Fáraók, istenek, kincsek, piramisok és sok-sok misztikus titok: az „Egyiptomos” filmek kicsit olyanok, mintha fantasy-t néznénk. A február 25-én moziba kerülő Egyiptom istenei kapcsán szedtünk össze 10 filmet, amit valamilyen formában Egyiptom ihletett. A cikk végén nyerhettek!
Az angol beteg
Kezdjük egy magyar vonatkozású Oscar-díjas filmmel, melynek főhősét Almásy Lászlóról mintázták, a neve is ez a filmben, Ralph Fiennes játssza. A romantikus történet középpontjában egy sebesült áll: a beteg semmire sem emlékszik, még a nevére sem; életének korábbi mozzanatait visszaemlékezéseiből tudhatja meg a néző. A film nagyrészt délnyugat Egyiptomban játszódik közel a líbiai határhoz.
A múmia
Az 1932-es A múmia cselekményét – Imhotep 3000 évvel a halála után feltámad és menyasszonyt keres magának – érintetlenül hagyták, de a remake költségvetése már lehetővé tette, hogy sokkal több legyen az akció (és a CGI). Hatalmas siker lett, két folytatást is megért, azokat kevésbé ajánljuk.
Az elveszett frigyláda fosztogatói
Habár az egyiptomi jeleneteket Tunéziában forgatták, talán még egy film, amely ennyire tökéletesen elkapta volna Egyiptom hangulatát a túlzsúfolt utcákkal, poros naplementékkel és titkos kis kamrákkal. Szeretjük a kincskeresős történeteket!
Csillagkapu
A film abból a feltevésből merítkezik, miszerint az ősi egyiptomi kultúra annyira fejlett volt a maga idejében, hogy talán nem emberi erőből épült fel a birodalom. Ezt gondolja tovább a történet, ahol Giza tulajdonképpen egy féreglyuk, amely összeköti a földet egy másik bolygóval.
Az ötödik elem
Ha a Csillagkaput túlzónak találtad, akkor ez rátesz még egy lapáttal. Habár a film nagy része a futurisztikus New Yorkban játszódik, na meg egy űrhajón, Egyiptom rengeteg ihletet adott hozzá. Aziz, fényt!
Egyiptom hercege
Mózes jól ismert bibliai történetét többen is feldolgozták, legutóbb az Exodus: Istenek és királyok című filmben. Az egyszerű zsidó rabszolga a fáraó nevelt fiává válik, ám kiderül, hogy Isten kiválasztottja, hogy felszabadítsa a zsidókat és elvezesse őket az ígéret földjére. Csodás animációs film, nagyon szép képekkel.
Éjszaka a múzeumban
Nem minden Egyiptom témájú film játszódik Egyiptomban: ebben a vígjátékban egy ősi arany egyiptomi táblának köszönhetően a New Yorki Természettudományi Múzeumban éjjelente minden életre kel – eléggé összezavarva ezzel Ben Stillert.
A kém, aki szeretett engem
Minden James Bond film valamilyen szinten egy kis úti film is, hiszen a kémek kémje egzotikus országokon keresztül vágtat folyamatosan, útba ejtve a világ nagyvárosait. Ez a Roger Moore-féle film Gizába, Kairóba és Luxorba repít minket.
A skorpiókirály
A filmet egy legendás egyiptomi uralkodó ihlette, akit az ugyancsak legendás pankrátor, Dwayne Johnson alakít. Ő A múmia visszatérben is eljátszotta a szerepet, de a készítők annyira odáig voltak A Szikla teljesítményétől már az első forgatási nap után, hogy egyből elkezdtek dolgozni egy olyan film ötletén, amelynek a főszerepét rá írták.
Egyiptom istenei
Istenek, szörnyek, varázslat és téboly uralja a Nílus völgyének palotáit az ókori mitológia ihlette szuperprodukcióban. Széth (Gerard Butler) a sivatag könyörtelen istene magához ragadja Egyiptom trónját és az egykor békés és virágzó birodalmat káoszba és pusztulásba taszítja. Lázadó halandók egy csapata Bekkel (Brenton Thwaites), a szerelmes ifjú tolvajjal az élen, szövetkezik a bosszúszomjas Hórusz istennel (Nikolaj Coster-Waldau), hogy megállítsák a kegyetlen nagyurat. A Széth és csatlósai ellen vívott háborúban a kis csapat szó szerint megjárják a mennyet és a poklot is, ahol isteneknek és halandóknak egyaránt tanúbizonyságot kell tenniük bátorságukról és állhatatosságukról, hogy felül tudjanak kerekedni a végső ütközetben.
Látogass el Egyiptomba, és nézd meg saját szemeddel az országot! Szállások itt!