Az anyagcsere teszi lehetővé, hogy a szervezetünk folyamatosan működjön, és el legyen látva energiával. Az alapanyagcsere pedig azt a legkisebb energiamennyiséget jelöli, ami az ébren lévő ember életfolyamatainak fenntartásához szükséges. A gyors anyagcsere azt jelenti, hogy testünk több kalóriát éget el. Ennek végeredménye pedig, hogy több energiánk és jobb közérzetünk lesz és még a fogyókúra is egyszerűbbé válik. Anyagcserénk jelentős befolyással van a testsúlyunkra. Ha lassú az anyagcserénk, nehezen tudunk súlyt leadni, ha pedig nagyon aktív, akkor nehezen jönnek fel a kilók. Az anyagcserénk gyorsasága azonban függ a kortól, a nemtől és a táplálkozástól. Néhány változással mi magunk is sokat tehetünk az anyagcsere-folyamataink hatékonyabb működéséért. Az idősebb embereknek már jóval lassabb az anyagcseréjük, mint fiatal korukban. De negatív szerepet játszik az egészségtelen táplálkozás, a túlzásba vitt diéta, a böjt és a testmozgás hiánya, melyek súlyos betegségek (pl. pajzsmirigy alulműködés) kialakulásához vezethetnek.
Tippek a hatékony anyagcsere működéséért
1. Fogyasszunk egészséges zsírokat!
Együnk minél több avokádót, dióféléket, magokat és tengeri halat, a finomított étolajok helyett pedig használjunk kókuszolajat és kókuszzsírt!
2. Kerüljük a magas szénhidráttartalmú ételeket!
A magas szénhidráttartalmú ételek megterhelik és lassítják az anyagcserét. Éppen ezért ajánlatos kerülni a nehezen emészthető cukrokat és szénhidrátot. Könnyebb ételekkel kell helyettesíteni azokat. Fogyasszunk inkább gyümölcsöket, zöldségeket és salátát, amik gyorsan lebontódnak, vagy magvakat, pörköletlen és sózatlan diót, kölest vagy a dél-amerikai quinoát! A magas rosttartalmú ételek nagyon egészségesek, mivel nagy mennyiségű vizet kötnek meg és a beleket is egyensúlyban tartják.
3. Részesítsük előnybe az energetizáló ételeket!
Olyan élelmiszereket együnk, amelyeknek magasabb a Q10-koenzim-, karnitin-, a-liponsav-, B-komplex- és Omega–3-tartalmuk!
4. Mozogjunk rendszeresen!
A futás, a kerékpározás és az úszás serkentik az anyagcserét, éppen ezért segítenek a fogyásban is. A konditermi testedzés pedig nemcsak a zsírt égeti és alakot formál, hanem javítja a kondíciót is. A izom már nyugalmi állapotban is több energiát használ majd, mint más szövetek.
Figyeljünk a C-vitamin-bevitelre!
A legjobb, ha ezt természetes úton visszük be a szervezetünkbe, mint például almával, eperrel, kivivel, naranccsal vagy citrommal. A zöldségek közül pedig brokkolival, paprikával vagy spenóttal. Amennyiben erre nincs lehetőség, akkor viszont fontos táplálék-kiegészítő formájában naponta magunkhoz venni.
Aludjunk eleget!
A rossz alvás lassítja az anyagcserénket, akár hízáshoz is vezethet. Romlik tőle a szervezetünk működése, az agyunk és az immunrendszerünk sem működik jól a megfelelő időtartalmú pihentető alvás nélkül.
Igyunk elegendő folyadékot!
Ajánlott a napi 2–3 liter szénsavmentes víz elfogyasztása. Reggeli előtt igencsak jótékony egy pohár langyos víz friss citrommal ízesítve. A gyógyteák szintén jótékony hatásúak.