Ha nem vagy elég körültekintő a konyhában, sajnos a baktériumok számára is hatalmas lakomát szervezel – pedig a fertőzés egy kis odafigyeléssel könnyedén megúszható. Vendégszerzőnk írása következik!
Tojás: a tojás felszínén van egy védőréteg, amit ha lemosol, akkor könnyebben belekerül a belsejébe a szalmonella. Tanulság: felhasználás előtt szabad csak megmosni.
Mosatlan gyümölcs: a földdel szennyezett gyümölcsben rengeteg betegséget okozó mikroba található, ezért mindenképp érdemes hallgatni édesanyánkra, amikor óva int minket.
Öt másodperces szabály: sajnos ez egy nagy tévhit manapság, a magyarázat pedig egyszerű: nagyjából nincs olyan folt, ahol nem lenne baktérium, így amikor ráesik az étel, máris megfertőződik. Nem, a fújás és a törölgetés se segít rajta.
Kint hagyott étel: szobahőmérsékleten radikálisan megnő az ételben található baktériumok száma, akár 2 óra alatt is megduplázódhat, ami komoly rizikóval jár!
Húsok: Az élő állat húsa steril, ez a rendszer viszont megbomlik, amint levágják őket. Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy minél tovább marad feldolgozatlanul a hús, annál nagyobb veszélynek vagyunk kitéve, hiszen elkezdenek a baktériumok szaporodni.
Fagyasztott ételek: el kell keserítenem az olvasót, de sajnos a fagyasztóban sincs biztonságban az ételünk. Kik a felelősek? Az ún. pszikrofil baktériumok, amik ugyan lassan, de elszaporodhatnak a fagyasztott termékeken. Időnként igenis cserélni kell a fagyasztóban lévő termékeket.
Mosogatószivacs: a vizes szivacs tökéletes élőhely az egyes baktériumok számára. Nem csoda, hogyha egy régi szivacsnak szaga van. Az ilyet kíméletlenül ki kell dobni, nem elég kimosnod.
Kolis-szabály: könnyű megállapítani, hogy egy étel romlott-e vagy nem. Ha nincs rossz illata, akkor melegítsd meg, ha akkor sincs, és az íze is rendben van, akkor tuti jó még.
Penészes étel: nagymamáink szokása, hogy a penészes sajtról levágják a rossz részt, illetve a penészes lekvárról is csak a tetejét szedik le. Ez elég nagy hiba, hiszen aminek már a felszínén is észrevesszük a penész jeleit, azt már rég bejárta belül.
Használt kések: egy olyan késsel, amivel húst vágtunk, ne pucoljunk zöldséget. Elég alap dolog, mégis sok ember nem gondol erre. Az előbb említett húsban ugyanis még mindig betegséget okozó baktériumok lehetnek, amiket pucolás során szépen elegyengetünk. Szimplán ne.
Köszönjük a szuper cikket Keresztes Gabriellának! 🙂