A nyak a gerinc legmozgékonyabb és egyben legsérülékenyebb része is, amely igencsak érzékenyen reagál a külső hatásokra. A nem megfelelő ülés, állás, terhelés következménye, hogy az izomzat fokozott igénybevételnek van kitéve, ami sok esetben nyaki gerincsérvet eredményez. A tünetek között ott van a fájdalom, ami, ha jelentkezik, akkor érdemes minél előbb szakemberhez fordulni. De mi a helyzet akkor, ha már műtétre kerül sor? Miben segíthet a gyógytorna ezen a területen? Cikkünkben erre térünk ki részletesebben!
Mi is a nyaki gerincsérv oka és milyen tünetei vannak?
Két fő oka van annak, hogy egyre többeknél jelentkezik nyaki gerincsérv. Az egyik a mozgásszegény életmód, hiszen akik nem sportolnak hetente több alkalommal, azok nem tesznek eleget annak érdekében, hogy stabilizálják a gerincük izmait. Fontos tehát, hogy sétáljunk, ússzunk, esetleg végezzünk ezeknél is aktívabb testmozgást.
A másik probléma, hogy túl sokat töltünk a képernyő előtt. A távmunka, esetleg az irodában töltött órák kicsit sem támogatják az egészségünket, főleg, ha naponta több órán át görnyedt háttal és előrehajtott fejjel bámuljuk a monitort. Ez ugyanis nagyon rossz hatással van a nyaki területre, sokkal könnyebben sérülnek meg az itt található porckorongok. Persze nem mehetünk el szó nélkül amellett sem, hogy a kialakulás hátterében a genetika is nagy szerepet játszik, ezáltal nem árt ezt is figyelembe venni, amikor a nyaki részt terheljük.
Amennyiben a probléma bekövetkezett és végül műtétre kell sort keríteni, akkor mindenképpen egy hosszabb felépülésre lehet számítani. Nagy segítséget jelenthet azonban a gyógytorna, hiszen ezáltal a gyógyulási folyamatot természetes úton gyorsíthatjuk fel. A személyre szabott feladatsorokat akár otthon is elvégezhetjük, így a további kellemetlenségeket is megelőzhetjük.
Nyaki gerincsérv kezelése gyógytornával
A Gyógytornászom budapesti rendelője szerint a nyaki gerincsérv hosszú távú egészségének a fenntartására az egyik legjobb módszer a megfelelő gyógytornás kezelés. Ez az egyik leghatékonyabb és legismertebb módszer, ami természetes úton támogatja a felépülést. A gyógytornászok általában specifikus, személyre szabott tornát alkalmaznak, amit McKenzie módszernek is neveznek. Ennek az lenne a lényege, hogy első körben egy mechanikai diagnózist állítson fel, amiből következhet a kiváltó problémának a kezelése. A legfőbb célja természetesen az, hogy az elmozdult porckorong visszakerüljön a helyére. Természetesen a gyógyulási folyamat más, ha kisebb sérülésről és más, ha műtétről volt szó.
Több technika is létezik, amit a szakember bevethet annak érdekében, hogy a felépülés teljes lehessen. Az egyik ilyen az idegmoblilizációs gyakorlatsor, illetve a manuálterápia egyaránt. Előbbiek segítenek, hogy a nyomás alá helyezett idegek visszaálljanak az eredeti funkciójukra. Ezzel szemben a kézzel kivitelezett fogások, azaz a manuálterápia hatékonyan oldja a csigolyák között keletkezett blokkokat.
Fontos, hogy a gyógytorna a tüneteknek az enyhülése után se maradjon abba, hiszen fontos, hogy az állapot folyamatosan fennmaradjon. Ehhez azonban biztosítani kell a gerincstabilizáló izmok erősítését. Ennek eredménye lesz az, hogy a csigolyák végre visszakerülnek a rendes pozíciójukba, ezáltal a terhelést is jobban fogják bírni, nem keletkezik semmilyen diszfunkció.
Mit eredményez a hatékony gyógytorna?
A kezelést következtében szert tehetünk helyes testtartásra, illetve az izomzat is jóval erősebb lesz, mint korábban. Egy tapasztalat gyógytornász segítségével hosszú távon maradhatunk panaszmentesek, főként, ha otthon is elvégezzük ezeket az izomerősítő gyakorlatokat. A személyre szabott feladatok nemcsak a nyaki gerincsérvben segíthet, hanem megelőzheti a későbbi komolyabb sérüléseket. Olyan gyakorlatsorhoz jutunk hozzá, amely tökéletesen megfelel az erőnlét fenntartására.
A gyógytornának hála ráadásul már pár alkalmat követően enyhülhetnek a kellemetlen panaszok, akár műtétről van szó, akár kisebb sérülésről. Ennek hála akár a további operációk számát is lecsökkenthetjük, ehhez azonban arra van szükség, hogy folyamatosan karban tartsuk a testünket, főleg a sérült területet.
Ne feledjük tehát, hogy a rendszeres tertmozgással és a folyamatos gyógytornás kezeléssel karban tarthatjuk a nyaki gerincet, megakadályozva a további sérvek kialakulását.