Egy friss kutatás nem csak a vásárlói szokásainkat térképezte fel, arra is rávilágított, milyen cipőbe éri meg hosszú távon befektetnünk.
- Az emberek rajonganak a sportcipőkért
A ShopAlike nemrég átfogó kutatást végzett annak eldöntésére, vajon milyen cipőbe érdemes igazán befektetnünk. Az első meglepő eredmény, hogy az emberek imádják a sportcipőket: 87 százalékuk hord ilyen lábbelit, több mint a válaszadók fele pedig évente 2 párt is megvásárol.
- Egyre több a gagyi
Elárasztják a silány termékek a piacot – mutatott rá Allan Nielsen cipész, aki már 42 éve van a pályán és követi a trendek alakulását. A legnagyobb gond a szakember szerint az, hogy a cipőiparban is elterjedt a műanyagok használata az organikus anyagok helyett, ezek tartóssága azonban jóval alacsonyabb.
- A minőséget továbbra is meg kell fizetni
Bőrcipőből is ki lehet fogni rosszabb darabokat. Az ilyen cipőkön a bőr könnyebben megtörik. Egy jó pár bőrcipő Nielsen szerint 70 ezer forintnál kezdődik, míg a sportcipők már 40 ezer forinttól elérhetőek. Ekkora összegért cserébe azonban bátran számolhatunk vele, hogy cipőnk hosszú távú befektetés.
- A bőrcipők karbantartása jóval drágább
Míg a sportcipők esetében a ragasztás, a fűző és a varrás javítása már évente 5 ezer forintból is megúszható, a bőrcipők esetében szükséges lehet a talp- és a sarokcsere, ahogy a rendszeres fényesítés is. Ezek költségei pedig akár a 24 ezer forintot is elérhetik.
- Hosszú távon mégis a bőrcipővel járunk a legjobban
A kutatás legmeglepőbb eredménye, hogy tartósság szempontjából a bőrcipő mégis verhetetlen: mindössze 2 pár egy évtizedig is kitarthat, míg sportcipőből ennyi idő alatt 10 párt is “elfogyaszthatunk”. Ha évente 2 pár sportcipőt veszünk, 10 év alatt a fenntartási költségek duplájával számolhatunk az összesen 2 pár bőrcipőhöz képest.
- A sportcipő leggyengébb pontja a talpa
A műanyag rendkívül kényelmes viselet a sporthoz, de gyorsan amortizálódik. A megkopott műanyag talpat pedig jóval nehézkesebb kicserélni, mint a bőrtalpat. A sportcipőnket hamar tönkreteheti, ha a mosógépbe dobjuk be tisztítás céljából. Ez ugyanis károsítja a ragasztót, magát a cipőt pedig összezsugorítja.
- A bőrcipőkön leginkább a varrást érdemes megfigyelnünk
Nielsen elárulta: a varrás minősége a legárulkodóbb arról, vajon milyen hosszú lehet a cipőnk élettartama. Megfelelő gondozás mellett egy minőségi bőrcipő akár 15-20 évig is kihúzhatja – különösen, ha a talpa is bőrből készült.
- A cipőiparba is megérkezett a fenntartható divat gondolata
Mindez maga után vonja a következtetést, hogy eljött a fenntartható vásárlói döntések ideje. Ez nem csak pénztárcakímélő, a bolygónak is óriási segítség, hiszen az organikus anyagú cipők vásárlásával csökken a műanyag hulladék mennyisége.
- Ma már léteznek vegán, cruelty-free bőrcipők is
Akiknek visszatetsző gondolat, hogy állati eredetű terméket vásároljanak, azok ma már választhatnak növényi cserzett bőrt – de akár PET palackból, mikroszálból, ananászbőrből vagy természetes gumiból készült cipőt is.
- A 2020-es évek már a minimalista stílus jegyében telnek
A ShopAlike Linda Mata divattanácsadót is megkérdezte, szerinte milyen irányba alakulhatnak a divatipari trendek a következő évtizedben. Linda elárulta: egyre inkább magunk mögött hagyjuk a “gyors divat” világát. Egyre fontosabb a fogyasztói etika, ahogyan a fenntartható megoldások is. Ennek hála valószínűsíthető, hogy a divatban a minimalista stílus válik uralkodóvá.