A versposztoló Facebookos hullámból kiderült, az irodalomra igenis van igény. Ha inspirált a versdömping, és kicsit jobban megismerkednél a kortárs magyar irodalommal, de nem tudod, hogyan kezdj neki, az alábbi oldalak segíthetnek a tájékozódásban.
Ha irodalmi iránymutatásra vágynál, a KönyvesBlog a szlogenjében erre elég határozott ígéretet ad: „Megmondjuk, mit olvass, és mit ne!” Már a szlogen hangvétele is mutatja, hogy itt nem kell magaslatokban szárnyaló finomkodásra számítanod. Szakmailag felkészült, mégis laza, kötetlen stílusban írt ajánlókat olvashatunk, nem csak klasszikus szépirodalmi művekről, de akár ifjúsági regényekről, sci-firől vagy krimikről is.
Ha már irodalom, akkor hagyományosan a Litera számít a legnagyobb portálnak. Itt megtalálod a kortárs magyar irodalom krémjét, és nyomon követheted a legfrissebb újdonságokat. Minden irodalmi hírről és pályázatról is értesülhetsz a kissé minimalista, szikár oldalon.
A Bárkaonline úgy hirdeti magát, hogy „ablak a kortárs magyar irodalomra”. Szóval ha túl tudsz lendülni a kissé túlzsúfolt kezdőoldalon, akkor tényleg elég nagy merítésből válogathatsz. Szemezgethetsz a vers- és novellakínálatból,olvasónapló formátumú kritikákból vagy interjúkból, de akár videóinterjúkat is nézegethetsz az írókkal.
Habár a Prae.hu összművészeti portál, főként irodalmi fókuszú, azon belül is könyvajánlókat és kritikákat találhatsz itt. A mértékadónak számító portál ráadásul nemrég kapott egy arculatfrissítést, amitől sokkal fiatalosabb és frissebb lett.
A Műút folyóiratnak a honlapján is aktív élet folyik, és számos inspirációt tudsz találni, ha kortárs magyar szerzőtől választanád a legújabb olvasmányodat. Imádjuk a dizájnját, csakúgy mint a folyóiratét is. Érdekesség, hogy van külön „Nőtérfél” rovat, amit félévenként 6-6 írónő vezet szubjektív beszámolókkal, irodalmi naplóként.
Ha beköveted a Mindennapi kortárs magyar vers oldalt a Facebookon, naponta kaphatod a remek ízléssel válogatott verseket a faladra. Turbuly Lilla, Ignácz Krisztián és Szigeti Julcsi szerkesztik az oldalt.
A KULTer oldala egyaránt foglalkozik zenével, színházzal és irodalommal, mindezt laza, fiatalos hangvétellel és szemszögből teszik. Ráadásul ugyanúgy foglalkoznak szubkulturális vagy épp mainstream-populáris témákkal, mint a „magasnak” hívott művészettel.
„A humán erőforrás” – hirdeti a Félonline magazin szlogenje, és eleget is tesz ennek: ha a kultúrából merítenél erőt magadnak, itt ugyanúgy találsz kortárs irodalmi szemelvényeket és ajánlókat, mint zenei vagy színházi ismertetőket. Könnyed, fiatalos dizájnú, a sok kontent ellenére is jól áttekinthető felület. Apropó: holnaptól hétfői filmklubot indítanak Pesten, az RS9 Színházban, a belépés ingyenes, utána kedélyes sörözős-beszélgetéssel várnak!
Az InstaVers összeházasítja a kortárs verseket az azonnal fogyasztható instagramos fotók világával. Hogy ez elsőre furán hangzik? Akkor nézd meg, milyen cuki a végeredmény! Az oldal bevallott célja, hogy az „azonnal oldódó”, kontextusukból kiragadva is működő idézetek és egy sajátos képi világ ötvözetével népszerűsítsék a kortárs irodalmat.
„Látomásos, titkos szépségű verseket keresünk, amelyek fordításban is elemi hatásúak, és olyan sajátos világokra nyitnak kapukat, ahová csak rajtuk keresztül juthatunk el.” – így szól Bajtai András és Sirokai Mátyás bemutatkozása az általuk szerkesztett Lelkigyakorlatok oldalon. Itt nem kizárólag a kortárs magyar költészetet kapunk lelki táplálékul, a világirodalom remekjeinek újrafelfedezésére invitálják a nyájas olvasókat. A tumblr oldalukat itt találod.
Jó olvasást!