Megfordult már a fejedben, hogy beszerzel magadnak egy kutyát? Ráadásul menhelyről? De attól félsz, túl nagy lemondással járna? Bebizonyítjuk, hogy ettől nem kell tartanod.
Mert amíg rengeteg kutya várakozik menhelyen egy jobb életre, vagy egyáltalán: életre, addig miért vásárolnál tenyésztőtől rengeteg pénzért állatot? Ha nem akarod versenyekre vinni, ami megint egy külön kategória, nincs szükséged egy tökéletes fajtajelleggel bíró jószágra.
Mert ha menhelyes kutyát veszel magadhoz, azzal elég jót tehetsz a karmáddal: hiszen így nem csak arról van szó, hogy beszerzel magadnak egy pajtit, de egy nemes tett is – ezzel adsz neki egy új esélyt, hogy boldogabban, teljesebben élje le az életét.
Mert annyira jó látni, ahogy a segítségeddel megszabadul azoktól a frusztrációktól, félelmektől és viselkedési zavaroktól, amiket más, felelőtlen vagy érzéketlen emberek okoztak neki. Ha megfelelően gondoskodsz róla és neveled, látványos módon lesz belőle napról napra egy egészséges, kiegyensúlyozott élőlény. Ez pedig hihetetlen nagy örömet és sikerélményt fog okozni neked is.
Mert a menhelyek nagy részét kitöltő keverékek általában strapabíróbbak, és kevesebb a fajtabetegségük, mint a túltenyésztett egyedeknek. Ráadásul mindegyik más és más, egyedi külsővel, amire nem jön szembe mindegyik utcasarkon vagy kutyafuttatóban 🙂
Mert ha egy felnőtt ebet fogadsz örökbe, akkor lehet, hogy már kapott korábban valamilyen képzést, és nem kell alapdolgokra megtanítanod. Főleg ha a menhelyről egy ideiglenes örökbefogadó kezelésébe is került, mielőtt végleges gazdit talált volna. Az ideiglenes örökbefogadók küldetése ugyanis, hogy „kipofozzák” és felkészítsék a kutyát, hogy később könnyebben tudjon szocializálódni. Ráadásul ezalatt jobban megismerik a kutya jellemét, és neked is pontosabb tanácsadással tudnak szolgálni – így már neked sem kell annyira aggódnod, hogy valami váratlan meglepetéssel kell szembesülnöd.
„A kutyát meg kell sétáltatni. Akkor is, ha nincs.” – szól a mondás. Azaz a kutyatartás ideális esetben téged is rávesz arra, hogy mozogj egyet. Persze kutya nélkül is beiktathatsz napi fél-egy óra sétát – de mennyivel jobb kutyával!
Mert egy csomó szuper emberrel kerülhetsz kapcsolatba: a menhelyen és a kutyás alapítványoknál elhivatottan dolgozó önkéntesekkel, az ideiglenes gazdikkal, a többi menhelyes kutyás gazdival, akik maguk is inspirálnak arra, hogy szívvel-lélekkel állj hozzá te is a dologhoz – még ha a kezdeti időszakban nagyobb türelmet is igényel ez tőled.
Mert a kutyatartással nemcsak a menhelyi jószággal teszel jót, de magaddal is. Például könnyebb nyitni más emberek felé – akár barátságról, akár egy esetlegesen románccá alakuló ismeretségről van szó. Gondolj csak arra, hogy te is hányszor elegyedtél már szóba emberekkel, csak azért, mert odamentél megsimogatni a kutyájukat! Az alábbi kisfilmben ezt a jelenséget egy vicces kísérleten keresztül mutatták be:
Mert kutyával sok mindent megtanulsz magadról is, és a te személyiséged is sokat fejlődik. A felelősségvállalás, ami először talán riasztónak tűnhet, pozitívan hat az életed többi oldalára is. Ugyanígy sokat tanulhatsz a türelemről és a következetességről is. Főleg ha még kutyasuliba is eljártok – az felér egy pszichológiai terápiával sok gazdi számára is, csak ráadásul a friss levegőn töltve 🙂
Mert mindig hálás lesz neked, feltétel nélkül fog szeretni, és mindig számíthatsz rá. A legjobb haverod lesz – remélhetőleg hosszú éveken keresztül.