A mosogatógép rendkívül hasznos konyhai eszköz. Nem valószínű, hogy volna olyan tulajdonosa, aki ne szeretné meg igen hamar, ha a háztartásába kerül. A mosogatást kevesen szeretik, de nem elhanyagolható szempont az sem, hogy mosogatógépben addig is tárolhatjuk a főzéshez és étkezéshez használt edényeket, amíg elmosásra kerülnek, sőt, a mosogatógépben „elbújhatnak” a megtisztított konyhai eszközök az elpakolásukig.
De ne gondoljuk, hogy a mosogatógép előnyei ennyiben kimerülnek. Ha utánaolvasunk, a neten számos úgynevezett. „hack” videót találhatunk arról, hogy mi mindenre alkalmas ez a praktikus konyhagép. Persze érdemes fenntartásokkal kezelni némelyiket, hiszen sokat számít az is, egyáltalán mit tehetünk be nyugodt szívvel a gépbe és mit nem.
Két alapos indok lehet arra, ha valamit nem érdemes a mosogatógépbe tenni: az egyik, hogy árthat a gépnek, a másik, hogy a gép okozhat kárt benne. Lássuk a részleteket!
A mosogatógép védelmében
A mosogatógép használatának egyik legnagyobb kockázata, ha olyasmi kerül bele, ami eldugíthatja a szűrőket, lefolyókat. Ezért bepakolás előtt mindenképpen érdemes az edényeket leöblíteni, eltávolítani róluk az ételmaradványokat, illetve az étel elkészítése során az eszközökre ragadt nyers élelmiszer-darabokat.
Hasonlóan módon érdemes ügyelni a bekerülő edények esetleg leváló, lepottyanó darabjaira is. Ezek lehetnek alkatrészek (krumplihámozó éle, műanyag edény füle, szűrő nyele stb.), de gondolni kell a különféle edénybevonatokra, sőt az edényekre, üvegekre ragasztott címkékre is. A zománcozott, letapadásmentes, teflonos és egyéb bevonattal rendelkező edények esetében a mosogatógép belsejében kialakuló magas hőmérséklet, a hosszú ideig tartó és esetleg nagy nyomást kifejtő vízsugár és az erős vegyszerek előidézhetnek leválást, lepattanást, ami sem a gépnek, se az edénynek nem válik előnyére.
Ne rakjunk a gépbe olyan edényt, amelyik fa alkatrésszel rendelkezik, vagy egyéb olyan anyagból készült, ami megszívhatja magát vízzel, megvetemedhet, sérülékennyé válhat az átázás során. Így nem alkalmas a mosogatógépben való tisztításra többek között a mázatlan agyagedény sem (nem beszélve arról, hogy a mosogatáshoz használt vegyszerek kiöblíthetetlenül beivódnak a pórusaiba).
Az edények védelmében
Egyes alapanyagok egyértelműen nem bírják sem az áztatást, sem a vegyszeres tisztítást, sem a magas hőmérsékletet. Ezért abban az esetben, ha ezekből készül egy edény vagy konyhai eszköz, esetükben mellőzzük a mosogatógép használatát. érdemes elkerülni az ezekből készült edények behelyezését a mosogatógépbe. Ilyen a fa, a natúr agyagról, de például a fémek között is találunk több ide tartozót, amelyekből található a konyhánkban edény: réz, alumínium, öntöttvas. Ezek elszíneződhetnek vagy korrodálódhatnak a mosogatás során, és még az is előfordulhat, hogy az ezeket eredményező kémiai reakciók során felszabadult melléktermékek mérgezőek.
Természetes dolog, hogy az érzékeny, vékony falú, törékeny edényekkel nem érdemes kísérletezni a mosogatógép használata során. Ide tartoznak az antik étkészletek (jobb esetben a színek fakulása, rosszabb esetben lepattanások, csorbulások, törések várhatók), a minőségi porcelán tárgyak (az aranyozás kopása, cizellált részletek lepattanása várható), mázas cserépedények (a magas hőmérséklettől előfordulhat a máz berepedezése, lepattogzása), kristálypoharak, talpas és kiemelten vékony falú poharak.
A műanyagok nagy része mosható mosogatógépben, de azért érdemes résen lenni és mindegyik esetében ellenőrizni ezt a paramétert. Ha ugyanis egy műanyag edény nem alkalmas arra, hogy mosogatógépbe helyezzük, előfordulhat zsugorodás, alakvesztés, megtörténhet, hogy a fedő nem fog többet illeni saját aljára, a legrosszabb esetben pedig olyan anyagok oldódhatnak ki a műanyagból, amelyek a szervezetünkbe kerülve kellemetlen tüneteket okozhatnak.
Mi az, amit nem jutott még eszedbe mosogatógépbe tenni, pedig oda való?
A háztartásban fellelhető, de nem konyhai edény minőségben jelen levő számos műanyag és gumi dolog tisztítható mosogatógépben. A vödrök, vájlingok, lavórok, a műanyag és gumi papucsok, gumicsizmák, fürdőszobai gumiszőnyegek, műanyag lábtörlők mind meg fogják hálálni, ha időnként „beküldöd” őket egy forró wellness-re a mosogatógépbe.
A különféle szerszámok tisztítására is alkalmas a gép (természetesen figyelembe véve, hogy ne potyoghassanak le róluk apró alkatrészek). Így a kertész-eszközöktől kezdve a kalapácsokig, vésőkig, csavarhúzókig és villáskulcsokig a legtöbb dolog elmosható benne. A fentebb leírt alapszabályokat azonban minden esetben vegyük figyelembe (pl. a fanyelű szerszámokat itt is hagyjuk ki a mosásból).
Megtalálhatják a helyüket a mosogatógépben a különféle szobai dísztárgyak, vázák, hamutartók, tálak, tálcák és kínálók, sőt a fürdőszobai edények (fogkefetartó, szappantartó) is. Időnként érdemes fertőtleníteni a hajkeféket, fésűket, sőt a körömápoló-készlet elemeit (ollók, reszelők, sarokreszelő) is, ezek mind mehetnek a mosogatógép evőeszköztartójába.
Nagyszerűen tisztíthatók mosogatógépben a különféle szivacsok, súrolószivacsok, körömkefék, felmosó mopok is, sőt a zuhanyozáshoz használt szivacs és hablabda, hiszen a magas hőmérséklet kiválóan tisztít és fertőtlenít. Ezek esetében csak arra ügyeljünk, hogy ne legyen rajtuk olyan ragasztás, ami felválhat, illetve, hogy ne kerülhessen ki belőlük semmi „apróság” a szűrőbe.
Ha kisgyermek vagy kutya/macska van a háznál, külön gondot jelenthet a játékaik tisztítása, fertőtlenítése. Nincs a mosogatógépnél kiválóbb eszköz erre, hiszen a vízsugár és a gőz olyan helyekre is behatol, amelyeket mechanikus eszközökkel nem tudnánk elérni. A műanyagok mosogatógép-kompatibilitását azonban ellenőrizzük, és ebben az esetben se feledkezzünk el az apró alkatrészekről, a potenciálisan leváló/letörő darabokról!