Manapság körülvesz minket a műanyag, és nagyon tudatos erőfeszítéseket kell tenni, hogy a mindennapi életed során ne termelj rengeteg műanyag szemetet. Jöjjön pár tipp, amik – bár kicsinek tűnnek – már pár hét után is látványos különbséget okoznak a szemétmennyiségben!
Bevásárláskor nejlonzacskó helyett pakold a cuccokat vászontáskába (vagy legalább használd sokszor ugyanazt a nejlonszatyrot). Ehhez nyilván az kell, hogy lapuljon a táskádban a biztonság kedvéért egy vászontáska (szerencsére összehajtogatva nem foglal sok helyet), vagy a bevásárlások előtt készítsd be.
Kaja terén van egy rossz hírünk: ha környezettudatosabb akarsz lenni, akkor kevesebbszer kellene engedned a házhozrendelés és gyorséttermek csábításának. Ezeknél ugyanis mind az előállítás, mind a szervírozás során rengeteg hulladékot termelnek. Az ideális, ha magadnak főzöl – persze sokunk számára ez napi szinten nehezen kivitelezhető, de ha néha beveted, már azzal is tettél valamit a szemétmentesebb életért.
A menzára vidd a saját műanyag dobozodat, és kérd, hogy abba porciózzák ki neked a kaját. Ha pedig otthonról viszel kaját, azt is csomagold elmosható és újrahasznosítható dobozba.
Sokan szeretnek műanyag flakonos ásványvizet fogyasztani. De ha kiszámolod, hogy napi egy palacknyi adaggal már egy hónap alatt mennyi szemetet termelsz, a végeredmény elborzasztó. Itt több környezetbarát megoldás is van: ásványvíz helyett kínálja magát a tisztított víz, a forralt, majd lehűtött víz, vagy akár a sima csapvíz (szerintünk ez utóbbi is teljesen rendben van, főleg Magyarországon). Ha azért választod a műanyag palackos vizet, mert napközben is hurcolod magaddal, legalább ne dobd ki a palackot, hanem töltsd újra később: ezeket az előbb felsorolt alternatívákkal a palackot is többször fel tudod használni. Ha rákényszerülsz a palackos víz vásárlására, legalább ne fél litereset vegyél, mert tök nincs értelme három kortynyi innivaló miatt plusz szemetet termelni.
Vegyél mindenből nagyobb kiszerelésű dolgokat. Arányaiban kevesebb szeméttel jár a másfél literes víz, a családi kiszerelésű tusfürdő és társaik.
Kerüld az olyan termékeket, amelyeknél sok műanyagot használnak fel a csomagoláshoz. Kis édesség, ahol külön rekeszben van a kétféle krém, és neked kell összeönteni? Jópofa, jópofa… csak épp teljesen felesleges plusz csomagolással jár. Vagy például a százas zsepik, ahol ráadásul még tízesével is be vannak csomagolva. Vagy az egyesével becsomagolt csokifalatkák… Sajnos a példáknak bőséges a tárháza.
Ha lehet, elviteles kávé helyett helybeli fogyasztásra kérd a kávédat. Ha nincs időd helyben elkortyolgatni, akkor vidd magaddal a saját, elmosható termoszbögrédet. Gondolj bele: mennyi szemetet termelsz csak azért, hogy pár perccel később idd meg azt a 3 deci italt? (Nem mellesleg tök menő termoszbögréket lehet már kapni!)
Ahol tudod, utasítsd vissza a felesleges műanyag tárgyakat. Béna kis repianyagként osztogatott karkötők, irodai biszbaszok és társaik, amikre semmi szükséged nincs – ezért nem is kell elfogadnod őket. Ha van rá mód, az eldobható evőeszközök helyett válaszd az elmoshatót. Étteremben, szórakozóhelyen pedig utasítsd vissza kedvesen, ha szívószálat tennének az italodba. Valljuk be, a pohár pereme ugyanúgy lehetővé teszi az ivást!
Kerüld a műanyag szatyrok használatát, ahol csak lehet. Például vigyél magaddal vászonszatyrot a piacra, és kérd meg a zöldségest, hogy abba tegye a lemért zöldség-gyümölcsöt. Ha egy-egy darabot veszel, és úgy méred le az önkiszolgáló mérlegnél, akkor ne tedd bele külön szatyorba, hanem ragaszd rá a matricát – otthon úgyis megmosod vagy lehámozod. Valahol a húsos pultnál is adnak úgy kimért húsipari terméket, hogy nem zacskóba, hanem az általad hozott dobozba teszik be. A vekni kenyeret is felesleges külön nejlonzacskóba csomagolni, ha egyszer van tiszta vászontáskád. Persze van olyan pénztáros, aki vágja az arcokat az ilyen alternatív megoldásokra, de ez legyen az ő szívfájdalma.
Ha már bekerült a háztartásodba a műanyag, akkor hasznosítsd újra, ahol lehet. Például a wc papír csomagolását nem kell kidobni egyből, amikor kifogyott belőle a tartalma, hanem abban gyűjtheted szelektíven a többi műanyag hulladékot, vagy elcsomagolhatod benne a túracipődet. Ha nem megy elsőre a műanyagszemét-mentes életmód, ne legyél dühös magadra, és ne is add fel az egészet. Napjaink világa sajnos nem arra van berendezkedve, hogy kevés szemetet termeljünk – így nekünk magunknak kell szép fokozatosan, ilyen és ezekhez hasonló apró lépéseken keresztül átállni a szemétmentesebb életre.