Amint szembejön egy webshop, már remegő kézzel szorítod az egeret, és nem tudod kontrollálni magad? Vagy épp ellenkezőleg, inkább vállalsz egy csomó plusz macerát, csak ne online kelljen vásárolni? Mindkét véglethez tudunk jó tippeket!
Nem csak a termékeket érdemes lecsekkolni neten vásárlás előtt, de magát a webáruházat is. Ezt egyszerűen megteheted: üsd be a keresőbe a webshop nevét, és azt, hogy „vélemények”, a találatok között találhatsz hasznos információkat. A webshop oldalát is nézd át, mennyire alaposan és közérthetően tájékoztatnak. A megbízhatóbb magyar webshopok általában már csatlakoztak az Árukereső összefogó honlapjához.
Vásárolj tudatosan: mielőtt rendelnél, ellenőrizd alaposan a kiválasztott termék tulajdonságait és a vásárlási feltételeket. Soha, de tényleg SOHA ne kattints a megrendelés gombra első felindulásból, mert utána nagy az esélye, hogy megbánod. Inkább gyűjtögesd ki külön lapon megnyitva a toplistás dolgokat, és a végén szelektálj közülük. Mérlegeld, hogy milyen extra szolgáltatásokat kapsz az adott rendeléskor, mert lehet, hogy az olyanokon spórolnak, mint mondjuk a garanciális javítás – ami a vásárlás lázában talán nem tűnik fontosnak, később viszont lehet, hogy szükség lenne rá.
Használd ki az oldal szűrési és rendszerezési lehetőségeit: vesd össze a különböző, egy kategóriába tartozó árukat, vagy épp szűrd ki a neked nem kellő termékkategóriákat, így nem égsz ki teljesen a hatalmas termékdömpingtől, mire eljutnál addig, amit keresel. Ha például a kedvezőbb árú cuccok érdekelnek, érdemes beállítani az ár alapján listázást, vagy megnézni a folyamatosan rotálódó, általában szezonális tárgyú heti akciókat.
Ha ruhát rendelsz, akkor sose felejtsd el, hogy ami egy 40 kilós modellen (és valószínűleg szétphotoshoppolva) jól áll, az rajtad nem biztos. Ha gyerekruhát rendelsz, akkor még alaposabban nézd át a mérettáblázatot: a gyerekek alapból kevés ideig hordanak egy-egy ruhát, szóval nem túl szerencsés, ha eleve alig jön rá, vagy épphogy jó, de egy-két hét múlva már kikandikál a bokája a nadrág szára alól. Inkább egy kicsivel nagyobb méretet rendelj, főleg ha például most ősszel akarod téli cuccokkal feltölteni a gyerkőc ruhatárát.
Még azelőtt ellenőrizd a házhozszállítási feltételeket, mielőtt felhevülten belecsapnál a shoppingba! Fontos szempont, hogy a termékek raktáron vannak-e, tehát várnod kell-e 2-3 hetet, vagy azonnal tudják-e neked küldeni. Néha bele lehet olyanokba is futni, hogy a szállítás maga többe kerül, mint a cucc, amit megrendeltél. Néhány helyen bizonyos értékhatár felett ingyenes a házhozszállítás, vagy megadott pontokon tudod díjmentesen átvenni, máshol, mint például az eMAG-nál, eleve ingyenesen viszik ki neked, bármit is rendelj.
Ha már házhozszállítás: attól függően, hogy mennyire aggódsz a pakkodért, érdemes lehet a futárszolgálatos verziót választani, így pár napon belül biztos, hogy kézhez kapod. Másik tipp, bár ennek semmilyen tudományos megalapozottsága nincs, de mi babonából mindig így csináljuk: valahogy kevésbé hajlamosak eltűnni a csomagok, ha a munkahelyedre rendeled.
Fizetés: a legtöbb helyen dombornyomott kártyával pár kattintással tudsz fizetni. Ha pedig nem akarsz online átutalással bajlódni, van, ahol van mód utánvételes fizetésre is, amikor csak a futárnak vagy a postásnak kell csengetned.
Amint megkaptad a csomagodat, rögtön ellenőrizd a tartalmát, hogy minden rendben megvan-e. Van, ahol létezik rá lehetőség, hogy még azelőtt kibontsd a csomagolást és csekkold a kihozott cuccokat, mielőtt fizetnél a futárnak – így ha problémás, nem kell még utólag neked bajlódnod a postázással. Ha ruhákat rendeltél, el kell jönnie annak a kritikus pontnak, hogy felpróbáld, jó-e a mérete – bár a kollégákat azért érdemes megkímélni a hisztérikus zokogástól, ami azt követi, hogy kiderült: az akciósan vett csodás ruha nem jó rád. És ez volt az egyetlen méret.
Neten rendelt árut a jogszabályok szerint 14 munkanapon belül tudsz visszaküldeni, ha meggondoltad magad. De persze ehhez az is kell, hogy megőrizd az eredeti fizetési bizonylatot, és ne harcold le abban a pár napban. De itt is vannak kivételek, ahol még több nap áll a rendelkezésedre – persze itt is érdemes előre körülnézni a webshop oldalán. Hátha pont a 15. napon jut eszedbe, hogy igazából más stílusú fekhely passzol jobban a macskád színéhez… Azt is csekkold le, hogy a cég mennyire rugalmas a garanciális javítások és cserék tekintetében, például hogy vállal-e ingyenes garanciális javítást az általa forgalmazott termékekre, és ha igen, mennyi ideig.
Az online vásárlás olyan, mint az evés (jó, oké, mi mindig a gyomrunkból indulunk ki): ha csak azért csinálod, mert éppen szívfájdalmad, bánatod van, vagy épp stresszelsz, később lehet, hogy megbánod. Ha részegen csinálod, sokkal nagyobb adagot tolsz, mint rendesen tennéd, és később megbánod. Ellenben ha sikerült összehozni a tutit, akkor határtalanul büszke leszel magadra – mint amikor az otthon lévő hozzávalókból dobsz össze egy vacsorát, amitől mindenki odáig van -, hogy igen, megcsináltad az évszázad bizniszét, és még ki se kellett hozzá mozdulnod otthonról!