben kivitelezhető darabok, meg amikhez macerás beszerezni a hozzávalókat, de némelyiket ugyanannyira egyszerű elkészíteni, mint egy sima húslevest.
Ha nincs időd anyagbeszerzésre, és gyorsan akarsz valami ázsiai finomságot összeütni, akkor a már készen kapható Maggi fűszerkombinációkkal is eljátszhatsz. Így például egy zöldhagymás pirított tészta esetén percek alatt össze tudod dobni a vacsorát. Sokan épp most tesztelik az új ízeket, lehet, hogy közületek valaki is próbálta már?
Ne csak a recept, de a végeredmény elfogyasztása is legyen stílszerű: ragadd meg az evőpálcikát, és ne félj gyakorolni vele! Az elején mondjuk három rizsszemenként tudod majd a szádba lapátolni a matériát, de ha elég kitartó vagy, akkor később se jössz zavarba, ha vendéglőben tolnak eléd egy szettet.