Ismerkedés? Tudásmegosztás? Sütimegosztás? Autómegosztás? Lakásmegosztás? A Facebookon túl minden héten születik egy új applikáció, ötlet, vagy honlap, ami közelebb hoz olyan emberekhez és lehetőségekhez, amikre eddig nem is gondoltál.
Swarm – A Foursquare utódja, ahová mindenki virtuálisan „átköltözött” az elmúlt hónapokban nagyjából ugyanazt tudja mint elődje: becsekkolhatsz helyekre, felvehetsz ismerősöket és nyomon követhetitek egymás check-in-jeit. A Swarm viszont nem csak azt mutatja meg, ahová bejelentkeztél, hanem a telepítéstől kezdve azt is láthatják a barátaid, nagyjából merre tartózkodsz a városban (ez elég sok olyan találkozáshoz vezethet, ami különben nem jött volna létre, helló 2014). A Plans funkcióval pedig arra is lehetőség van, hogy beírd, mit tervezel, és ehhez a haverok csatlakozhassanak.
HomeExchange – Magyarul Csere Otthon. Ed Kushins 1992-ben még postázott könyvként küldte ki a csereként felajánlott lakások listáját, ma már könnyen böngészhetsz 150 ország 55 000 hirdetése között. Az ötlet egyszerű, ingyen nyaralni más lakásában, miközben ők a te lakásodból fedezik fel a várost. Csak egy regisztrációs díj van, 1000 forint havonta.
WunderCar – A közösségi közlekedés egyik legjobb applikációja. Lényege, hogy gyorsan, könnyen és új emberekkel megismerkedve utazz a városon belül a tömegközlekedés helyett. Az applikáció összehozza a sofőröket azokkal, akik épp ugyanazon az útvonalon szeretnének eljutni A-ból B-be, mindezt lokáció alapon, valós időben keresve. Fizetni az app-on keresztül lehet. Mi már várjuk, hogy Magyarországon is igazán beinduljon!
Oszkár Telekocsi – Az Oszkárról már írtunk korábban is, de idén nyáron még jobban felpörgött a használók száma, sőt, a legnagyobb fesztiválokkal is együttműködtek, hogy például a nehezen megközelíthető Bánki tóra se menjen olyan autó, ahova férne még ember.
airbnb – HomeExchange-el ellentétben ez nem lakáscserén alapul, hanem azon, hogy emberek kiadják a lakásukat, vagy csak egy szobájukat apartmannak. Az airbnb-ben az a szuper, hogy a házigazdák mindenhol kivétel nélkül nyitott és érdeklődő emberek, akik szívesen vezetnek be a helyi érdekességekbe. Így nem csak egy ágyat, hanem akár egy új barátot is nyerhetsz a nyaralással.
CouchSurfing – Képzeld el, hogy a világon mindenhol vár rád egy kedves házigazda és egy kanapé, teljesen ingyen: gyakorlatilag ez a Couchsurfing alapötlete. Jellemzően egyedül utazóknak és hátizsákos turistáknak való pár napra és olyanoknak, akik bírják az albérlet feelinget. Barátságok, haverságok, érdekes beszélgetések és találkozások születhetnek egy ilyen pár napból.
Piqniq – Az azóta megszűnt Piqniq egy magyar fejlesztés, ami kifejezetten a kaja-megosztásra és posztolásra, valamint a főzés révén való ismerkedésen alapul. Szóval a foodporn és a filterezett kajafotó itt kötelező! A kajákat nem csak virtuálisan lehet megosztani, hanem élőben is: ha például csináltál egy tortát, aminek 6 szelete eladó, vagy nagyobb adagot főztél, akkor az ételt „kiárusíthatod” a közösségben. Így plusz bevételhez is juthatsz és megoszthatod az alkotásodat egy közelben lévő éhes idegennel, vagy akár ismerőssel. Jóllakás pipa, új ismerős pipa, mosoly pipa.
Miutcánk – Szintén magyar ötlet, nemrég indult útjára és bár még kezdeti stádiumában van, már most látszik, hogy szuper szívességbank lesz belőle. A lényege: írd meg, te mit tudsz felajánlani a közelben lakók számára, és válassz a többiek szolgáltatásai közül!
Tinder – Végre egy ismerkedős alkalmazás, ami egyértelműen a pasizásról-csajozásról szól. A Tinder tényleg egyszerű, mint a kő: a preferenciák alapján (kor, nem, lokáció) kiadja a közelben tartózkodó lehetséges partnereket. Ezeket az ember aztán vagy „megtartja”, vagy „eldobja”. Ha az illető, aki megtetszett szintén szívesen ismerkedne velünk, az app jelzi, hogy kapás van. És indulhat is a chat, amiből bármi lehet. Egy kaland biztosan. (Azt azért jó tudni, hogy a Tinderen, mondjuk ki, jó részt a szexre megy ki a játék)
Happn – A Tinder után lassan beindul a Happn nevű randialkalmazás is Magyarországon, ami az alapján kínál nekünk potenciális partnereket, hogy kikkel keresztezi egymást az utunk nap mint nap. Vagyis akár beeshet a képbe a szomszéd srác, aki minden reggel a kutyáját sétáltatja, mikor munkába rohanunk, vagy a csaj, akit már kétszer is láttál a villamoson és nem merted leszólítani. Hülyén hangzik, hogy 2014-ben ilyen mankó kell az ismerkedéshez? Talán, de ez is jobb, mint nem ismerkedni!(Itt érdeklődés egyezés esetén „crush” jelzi a találatot, és indulhat a beszélgetés)