A gerincsérv egyre gyakoribb probléma, ami sokak mindennapi életét megkeseríti, beszűkítve a mozgásterüket. Ráadásul igencsak elronthatja a kedélyállapotunkat a vissza-visszatérő fájdalom és a tudat, hogy a hátunk talán már soha nem lesz a régi. Mit tehetünk, ha az orvos gerincsérvet diagnosztizált rajtunk?
A gerincsérvvel járó fájdalom elég sokféle lehet. Van, akinél hirtelen fellépő, akut fájdalom formájában jelentkezik, amikor is alig tud felegyenesedni. Ilyenkor pár nap pihenés javasolt, izomlazító gyógyszerekkel, esetleg infúzióval, hogy a fájdalmas görcsbe állt rész kilazuljon. Utána viszont – hogy hosszú távon is egy tünetmentes állapotot tarthassunk fent – aktívan és tudatosan kell gondoskodnunk róla. Ez az életmódváltás szükséges akkor is, ha nem találkoztunk ezzel a fájdalmas-görcsös állapottal, hanem „csak” a végtagokba lesugárzó, konstans fájdalommal vagy zsibbadással.
Gyógytorna, gyógytorna, gyógytorna! A gerincsérv tüneteinek a minimalizálásában és a további sérvek megelőzésében (mert ezek a kis rohadékok úgy tudnak kijönni egymás után, mint a dominó) a legfőbb szerepet a gyógytorna kapja. Hogy miért is? A szakértők által személyre szabott, célzott, nagyon tudatos mozdulatsorok megerősítik a gerinc körüli kis izmokat, amik így átveszik a terhelést a gerincoszloptól. A gyógytorna egy válfaja, a McKenzie-torna kifejezetten gerincproblémákra javasolt, ugyanis ellenirányú hatással van a porckitüremkedésre, így ha az nem túl nagy, akkor a rendszeresen végzett tornával visszatuszkolhatod. Gyógytornára a szakorvos is beutalhat, de fizetős magánrendeléseket is felkereshetsz.
Mit csinálsz? Épp hasizom! Akármilyen mozgásformát is végzel, fontos, hogy olyat válassz, amikkel megerősítheted a has- és hátizmaidat, anélkül, hogy a gerincedet terhelnéd. Így, mint az előbb is említettük, leveheted a terhelést a gerincedről. Kíméletes módja a vázizom-építésnek a jóga is, viszont fontos, hogy gerincsérvesként nem végezhetsz minden mozdulatot, úgyhogy mindenképp olyan jógaoktatót keress, aki ért a sérvesekhez, és csak addig végezz minden ászanát, amíg nem jelez a tested.
Figyelj arra, hogy hogyan, mennyit és min ülsz. A gerincsérvek nagy százaléka abból fakad, hogy rossz tartással és nagyon sokat ülünk. Néhány szakértő egyenesen azt tanácsolja, hogy soha ne üljünk. Na hát ez nyilván kivitelezhetetlen, de azért figyelj oda arra, hogy rendszeresen, legalább óránként felállj, kinyújtózz, és sétálj egy kicsit. Például amint elolvastad ezt a cikket. Ha ülőmunkát végzel, szerezz be ékpárnát vagy fitlabdát, de legalábbis támaszd ki egy összegöngyölt pulcsival a derekadat, és figyelj arra, hogy ne görbítsd a hátad, mert azzal csak tovább rontod a hátad állapotát. Ha sokat kell autóznod, állj meg menetrendszerűen, és nyújtóztasd meg a tagjaidat.
