Ha szeretnénk a kertünkbe madarakat csalogatni, gyönyörködni látványukban és kedvező környezetet biztosítani a számukra, akkor a megfelelő növények kiválasztásával már rengeteget tehetünk a dolog érdekében.
A madárbarát kert kialakítása során a kertbe ültetett növények segítségével költő és búvóhelyeket alakítunk ki, valamint a madarak számára táplálékot biztosítunk a téli madáretetésen kívül is. A védett sűrű cserjecsoportok, áthatolhatatlan sövények, valamint a fészek építésére alkalmas ágvillák, mind-mind segítenek madarakat édesgetni a kertbe.
A kertbe ültetett fák és cserjék táplálékforrást is jelentenek, egyrészt termésükkel juttatják élelemhez a madarakat, másrészt a kéreg alatt, valamint a növények alatti avarban megbúvó kártevőkkel. A továbbiakban 10 olyan fát és cserjét mutatunk be, melyek nem hiányozhatnak a madárbarát kertből. Lássuk a növényeket!
- Borbolya fajok (Berberis): A borbolya (Berberis) nemzetségbe örökzöld és lombhullató tövises cserjék tartoznak, melyek sűrű ágrendszerükkel, kiváló fészkelő és búvóhelyet jelentenek.
- Csíkos kecskerágó (Euonymus europaeus): Kb. 5-6 méteres magasságot elérő lombhullató cserje, mely főként lombszíneződésével, valamint élénk színű termésével hívja fel magára a figyelmet. Szívesen fészkelnek benne a madarak.
- Lucfenyő (Picea abies): hazánkban is őshonos nagytermetű fenyő, a kertészetekben, számos fajtájával találkozhatunk, ezek többnyire törpe növekedésű lucfenyő változatok.
- Ostorménfa (Viburnum lantana): Az ostormén bangita vagy ostorménfa kb. 2-3 méteres magasságot elérő dekoratív és ellenálló díszcserje. Remek fészkelőhely a madarak számára.
- Tiszafa (Taxus baccata): Hosszú életű, lassú növekedésű örökzöld fa. A kertészetek kínálatában a tiszafa számos fajtájával találkozhatunk, metszéssel jól alakítható.
- Galagonya (Crataegus) fajok: A galagonya nemzetségbe tartozó fajok többnyire tövises cserjék, vagy kis termetű fák, termésüket szívesen fogyasztják a madarak.
- Fekete bodza (Sambucus nigra): A fekete bodza Európában, így hazánkban is gyakori kb. 5-6 méteres magasságot elérő cserje. Fehér virágait szörp, lekvár és tea készítésére is felhasználhatjuk. Termését gyakran csipegetik a madarak.
- Madárberkenye (Sorbus aucuparia): A madárberkenye kb. 8-15méteres magasságot elérő hazánkban is honos lombhullató fa. Bogyós termése nyár végére fejlődik ki és díszíti a növényt, valamint látja el élelemmel a madarakat.
- Madárbirs (Cotoneaster) fajok: A madárbirs nemzetségbe terülő és felálló növekedésű örökzöld és lombhullató cserjék tartoznak. Termésük a madarak kedvelt csemegéje.
- Tűztövis (Pyracantha coccinea): A tűztövis áthatolhatatlan sövény nevelésére is alkalmas dekoratív cserje, mely fehér virágaival, valamint narancssárga terméseivel is díszít. Termése bőségesen ellátja ennivalóval a kertbe látogató madarakat.
Bízunk benne, hogy sikerült néhány ötletet adnunk a madárbarát kert kialakításához. Sikeres kertészkedést kívánunk!