Te voltál az osztály legnagyobb májere, ha beszerezted? A bátyád féltve őrzött kincse volt, amihez hozzá se nyúlhattál? Vagy a gyereked félévig nyúzott a matricákért? Az tuti, hogy a következő könyvek és magazinok egytől egyig ismerősek lesznek a számodra.
A Bobo eredetileg egy svéd képregény, amit 1986-tól adtak ki itthon, 1992-től a Góliát képregényekkel együtt. Nyilván mindenki szeretett volna bűvös Hopp-látcsövet, amivel oda repül, ahová a távcsővel néz. És fogadjunk, hogy ezt olvasva azonnal rákívánkoztál egy dupla uborkás sajtos szendvicsre!
A Tesz-vesz város: Richard Scarry mesekönyve alapmű, ami több generációt kísér végig, újra és újra kiadják, és tévés meseváltozata is készült. Mindenkinek volt ebből egy példánya, rongyosra lapozva és összefirkálva.
A különböző matricás albumok, amiken keresztül már ifjonti fejjel megtapasztalhattuk a vakszerencse (=milyen matricák lapultak az újonnan vett tasakban) és a hatékony kereskedés (=milyen fasza matricákra tudtad becserélni őket) természetét. Hónapokig lázban tudta tartani az embert egy-egy album, mire tele lett az összes matricával.
Na jó, muszáj betenni egy belső képet is, egy coming outtal egyetemben: mi annak idején a világ legmenőbb és legtrendibb dolgának tartottuk a Barbie-albumban felbukkanó divatelemeket.
Az eredetileg német Mi micsoda sorozat 1991 óta jelenik meg Magyarországon, főleg technika, természettudomány és történelem témakörökben mozogva. Szórakoztató volt és informatív, így ez volt a rokonok tuti megbízható karácsonyi ajándéka.
A természet csodái maga volt az állatvilág Story magazinja, olyan izgalmas szalagcímekkel, mint „A tüskés harcsa kicsinyei a papa szájában alszanak„. Jól megrajzolt illusztrációk, és telis-tele az állatvilág érdekességeivel. Az utolsó pár oldalt, ahol az undorító pókok meg társaik voltak, természetesen megtekintés nélkül, gyorsan átlapoztuk.
Bip-bip hurrá! Amikor a kilencvenes évek elején bejöttek a bip-pen könyvek a tollal, ami világítva vagy beszélve (!!!) jelezte, hogy jó választ adtál-e, az maga volt az űrtechnológia, a megvalósult Jövő.
Ó, a Mítoszok és legendák! Ez a gyönyörű, igényes sorozat a fényes papírral, a részletgazdag, szépséges illusztrációival sokunkat lebilincselt. Ráadásul egyszerre volt ismeretterjesztő és szépirodalmi könyv, úgyhogy a vérbő mítoszok olvasása közben szinte észrevétlenül szívtuk magunkba a tudást.
Ha nosztalgiázni akarsz, lapozz a 8. oldalra! Az interaktív-lapozgatós fantasy és sci-fi műfaj klasszikusa, a Kaland, játék, kockázat sorozat már 32 éves, itthon a rendszerváltás után robbant be a köztudatba. Ezen az oldalon pedig online is játszhatsz vele.
Büntető szóviccek, agyzsibbadás, kreténség. A Kretén Magazin egy egész generációnál emelte új magasságokba (mélységekbe?) a humort. Ha két kretén-rajongó találkozik, azóta is egy kétszavas idézetből rögtön megértik egymást.
Eleve minden család járatta a Readers’ Digestet, hogy borzongjon a feleslegesen túlírt tragédiákon, vagy könnyezzen a megható emberi történeteken. A magazin különkiadása, A múlt nagy rejtélyei, szintén a legtöbb családi könyvespolc alsó sorában terpeszkedik. Szellemek, gömbvillám, Hasfelmetsző Jack, ufók, Bermuda-háromszög: rengeteg témán lehetett paráztatni magunkat. Csak annyit mondok: öngyulladás.