Kezdesz magadhoz térni a karácsonyi romok alatt? Újévi fogadalomnak sem utolsó egy rendes, átlátható otthon megteremtése. 10 tippünkkel nemcsak rendet rakhatsz, de könnyedén meg is válhatsz pár régi vacaktól- trükkök egyenesen Japántól, a takarítás ifjú nagyasszonyától, Marie Kondotól!
Marie Kondo, a Rend a lelke mindennek című könyv szerzője ötéves kora óta bújja a háziasszonyoknak szóló magazinokat. Már ekkor rabul ejtette a jól szervezett terekben rejlő rend és szépség, majd tizenöt évesen úgy döntött: komolyabban is tanulmányozni fogja a rendrakás művészetét. A saját hálószobájával kezdte, majd a testvérei szobájával folytatta. Ma már rendkívül sikeres üzleti vállalkozása van Tokióban, amely abban segít az ügyfeleknek, hogy zsúfolt otthonaikból szemet gyönyörködtető, harmonikus, ihletet adó lakótereket varázsoljanak.
Választottunk tőle 10 tanácsot:
Rossz hír, de az apránként, Pató Pál módjára elvégzett takarítás a múlté: a ma 15 perc, holnap 15 perc Marie Kondo szerint tévedés. Válassz ki egy napot, amikor folyamatosan a takarítással tudsz foglalkozni – lehetőleg mielőbb.
Szabadulj meg mindentől, amire nincs szükséged – a „majd meglátjuk”-kupacokat el kell felejtened, ahogy az a gondolatmenet is hibás, hogy „talán most már elférek ebben a szekrényben.” Új aranyszabályunk: először a válogatás, utána a rendezkedés!
Hordd össze az egyes csoportokba tartozó cuccokat mikor kiválogatod. Igen, az összeset. Marie Kondo ügyfelei jól ismerik a fenyegetést, amikor Marie azt mondja: „Az a pulóver, ami nincs itt a válogatáskor a kupacban, az eleve kuka!” Érdekes módon az összes pulóver előkerül már az elején.
Könnyű dolgokkal kezdj: sose a legkeményebb régi szerelmesleveles doboz, vagy képeslap-, családi fotógyűjtemény szortírozása legyen az első lépés. Ruhák, könyvek, papírok, egyéb cuccok, konyhai eszközök és fürdőszoba – és csak a legvégén a kedves emlékek.
Dobj ki mindent, amit nem szeretsz. Ha el akarod érni az igazi rend kívánatos állapotát, bizony sok mindentől meg kell válnod, és ezek némi átgondoltságot igényelnek: szerencsére egyszerű az elképzelés, Marie Kondo szerint otthon is úgy kell válogatnunk, mintha a kedvenc ruhaüzletünk kirakatából szemezgetnénk. Megtetszene ez a pulóver a boltban? Nem? Mehet a levesbe.
Te is halmozod a mindenféle fontos papírokat otthon? Mostantól nem fogod! Marie szerint két kupaca van a papíroknak: amiket meg kell tartanunk, és olyanok, amikkel dolgunk van később (pl. számlák, csekkek). Régi bankszámlakivonatok és használati utasítások? Elővetted őket valaha, azon túl hogy szorgosan iktatod őket – vagy egyszerűen csak kallódnak valahol a lakásban? Bátran dobd ki őket, hiszen legtöbbjük online is elérhető és letölthető.
Az elengedés művészetét is gyakorolhatod: rettenetes olajfestmény vagy ocsmány váza, amit tavaly karácsonyra kaptál? Régi szerelmes levelek? Ha rájuk nézel, és nincs benned öröm, vagy bármiféle jó érzés, válj meg tőlük! Marie szerint az alábbi módszerrel köszönj el tőlük: gondolj arra a személyre, akitől kaptad őket, köszönd meg neki, majd a tárgynak is köszönd meg a veled töltött időt. Egyre több adománybolt várja az olyan tárgyakat, amik új otthont keresnek!
Ne vegyél drága rendszerezőket, vagy bonyolult szekrényeket: a rendfüggő Kondo kipróbálta a Japánban kapható tárolók nagy részét, és arra jutott, hogy a leghasznosabb tároló egy egyszerű cipősdoboz. Használhatjuk fiókokban, például harisnyák tárolására, vagy a konyhaszekrényben is apróbb dolgok elhelyezésére. Huh, legalább a bonyolult rendszerezők beszerzését megúsztuk, bocs IKEA!
Tanuld meg RENDESEN összehajtogatni a ruhákat. Marie szerint a nehéz kabátok, kényes ruhák és nadrágok kivételével mindent praktikusabb összehajtogatni – hiszen így jóval kevesebb helyet foglalnak. Szerinte nagyon fontos, hogy ne szorítsuk össze a ruhákat, hanem hagyjuk őket lélegezni – azaz lehetnek azért levegősek azok a hajtogatott kupacok.
És végül a kedvencünk: kezeld úgy a holmijaidat, mintha emberek lennének. Furcsán hangozzék bár, könnyű hozzászokni: ha folyamatos párbeszédben vagyunk ruháinkkal, odafigyelünk a dolgainkra, észrevesszük, mikor kell megválnunk tőlük, jobban odafigyelünk rájuk és használat közben is jobban érezzük magunkat velük. Képzeld ezt úgy el, mint ahogy a híres sportolók tekintenek a cipőikre, vagy ahogy a rocksztárok bánnak a kedvenc gitárjukkal. (Nem Jimi Hendrixre gondolunk!)
Ha megtetszettek a tippek, és érdekel Marie rendrakásról szóló könyve – mely egy ennél jóval bővebb, praktikus rendszerbe foglalja az ehhez hasonló rendteremtő ötleteket -, akkor jó hírünk van, meg is nyerheted! Térj vissza délután a Tízdolog Facebook oldalára, és játssz a könyvért!