Megint meghalt a növényed, amit ajándékba kaptál? Meggyőződésed, hogy nálad még a porcicák is elpusztulnak? Ajánlunk pár fajtát, amik egy minimális odafigyeléssel is vígan burjánzani fognak a lakásodban, vagy az irodádban.
Az agglegénypálma neve árulkodó: még a legtrehányabb agglegénylakásban is kiválóan megél. Mostanában nagyon sok helyen látni éttermektől orvosi rendelők várójáig, mivel látványosan néz ki, és tényleg alig igényel gondozást. Jól elvan sötét helyen is, csak akkor sötétebbek lesznek a levelei. Két dolgot nem bír: a tűző napfényt és a túlöntözést, szóval két locsolás között mindig hagyd a földjét kicsit kiszáradni.
Amilyen kis cukin néz ki a párnafű, annyira szívós. Kis méretének köszönhetően (nem nagyon nő meg 5 centinél magasabbra) a legapróbb garzonba is elfér. Jól bírja a hideget, a közvetetten napos vagy félárnyékos helyet értékeli a leginkább. Ha világos a fürdőszobád, akár oda is beteheted. Hűvösben kicsi a vízigénye, melegben azért ügyelj arra, hogy a földje sose száradjon ki.
Az anyósnyelv kissé gunyoros neve viszont nem érzékelteti, hogy milyen menő növénnyel van is dolgunk. A kínaiaknál nagy népszerűségnek örvendett mint szerencsehozó növény, ami odavonzza a szerencsehozó sárkányokat. A kínaiak nem is tévedtek olyan nagyot: az anyósnyelv számos olyan mérgező vegyszert tud kivonni a levegőből, amit a legtöbb szobanövény már nem, és éjszaka is termel oxigént, szóval a legjobb helye a hálószobánkban van. Jó hír, hogy árnyékos helyen is jól megél, és nagyon kicsi a vízigénye. Egyre figyeljünk: ne öntözzük túl, elég havonta egyszer-kétszer, és tápoldatozni sem kell.
A hálóslevél sem a magasságáról híres, inkább széltében terpeszkedik. Kedveli az enyhén napos, félárnyékos helyeket. Tavasztől őszig rendszeresen kell locsolni, és az sem árt, ha néha megpermetezed a leveleit.
A lándzsarózsa trópusi eredetű dísznövény, manapság a virágüzletek egyik slágere. Csodás virága akár fél évig is pompázhat. Ezt sem szabad túllocsolni, és ami még érdekesség, hogy a vizet a levélrózsa közepébe kell önteni, mert az őserdőkben is így gyűjti a vizet a fák tetejéről.
A korallvirág nagyon hamar alkalmazkodni tud környezetéhez: sem a hőmérsékletre, sem a napfényre nem különösebben igényes, bár alapvetően szereti a közvetlen napfényt. Jól bírja a száraz levegőt, a túlöntözést annál kevésbé.
A vitorlavirág vagy békeliliom az egyik legigénytelenebb szobanövény, és ráadásul milyen pompásan mutat! Kevés fénnyel is beéri, viszont a párásításért hálás, úgyhogy a legjobban a fürdőszobában érzi jól magát.
Jöjjön a kilencvenes évek gyógyászati non plus ultra slágere, az aloe! Mivel Dél-Amerika száraz, szinte sivatagos részéről származik, ezért nem túl nagy a vízigénye, heti egyszeri locsolás bőven elég számára, ennél többel inkább ártunk neki. Ha tálkájában víz maradna öntözés után, azt rögtön öntsük ki. És ráadásul számos gyógyhatással rendelkezik, akár külsőleg, akár belsőleg alkalmazod.
A yukka szintén sok örömet tud okozni a kezdő növénytartóknak. Fontos, hogy ne legyen túlöntözve: melegben elég hetente egyszer, télen viszont elég havonta egyszer locsolni. Szereti a világos helyet is, amire viszont érzékeny, a téli meleg. Szóval télen vigyük ki lépcsőházba, ahol kissé hűvösebb körülmények között telelhet át, ellenkező esetben levelei megsárgulnak, lehullanak.
A majomfa vagy pozsgafa (elterjedt, ám hibásan használt nevén majomkenyérfa) sem szereti a túl sok vizet, ezért vigyázni kell, főleg télen, nehogy túlöntözd, mert akkor kirothadhat. A napfényt viszont annál jobban meghálálja, úgyhogy érdemes ablakpárkányra vagy az erkélyre rakni. Lassan növekvő növény, de annál dúsabb és lenyűgözőbb bokorrá tud fejlődni.