Meglepő, néha pedig egyenesen riasztó, hogy az ember mikre nem képes azért, hogy pénzt szerezzen. De nem is kell rögtön valami extrém tettre gondolni, hiszen a túlórázás, az extra vállalások, és a rengeteg lemondás is éppen elég kihívást jelent. És, ami a legrosszabb az egészben, hogy ha megvan a pénz, akkor már nem is akarja elkölteni.
Ellenkező a hozzáállás abban az esetben, ha valaki hirtelen jut nagyobb összeghez. Ez lehet örökség, vagy valamilyen nyereményjáték. Az ilyen pénzeket általában rövid időn belül elszórják, úgy, mintha soha nem is lett volna. Pedig mennyivel értékesebb lenne, ha hosszú távon meg tudnánk őrizni az ölünkbe hullt forintokat.
Sőt, azon túl, hogy megőrizzük, még gyarapíthatnánk is! Ehhez azonban megfontolt döntések kellenek, és egy jó befektetés. Ebben a cikkben összeszedtünk 3 olyan befektetési lehetőséget, amely megbízhatóan kamatozik, miközben a pénz is biztonságban van. Lássuk, hogy miről is van szó!
1. Napelemek
A napelemekről legtöbbször akkor esik szó, amikor klímaváltozásról és a Föld jövőjéről beszélünk. Ideális megoldást jelent azoknak, akik személyes szinten is szeretnének tenni valamit a természet védelmének érdekében. Igen ám, de amint szóba kerülnek a napelem árak, bizony sokak arcára ráfagy a mosoly.
Pedig a napelemek egyáltalán nem drágák. Ehhez persze szükség van a megfelelő hozzáállásra. Vagyis arra, hogy úgy tekintsünk a napelemekre, mint egy befektetésre. A befektetés lényege, hogy kezdetnek ráköltünk egy nagyobb összeget, amelyet később többszörösen kapunk vissza. A napelem pedig kiválóan megfelel erre a célra.
Egy napelemes rendszer ára, anyagköltséggel és telepítéssel együtt nagyjából 2-5 millió forint körül mozog. Az árat persze jelentősen befolyásolja a rendszer mérete, a napelemek minősége, a teljesítmény, illetve a rendszer típusa. És az sem mindegy, hogy kit bízunk meg a napelemek telepítésével.
Ahhoz, hogy megtaláljuk az ideális napelemet, és a telepítés is szakszerűen történjen, szükségünk lesz egy napelem telepítő cégre. Az EnergOptimo Kft. egy kiváló választás, ugyanis az ajánlatkérés során ingyenes helyszíni felmérést végeznek. És természetesen a szaktudásuk sem hagy kivetnivalót maga után. Amennyiben napelembe fektetnénk a pénzünket, érdemes őket megkeresni.
De a napelemnek is megvannak a maga hátrányai. A beruházási költség bizony nem olcsó. Persze, ha nagyobb összeget szeretnénk befektetni, akkor nem jelent problémát. És, ha már egyszer sikerült megszerezni, utána csak a karbantartásra kell ügyelni. A karbantartást pedig szintén elvégzi számunkra a telepítő cég, így ezzel nekünk valójában semmi dolgunk.
2. Ingatlanbefektetés
A napelemek önmagában remek választás, ha befektetési formát keresünk, de előfordulhat, hogy pár milliónál többet szeretnénk biztonságba helyezni. Mert azt beláthatjuk, hogy 6-7 millió forintnál többet senkinek nem éri meg napelemes rendszerre költeni. Vagyis nem árt, ha van más megoldásunk arra az esetre, ha ennél több pénzt szeretnénk kamatoztatni.
Ekkora összeget betenni a bankba nem érdemes, hiszen egyetlen bank sem nyújt 100%-os garanciát arra, hogy náluk biztonságban lenne a pénzünk. Azt pedig nem érdemes megkockáztatni, hogy egyik napról a másikra odavesszen minden vagyonunk. Sokkal hasznosabb, ha a pénzünket olyan valamibe fektetjük, amelynek az értéke megmarad, vagy akár idővel megnő. Pont ilyen megoldás az ingatlanbefektetés.
Az ingatlanbefektetés mindig is jó üzletnek számított. Legyen szó üres telekről, kisebb nyaralóról, vagy egy belvárosi lakásról, az ingatlanok ára sokszorosan megtérül a befektetők számára. Még akkor is, ha nem csinálnak vele semmit. Az ingatlanok ára ugyanis évről évre emelkedik. Egyáltalán nem lehetetlen, hogy most megvásárolunk egy telket, és 10 év múlva eladjuk a 6-7-szereséért.
De még többet nyerhetünk azzal, ha bérbe adjuk az ingatlant. Ebben az esetben a bérleti díj állandó bevételi forrást biztosít, úgy, hogy nekünk semmi, vagy minimális dolgunk van vele. A bérbeadás azért is előnyös, mert így nem költünk feleslegesen a karbantartásra és a kezelésre. Ugyanakkor számolnunk kell azzal, hogy a bérlőkkel nem mindig zökkenőmentes az együttműködés.
3. Állampapírok
Harmadik befektetési megoldásnak az állampapírokat javasoljuk. Az állampapír olyan értékpapír, amelyet az ország kormánya bocsát ki azzal a céllal, hogy pénzt gyűjtsön a kiadások finanszírozására. Amikor állampapírt vásárolunk, tulajdonképpen kölcsön adunk az államnak, amely a futamidő végén visszafizeti a tőkét, közben pedig rendszeresen kamatot fizet.
Az állampapír azért számít megbízható befektetésnek, mivel alacsony kockázatot jelent számunkra. Az állam ugyanis garantálja a tőke visszafizetését, és a kamatok fizetését is. Ráadásul, az állampapír előre meghatározott kamatot fizet, így megkönnyíti számunkra a hosszú távú tervezést.
Amikor állampapírt vásárolunk, több, különböző futamidő közül választhatunk, így garantált, hogy csak olyan kötvénybe fektetünk, amely számunkra is megfelelő. De, ha mégsem vagyunk elégedettek, szinte bármikor pénzzé tehetjük, mivel egy állampapírt igen könnyű eladni.
Ami hátrányt jelenthet, hogy az állampapírok általában alacsonyabb hozamot kínálnak, mint a kockázatosabb befektetések. Sőt, az infláció tovább ronthat a reálhozamon, főleg hosszú távon.
Mielőtt azonban végleg eldöntjük, hogy mibe fektetjük a pénz, érdemes felkeresni egy pénzügyi szakértőt, és átbeszélni vele a lehetőségeket.