Nem tudjuk, ti hogy vagytok vele, de ahogy jön a hideg, mi egyre jobban kívánjuk a fűszeres forró finomságokat. Ráadásul ősszel minden adott ehhez: mintha a természet is arra gyúrna, hogy a megfelelő hozzávalókat kínálja az este munka után is összedobható csemegékhez.
Kakukkfüves édesbugonya-chips. Az édesburgonyát kb 3-4 mm-es karikákra vágjuk. Egy tálba olívaolajat öntünk, bőséggel darálunk bele tarkaborsot és tengerisót. A karikákat beleforgatjuk az olajba, alufóliás tepsire rakjuk és 220 fokra előmelegített sütőben fél óráig sütjük, közben megforgatjuk. Kivevés után friss kakukkfűvel szórjuk meg és elalélunk attól, ahogy az édeskés burgonya forrón olvad a szánkban.
Ötfűszeres sütőtök. A Chili&Vanilián találtuk ezt a receptet, ami azóta is alapvetés az őszi estéken. Szójaszószból, narancsléből, szezámolajból, kinyomott fokhagymából, barna cukorból és a csodás kínai ötfűszer-keverékből készül a máz, ezzel kenjük meg kenőtollal a sütőtököket. Alufóliával borítva 190 fokon kb. fél óráig sülnek, a végén még kicsit rápirítunk fólia nélkül. Nem tudjátok elképzelni, milyen isteni. Szezámmaggal megszórva tálaljuk.
Sült gesztenye. A sülő gesztenye illatánál meghittebb nem nagyon van, rajta hát! A gesztenyéket érdemes pár órára beáztatni langyos vízbe, utána pedig bevagdosni a tetejüket (jó nagy X alakban). 200 fokon kb. fél óra alatt megsülnek, érdemes közben rázogatni a tepsit, hogy mindenhol egyenletesen érje őket a hő. Vörösborral esti filmhez tökéletes.
Fűszeres-sajtos kelbimbó. A kelbimbóhoz nem lehet semlegesen hozzáállni: van, aki utálja, mások viszont rajonganak érte. Belaharapni a fűszeres sajtos golyócskákba szerintünk maga a csoda, érdemes kísérletezni vele. A kelbimbókat megmossuk, megtisztítjuk, reszelt sajtból, olívabogyóból, sóból, borsból és zöldfűszerekből egy tálban mixet készítünk, ebbe forgatjuk a golyócskákat (lenmag és szezámmag is lehet a keverékben). 220 fokon 15-20 perc alatt megsül, az elején érdemes kicsit letakarva sütni és ha kell, pótolni az olívaolajat.
Céklás-répás csemege. Ennek az ételnek is a fűszerezés adja a csodálatosságát: a felkockázott céklát és répát olívaolaj, balzsamecet és méz keverékébe forgatjuk, majd alacsonyabb fokozaton ( nálunk 150-160 fok) kb. 2 óráig sütjük. A végén dióval megszórni már olyan élvezet, ami lehet, hogy már sok is. És ha még rukkola meg kecskesajt is van hozzá…
Hagymás-gyömbéres-rozmaringos gránátalma chutney. Tüzes szósz, mellé mondjuk vadhús dukál, de például roston sült camembert-hez is el tudjuk képzelni.
Bacon-be tekert füge. Ennél egyszerűbb étel nincs is, persze kell hozzá minimum egy asztali grill, füge, fogpiszkáló és bacon. A sütés során a bacon-ből kiizzadó zsír átjárja a fügét, amiben viszont a meleg hatására olyan lédús, karamelles ízek képződnek, hogy most azonnal elkezdett folyni a nyálunk. ( A képen a füge egy komoly lakoma részét képezi)
Indiai currys karamellizált alma és körte. Az egész úgy kezdődött, hogy zsíron májat pirítottunk és a serpenyő alján maradt zsiradék felhasználásért kiáltott. A forró zsírra barnacukrot szórtunk és alma és körte szeleteket forgattunk bele, majd miközben karamellizálódott (nem kell sok cukor, kb. egy csapott evőkanál) indiai curry fűszerkeverékkel szórtuk meg. No comment. Magában, vagy bármivel fogyasztva tökéletes.
Birsalma-kompót. A cikkekre vágott birsalmát cukros-szegfűszeges-fahéjas-citromos vízben főzzük addig, míg tökéletesen meg nem puhul. Isteni karácsonyt idéző íze és illata lesz.
Sültpaprika-krém. A legjobb akkor lesz, ha szabad tűzön sülnek meg a paprikák, de sajnos erre nem mindig van lehetőség. Elvileg eláll 2-3 hónapig is, gyakorlatilag elfogy elég hamar:)