Amit minden orvos elsőként mond el: ha lehet, akkor ne hajolj és ne emelj. Valószínűleg senkit nem lep meg a hír, hogy ezt elég nehéz kivitelezni, főleg, hogy csomó élethelyzetben ez elkerülhetetlen – például ha kisbabád van, vagy ilyen jellegű munkát végzel. Viszont vannak technikák, amikkel tompíthatod vagy elkerülheted a rossz mozdulatokat, ezekről nem árt kikérni a gyógytornász vagy a doki tanácsát. Például hajolva SOHA ne emelj, hanem guggolj le, és kar- meg hátizomból emeld fel a súlyt. Olyan helyzeteknél, ahol megszoktad a derékból lehajlást, mint például a cipőkötés, ha tudsz, keress más pozíciót, például pakold fel a lábadat egy székre, úgy kösd be.
A legoptimálisabb, legeslegtutibb sportok a gerincsérveseknek az úszás, a gyaloglás és a túrázás. Ha gyalogolsz, akkor mindenképp válassz egy jó talpú cipőt, és ha teheted, akkor gyalogolj egyenetlen talajon. Ez azért is jó, mert a tested automatikusan arra törekszik, hogy az egyenetlenségeket „kiigazítsa”, így a gerinctartó izmok minden egyes pillanatban dolgoznak. Úszásnál – ha csak nem akarsz még egy nyaki sérvet is összeszedni – semmiképp ne kiemelt fejjel ússz.
Ha az orvos sem tanácsolja másképp, érdemes igénybe venni masszázst vagy manuálterápiát, ahol a szakember kézzel végzett technikákkal oldja az izmok görcsös merevségét és az ízületek mozgáskorlátozottságát. Így főképp a fájdalomcsillapításban van szerepe. Viszont a masszázzsal és manuálterápiával ellentétben a legtöbb orvos határozottan eltilt a csontkovácsoktól, ott ugyanis jóval erélyesebb mozdulatokkal „ropogtatnak” ki, amitől ugye a sérv még nem megy vissza, tehát a problémát nem oldja meg, ellenben elég egy rossza mozdulat, hogy akár ki is szakadjon.
Felejtsd el a magassarkút! Van egy rossz hírünk, lányok: örökre búcsút kell intenetek a magassarkú viselésétől, ami természetellenes helyzetbe hozza a gerincedet, sokkal nagyobb terhelést adva neki. És igen, olyan cipőt találni, ami megfelel a szép ÉS gerincbarát ÉS olcsó szentháromságnak, nagyon-nagyon nehéz. De nem lehetetlen! Oldaltáska helyett pedig viselj hátizsákot, ami egyenletesen terheli a hátadat, ahelyett, hogy féloldalasan lehúzná. Nagy szerencse, hogy a hátizsák megint divatba jött – múltkor mi is összeválogattunk egy gyűjtést menő hátitatyókból.
Ha elkeseredett az ember, akkor kétségbeesésében mindent kipróbál. Ezzel önmagában nincs is baj, mert inkább próbálj ki minél több dolgot, minthogy beletörődj a helyzetedbe, és azt gondold, hogy ezen már nem lehet javítani. ÁMDE! Sok sarlatán és önjelölt csodadoktor kihasználja a beteg emberek reménykedő hitét, és hatalmas pénzekkel húzzák le őket, olyan „szolgáltatásokért” cserébe, amik jó esetben nem használnak, rosszabb esetben akár árthatnak is. Szóval bármilyen alternatív megoldást keresel, alaposan kérdezz körbe gerincsérves ismerősöknél, fórumokon, és olvass sok helyen utána.
Mindeközben nagyon fontos, hogy konzultálj szakértőkkel. Persze sokszor az erre szakosodott fórumokon is jó tippekre lelhetsz, de ezeket nem árt fenntartással kezelni. Olvass utána a témának, amennyire csak lehet, hogy megértsd a gerinced és az izmok működési szerepét, így a mindennapokban is könnyebb lesz betartani a szabályokat. Egy biztos: még mielőtt műtétre kerülne a sor, hacsak nincsenek elviselhetetlen fájdalmaid, inkontinencia-panaszaid vagy reflexkiesésed, érdemes az előző pontok betartásával végigküzdened magad pár hónapon, hogy kiderüljön: tényleg elkerülhetetlen-e a szike.