Biztosan van olyan dolog, amit mindenképpen tudni szeretnél a megújuló energiaforrásokkal, azon belül is a napelemes rendszerrel kapcsolatban.
Ne aggódj, nem vagy vele egyedül, éppen ezért gyűjtöttünk össze 10 fontos apróságot, amikkel mindenképpen jó, ha tisztában vagy. Cikkünkben írunk a felhasználásról, az árakról, illetve a telepítésről egyaránt.
1. A rendszer nagysága
Manapság már nagyon pontosan ki lehet számítani, hogy mekkora méretre van szükség egy-egy ingatlan tetejére. Ezt általában a tető tájolásából és a rendelkezésre álló területről ki lehet kalkulálni, azonban minden esetben érdemes belevenni a fogyasztást is. 1-2 panel azonban utólag is telepíthető, így emiatt nem kell aggódni.
2. Mikor és hova?
Hazánkban évente nagyjából kétezer órát süt a Nap, így tulajdonképpen nincs olyan hely, ahol ne érné meg a napelemes rendszer. Egy 1 kW-os változat nagyjából 1200 kWh energiát tud termelni, ehhez azonban arra is szükség van, hogy jó legyen a tájolás és a dőlési szög.
3. Mi van akkor, ha nem süt eleget a nap?
Tulajdonképpen semmi nem történik, ha nem süt eleget a nap, ugyanis Magyarországon lehetetlen, hogy a kollektorok ne termeljenek elegendő energiát. Még északabbra is bőven van annyi napsütés, hogy megérje nekik a beruházás.
4. Mennyire fontos ajánlatot kérni?
A napelemes panelek telepítéséhez elengedhetetlen, hogy a megfelelő helyről kérjünk ajánlatot. Hiába akarjuk olcsón megúszni, sem a gyenge anyag, se a házi felrakás nem éri meg hosszú távon. Nem árt tehát legalább 4-5 helyről ajánlatot kérni, így garantáltan megtalálhatjuk a legkedvezőbb áron dolgozó céget.
5. Mi történik a többlettel?
Sok vállalat nagyobb rendszert ajánl, mint amekkorára szükség van, ez azonban nekünk nem éri meg. A többletet az áramszolgáltató csekély összegért vásárolja vissza, ráadásul a bevételek után adózni is kell, ami sokkal több munka, mint arra szükség lenne.
6. Megéri-e hitelből vásárolni?
Valljuk be, a hazai lakosság csak kis része tudja zsebből finanszírozni a napelemes rendszert. Napjainkban azonban rengetek lehetőségünk van a hitelfelvétellel kapcsolatban. Jellemzően 10 éves futamidővel vehetünk fel pénzt, ami viszonylag rövid idő alatt térülhet meg. Ezt követően ugyanis nem kell többé áramdíjat fizetni.
7. Mennyi idő alatt térül meg a beruházás?
A mostani árak mellett egy családi házra telepített rendszer 10-12 év alatt hozza vissza az árát. Ez elsőre soknak tűnhet, de mivel a panelek élettartama 25-30 év, így gyakorlatilag a maradék időben semmilyen költségünk nem lesz. Akár fűteni is tudunk vele, ami további előnyként szolgálhat.
8. A szigetüzemű rendszer
A szigetüzemű rendszer, hálózattól független, működtetése azonban nem túl előnyös, ha a környéken hálózati csatlakozási lehetőség van. Ezekben az akkumulátorokat 3-5 évente cserélni kellene, egy bonyolultabb típus azonban többletköltséget is generálhat. Jó megoldás azonban hétvégi házakba, nyaralókba, tanyákra, esetleg lakókocsikba.
9. Mit kell tudni a garanciáról?
A garancia kapcsán egyáltalán nem kell aggódni a megbízható kisebb vállalkozók esetében sem. Ők ugyanis javítás esetén is azonnal rendelkezésre állnak, ráadásul egyes vállalatok a garanciát az inverterekre is kiterjesztik.
10. Hogyan kell elszámolni az áramszolgáltatónál?
Az áramszolgáltatókat kötelezik arra, hogy átvegyék a felesleges energiát azoktól a háztartásoktól, ahol túl sok energia termelődött. Az ad-vesz óra azonban lehetőséget ad arra, hogy pontosan számoljunk el. A szolgáltató általában évente egyszer küld csak számlát, a megtermelt, illetve az elhasznált energia közötti különbségről.
Összegezve
A napelemmel kapcsolatos információk tehát széleskörűek, érdemes tisztában lenni a fent említett tíz dologgal, hogy tisztán lássuk a miérteket. Nem árt jól tájolni, jól beállítani a dőlési szöget, de az sem mindegy, hogy mekkora rendszert telepítünk a tetőre.