Ha saját magunk végezzük el az otthoni felújításokat, azzal csakis nyerhetünk – kivéve, ha közben valamilyen hibát vétünk. Ha nem vagyunk eléggé elővigyázatosak, felesleges költségekre, elhúzódó munkálatokra vagy rossz minőségű, esetleg kimondottan balesetveszélyes eredményre számíthatunk. Érdemes tehát előre gondolkodni, alaposan tervezni, ha pedig mégis mulasztunk, tanulni belőle – lássuk mik azok a hibák, melyeket egy kis körültekintéssel egyszerűen elkerülhetünk.
1. Nem tervezünk előre
Gyakran előfordul, hogy ha otthonunkban szükség van egy kisebb-nagyobb javításra, szerelésre, abba azonnal belevágunk, hiszen szeretnénk minél hamarabb orvosolni a problémát. Ez persze érthető, de ha hirtelen felindulásból kezdünk bele, nem tervezzük meg előre a feladatokat vagy az anyagmennyiséget, a felújítás akár káoszhoz is vezethet.
2. Nem készítünk költségvetést
Váratlan kiadások mindig előfordulhatnak, ha azonban nem tervezzük meg előre a lehetséges költségeket, könnyen előfordulhat, hogy a projekt elvégzése drágább vagy hosszadalmasabb lesz, esetleg későn derül ki, hogy az utolsó simítások már nem férnek bele a költségvetésünkbe.
3. Mindent egyszerre akarunk megvalósítani
Egy lakásban mindig van mit szerelni, barkácsolni, a feladatok között azonban érdemes sorrendet felállítani. Kezdjük azzal, ami jelenleg a legfontosabb, hiszen ha mindenbe belekapunk, könnyen lehet, hogy végül semmivel nem készülünk el.
4. Nem kérünk segítséget
Nagyon sok feladat van, melyet egy kis kézügyességgel és elszántsággal probléma nélkül el tudunk végezni. Ha azonban olyan munkába vágunk bele, amihez egyáltalán nem értünk, komoly károkat is okozhatunk, sőt, akár sérüléseket, baleseteket is előidézhetünk. Gyakoroljunk egy kis önkritikát, hiszen segítséget kérni soha nem szégyen.
5. Nem a megfelelő anyagokat használjuk
A spórolás nem mindig a legjobb döntés – különösen igaz ez a felújítás során. A gyenge minőségű burkolatok, festékek vagy faanyagok gyorsan elhasználódnak, ami hamarosan újabb munkákat tehet szükségessé. Ha tehát egy kicsit nagyobb költségvetéssel dolgozunk, hosszú távon pénzt takarítunk meg.
6. Nem ügyelünk a részletekre
Ha új nyílászárókat szerelünk be, de nem gondoskodunk azok megfelelő szigeteléséről, mit sem ér a háromrétegű ablaküveg, ha pedig a konyhapult rögzítését követően kimarad a tömítő paszta használata, a mosogatásból származó víz okozhat károkat a faanyagban vagy éppen a falban. Figyeljünk az apró részletekre, hiszen sokszor ezeken múlik a projekt sikere.
7. Nincsenek megfelelő szerszámaink
Ha van otthon egy alapvető szerszámokat tartalmazó készletünk, azzal a mindennapokban felmerülő kisebb feladatokat rendszerint el tudjuk végezni, egy komolyabb javításhoz azonban nem biztos, hogy elég lesz a kalapácsunk és a csavarhúzó készletünk. Mielőtt nekiállunk a munkálatoknak, gondoljuk végig, hogy mire lesz szükségünk, és időben gondoskodjunk azok beszerzéséről.
8. Elhamarkodottan választjuk meg a falfesték színeit
Ha elérkezik a festés ideje, természetesen átgondoljuk, hogy melyik szobába milyen árnyalat kerüljön, sokszor azonban figyelmen kívül hagyjuk a legfontosabb szempontokat, így a szobák méretét vagy azt, hogy mennyire világos az adott helyiség. Jó ötlet lehet az is, ha csinálunk egy próbafestést, hiszen a festék a falakon máshogy mutathat, mint a katalógusban, sőt, a fényviszonyok is befolyásolják a végeredményt.
9. Nagyvonalúan mérünk
A burkolatok, a beépített szekrények vagy éppen a bútorok elhelyezése során egyetlen centiméternyi – olykor ennél is kevesebb – eltérés már komoly gondokat okozhat: ha a konyhabútor beépítését követően derül ki, hogy nem fér be a mosogatógép vagy a hűtő, nagy bajban leszünk, a mérések során tehát legyünk nagyon alaposak és körültekintőek.
10. Nem vesszük figyelembe a funkcionalitást
Hiába mutat jól valami, ami egyáltalán nem praktikus. Mielőtt nagyobb változásokat eszközölnénk, gondoljuk végig, hogyan használjuk a teret, mekkora helyre van szükségünk a közlekedéshez vagy éppen azt, hogy hova pakolhatjuk el a holminkat – ha így teszünk, otthonunk nemcsak esztétikus, de valóban funkcionális is lesz.
Kerüljük el a felesleges hibákat!
Csak az nem hibázik, aki nem dolgozik. Ha belevágunk a lakásfelújításba, bármikor előfordulhatnak kisebb gondok, nem várt problémák. Mindent nem tudunk elkerülni, egy kis odafigyeléssel és alapos tervezéssel azonban jelentősen csökkenthetjük az apróbb hibák számát. Sokszor csak egy jó költségvetés, egy pontos számítás vagy egy tömítő paszta kell ahhoz, hogy valóban megfelelő legyen a végeredmény – ennyit biztosan megér az otthonunk.