XXI. század ide vagy oda, mi, nők még mindig rengeteg feladatot vállalunk magukra a mindennapokban: visszük a háztartást, neveljük a gyerekeket, eközben dolgozunk, vezetjük a számlákat, főzünk és még sorolhatnánk.
Mindezek mellett már nem is csoda, ha alig marad időnk magunkra. Pedig ahhoz, hogy minden feladatunkat maradéktalanul elláthassuk, néha igenis szükségünk van a feltöltődésre, arra, hogy tegyünk a saját kiegyensúlyozottságunkért, elégedettségünkért.
A következőkben 10 olyan dolgot sorolunk fel, amelyekre nőként mindenképp figyelmet kell fordítanunk, hogy valóban teljes és egészséges életet élhessünk.
Ne feledjük el az éves orvosi vizsgálatokat!
A fent már említett rohanó hétköznapok során nagyon hamar elszaladnak mellettünk a napok, a hetek és a hónapok – így könnyen megfeledkezhetünk az éves orvosi vizsgálatokról. Pedig ezek mindegyike létfontosságú a betegségek vagy más kondíciók megelőzésében, esetleges korai felismerésében és kezelésében. A nőgyógyászati rákszűrés, a mammográfia, a laborvizsgálat, valamint a fogászati vizsgálat is minden évben legalább egyszer kötelező!
Figyeljünk arra, mit viszünk be a szervezetünkbe!
Az, hogy mit viszünk be a szervezetünkbe, azaz hogy mit eszünk és iszunk, az egész testünk működését döntően befolyásolja, hiszen az élelmiszerekben található tápanyagok azok, amelyeknek köszönhetően az egész rendszer működni tud. Éppen ezért figyeljünk oda arra, hogy minden szükséges vitamint, ásványi anyagot és aminosavat megadjunk magunknak.
Az egészséges táplálkozás alapja, hogy sok friss gyümölcsöt és zöldséget fogyasszunk, teljes kiőrlésű gabonákat, illetve fehérjéket változatos forrásokból. Ugyanakkor minimalizáljuk a transzzsírok bevitelét, ahogy a feldolgozott, túlságosan cukros ételek, valamint italok fogyasztását is.
Hagyjunk fel a káros szokásokkal!
Hiába, hogy tisztában vagyunk a visszafordíthatatlan negatív hatásaival, a mai napig sokan cigarettáznak, de a magyarok körében a túlzott alkoholfogyasztás is jellemző. Ha szeretnénk hosszú éveken át megőrizni az egészségünket, találjunk módot a leszokásra! Így sokkal kisebb lesz az esély arra is, hogy az éves szűréseken
– legyen az mammográfia vagy tüdőszűrés – rossz híreket kapjunk.
Priorizáljuk az alvást!
Míg fiatalabb korunkban meg sem kottyan egy-egy ébren töltött éjjel, addig a harmincas éveinkben már alig tudjuk nyitva tartani a szemünket, ha előző este nem aludtunk 8 órát. Ez alapvetően teljesen normális: a szervezetünk jelez, hogy igenis szüksége van a pihenésre, hogy regenerálódni tudjon. Adjuk meg neki erre a lehetőséget! Építsünk ki egészséges alvási szokásokat: minden este feküdjünk hasonló időpontban, és legyen így az ébredéssel is, sötétítsünk be, hogy beinduljon a melatonintermelés, és kerüljük a kék fényt adó készülékek használatát az alvást megelőző órákban!
Legyünk aktívabbak!
A könnyebb alváshoz is hozzájárul a rendszeres testmozgás, de számos más előnye is van: erősíti a csontokat, az izmokat, a szívet és a tüdőt, miközben állóképességet ad, felfrissít, csökkenti a stresszt és a mentális egészségünkre is jótékonyan hat. A felnőtteknek átlagosan heti 150 percnyi közepes intenzitású fizikai aktivitásra van szükségük, amit heti két alkalommal izomépítés-edzéssel is érdemes kiegészíteni.
Kerüljük a napot!
A káros UV-sugarak nemcsak öregítik a bőrt, de akár olyan komoly betegségeket is okozhatnak, mint a melanóma. Figyeljünk tehát fokozottan a napvédelemre, használjunk fényvédő krémet, és ha lehet, délelőtt 10 óra és délután 3 óra között egyáltalán ne menjünk ki a napra!
Hidratáljunk!
Mindenhol azt hallhatjuk, mennyire fontos naponta legalább 2,5-3 liter vizet meginni – és ez nem véletlen. Víz nélkül szinte semmi nem működik megfelelően a testünkben, hiszen a tápanyagokat a besűrűsödött vér nem tudja hatékonyan elszállítani a szükséges területekre, de a salakanyagok sem tudnak megfelelően távozni. Ha nem iszunk, könnyen kiszáradhatunk, ami zavart gondolkodáshoz, hangulatingadozáshoz, székrekedéshez, sőt akár vesekövek kialakulásához is vezethet. A hidratáltság emellett fenntartja a normál testhőmérsékletet, „megolajozza” az ízületeket és megvédi a szöveteket.
Csökkentsük a stresszt!
Itt kifejezetten a negatív stresszre gondolunk, amit a rohanó mindennapokban szinte természetesnek veszünk, pedig nem kellene. Igenis megtanulható ennek kezelése, csökkentése: hasznos például a meditáció, már említettük, hogy a sport is remekül beválhat, a jógát kifejezetten hasznosnak tartják ilyen szempontból. Próbáljuk ki, hogy számunkra mi működik igazán, és gyakoroljuk rendszeresen, hiszen a stressz hosszú távon számos káros fizikai és mentális változást indíthat el a szervezetben.
Fordítsunk figyelmet a mentális egészségünkre!
Szintén szóba jött már a mentális egészség, amit gyakran hajlamosak vagyunk elhanyagolni a testi vonatkozások mellett. Ezen a téren muszáj proaktívnak lennünk, különösen nőként, hiszen minket gyakrabban érintenek az olyan problémák, mint a depresszió, a PTSD, az étkezési zavarok vagy a szorongás. Tegyünk ezek kialakulása ellen!
A fent említett jóga és meditáció itt is hasznos lehet, csakúgy, mint a rendszeres sport, az egészséges étkezés, a megfelelő alvás és a káros szokások kerülése. Emellett az is fontos, hogy ha úgy érezzük, segítségre van szükségünk, kérjünk: akár barátokkal, családtagokkal vagy egy szakemberrel is megbeszélhetjük a problémáinkat.
Tanuljunk meg figyelni az igényeinkre!
Bizonyos időközönként igenis legyen meg az énidőnk, amikor csak magunkra figyelünk vagy éppen egy számunkra kedves hobbinkra, amibe belefeledkezhetünk. Tanuljuk meg lefordítani a testünk és elménk jelzéseit, ismerjük fel, ha valamire szükségünk van, ahogyan azt is, ha valamire egyáltalán nincs! Ha így teszünk, nincs az a probléma, ami kifoghatna rajtunk!