Az alvás tudomány és matek. Ezt te is tudod, ha sakkoztál már az alvásidővel és próbáltál mondjuk egy 20 perces beauty sleepet beiktatni napközben. És ma hogy aludtál? Segítünk, hogy holnap még jobb legyen!
Nemrégiben kimutatták, hogy ha csak 2-3 órát aludtunk éjjel, akkor sincs veszve minden. A legújabb alváskutatás szerint, ha napközben két alkalmommal 30-30 percre le tudunk dőlni, akkor ugyanolyan egészségügyi értékeket produkálunk, mintha 8 órát aludtunk volna.
Próbáljunk meg mindig ugyanakkor lefeküdni: a keléstől számítva számoljunk vissza 8 órát, akkor jó esetben alszunk 7-et, ami már elég egy nehéz nap túléléséhez. Ha meg nem, akkor ugorj az 1-es pontra:)
Lista a másnapi teendőkről. Ha te is olyan vagy, hogy éjjel felébredsz és elkezdesz jegyzetelni, mit ne felejts el, jobb, ha túljutsz ezen alvás előtt. Ha lefekvés előtt megvan a lista, nem kell félálomban a másnapi teendőkön tipródni.
Lefekvés előtt 1 órával nyugodjunk le! Persze egy végigtáncolt éjszaka után egy perccel elég jól működik az alvás, de a kutatók azt mondják, még tévét sem kellene nézni egy órával lefekvés előtt, sokkal inkább átadni magunkat a szabad asszociációknak és gondolatoknak. Az olvasás például az egyik legjobb ötlet.
Gépek kifelé! Az elektromos árammal működő berendezések káros hatással vannak az emberi szervezetre. Az általuk kibocsátott pozitív ionok túltengése a levegőben betegségeket és allergiát okozhat, állítólag. Így nem tanácsos a mobillal a párna mellett aludni, de a tévét és a laptopot is érdemes a hálószobán kívül pihentetni. Ja, és kapcsold ki a mobilos értesítéseket, mert a lehalkított telefon villogása is zavar a pihenésben.
Rakj rendet! Káoszban és rendetlenségben sokkal nehezebb aludni, mert az embert akaratlanul is zavarja az összevisszaság.
No alkohol, no cigi, no kávé. Ha időben akarsz lefeküdni, azt mondjék, délután 2 után már nem szabadna kávézni (bár mi a délután 4 órás kávé után is egész jól el tudnánk aludni, akár rögtön…). Bár az alkohol álmosít, befolyásolja az alvás mélyebb fázisát és az alkohol szervezetből való kiürülésével egy időben gyakoribbá válnak az ébredések. A nikotin pedig a koffeinnél is erősebb stimuláns, egyértelműen nem segít a pihentető alvásban, sőt: aki sokat dohányzik, annál elvonási tünetek is felléphetnek éjszaka közben.
20 fok. Azt mondják, ez a hőmérséklet lenne ideális a hálószobában.
Ha éjszaka megébredsz, ne nézz az órára! Tudjuk, ez nálad is rutin, de ha ezt teszed, az agyad automatikusan beindul, elkezd számolni, tervezni, esetleg kétségbeesni, és hopp, már éber is vagy.
Sötét szoba és szellőztetés. Miután kiszellőztettünk, húzzuk be a sötétítő függönyt, vagy eresszük le a redőnyt. Az összes fényforrást kapcsoljuk le, kísérletek szerint még egy digitális óra világító számlapja is megzavarhatja az alvást.