Számtalan kérdés merült fel a technológia kapcsán, ezekből válogattuk most ki a 10 leggyakoribbat.
Idén ősszel megbolydult a napelem piac a Helyreállítási Terv részeként elérhető 100%-os napelemes és fűtési rendszerek támogatásáról szóló pályázattámogatások hírére. Sokan jelezték részvételi igényüket a pályázatban rész vevő szállító cégek felé és nem is lett volna rossz a karácsonyfa „alatt” egy ilyen rendszer az igénylőknek, azonban idén egyelőre még csak a pályázat benyújtására kerülhet csak sor. Az eredmények jövő év elejére várhatók.
Számos pályázó viszont csak a pályázat hírére kezdett egyáltalán napelemes rendszer telepítésében gondolkodni. Mivel még újak voltak a témában, ezért számtalan kérdés merült fel a részükről a technológia kapcsán, ezekből válogattuk most ki a 10 leggyakoribbat. Lássuk ezeket:
1. A napelem csak napos időben termel áramot?
Való igaz, hogy a napelemek derékszögű beesési szögben és alacsony hőfokon termelik a legoptimálisabban az energiát, azonban jó tudni, hogy akár 50-90% kihasználtsággal tudnak működni felhős időben is.
2. Villámhárítót kell szerelni a tetőre a napelemek mellé?
Van Magyarországon egy villámvédelmi jogszabály, ami ezt a kérdéskört szabályozza. Családi házak esetében ez úgy néz ki, hogy amennyiben a felszerelt napelemek 10 kW teljesítmény alatt maradnak, akkor nem szükséges villámhárítót felszerelni. És ez az esetek 99%-ban így is van.
3. Ha költözöm, a napelem ott marad a házon. Érdemes mégis beruháznom?
Nem szükségszerű, hogy költözés esetén ott hagyja a napelemet. Mivel leszerelhető eszközről beszélünk, el is viheti magával a következő épületre. Az új helyen pedig minimális költséggel újra felszerelik és beállítják.
4. Meleg vizet is termel a napelem?
Nem. A napelem áramtermelő egység, míg a napkollektor az, ami viszont a csöveiben lévő folyadékot melegíti fel a napsugárzás segítségével.
5. A napelemek tényleg Max 10 évig bírják?
Ezt a számot nyugodtan megszorozhatjuk akár 3-al is, sőt! Manapság is látni még sok helyen a 90-es évek elején telepített napelemet. Ráadásul azóta sokat fejlődött a technika, és az új napelemek sokkal többet is kibírnak.
6. Csak engedéllyel lehet napelemet felszereltetni.
Nos, a méret a lényeg. Amennyiben csak háztartási az a bizonyos méret, akkor a napelemek építése nem engedélyköteles. (nyilván vannak sokkal nagyobb rendszerek, amik igen, de a kérdés családi méretű napelem rendszer kiépítésére hangzott el)
7. Ha elromlik a rendszer, nagyon drága a javíttatása?
Csak, ha számla és garancia nélküli, fusi munkában készült rendszerről van szó. De félre a tréfát, hiszen általában vannak annyira tájékozottak az emberek, hogy ilyenbe már nem mennek bele. A jelenlegi piacon működő szolgáltató cégek a kiépítésre és az egyes elemekre akár 30 év garanciát is vállalhatnak. Ráadásul mozgóalkatrészek híján a napelemes rendszerek karbantartási igénye alacsony. Úgyhogy nem lesz drága a javíttatás, főleg, ha ráadásul garanciális javítással elintézhető.
8. Napelem felszereléséhez át kell alakítani a tetőt.
Egy családi napelem rendszer súlya 200-300 Kg közé esik. Ez egy olyan súly, amit gond nélkül megtart még egy jó tetőszerkezet. Emellett ne felejtsük el, hogy telepíthető a napelem a földre is.
9. Otthon én mindent el tudok készíteni. Ha megveszem az alkatrészeket, ezt is össze tudnám rakni?
Nos, az interneten keresztül tényleg meg lehet szerezni ázsiai beszerzési forrásokkal az alkatrészeket, de bizony több akadály is felmerülhet ezután. Egyrészt nem lesz magyar fordítás a termék mellé, így szakmai fordítót kell megbíznia, hogy értelmes leírást kapjon. Másrészt, ha sikerül is jól megérteni a szerelés lépéseit, attól még nem válik napelem telepítő szakemberré. Ha mindenképpen spórolni szeretne, akkor kiváló lehetőség a most futó 100% vissza nem térítendő pályázaton részt vennie, és biztos lehet benne, hogy nyűg és beszerzési nehézségek nélkül tökéletes rendszer kerülhet a tetőre. Íme, egy jelentkezési űrlap, amit 2 perc alatt lehet kitölteni.
10. Éjjel nincs áram a napelemből
Szerencsére a modern rendszerekkel ez már kiküszöbölhető. Kiegészítő akkumulátor használatával a napelemek folyamatosan töltik azt, így az éjszaka folyamán is ellátja a rendszer árammal az épületet.