Akár a légkondik hűvösében, akár egy hangulatos kertmoziban, de moziba járni nyáron is élmény. Főleg ha ilyen remek kínálat van, mint a mostani! Csak győzzünk belőle szemezgetni.
Ha könnyed nyári filmre vágysz, akkor nincs is jobb egy kedélyes francia vígjátéknál. A Bazi nagy francia lagzik nemcsak a címében hajaz a jó pár éves Bazi nagy görög lagzira, itt is a különböző kulturális és etnikai háttérrel rendelkező fiatalokról és azok – először kissé nehezen felzárkózó – családjáról szól a fáma, persze a vidám, lagzis filmekhez illő könnyedséggel.
Egy másik francia film, ami szintén a franciaországi etnikai sokszínűséget járja körül, és persze nem hiányozhat belőle a szerelem sem: a Samba. Ugyanaz a rendezőpáros jegyzi, akik pár éve a nagy sikerű Életrevalókat is készítették, és a főszereplő srác is ugyanaz. A történet itt is ugyanolyan finomsággal egyensúlyoz a drámai szál és a könnyedség között, egy életszagú vígjáték, ami nemcsak két magányos ember egymásra találásáról szól, de a bevándorlás megrázó kérdéseit is feszegeti.
Mad Max – A harag útja: még azok is sokszor lelkendeznek, akik amúgy nem szerették a korábbi Mad Max filmeket. Őrületes posztapokaliptikus-sivvatagbéli látványvilág, pazar akciók, és kedvencünk, Charlize Theron a vad katonanő, Furiosa szerepében. No és persze Tom Hardy. Hát igen. Apropó, emlékeztek még a posztapokalpitikus divatösszeállításunkra? Ezután a film után érdemes lesz aktualizálnunk.
Nagyszájú, úrihölgynek nem mondható, és kezdő titkosügynök, ki az? Melissa McCarthy A kém című amerikai akció-vígjátékban. Avagy mit csináljon az ember, ha eddig ugyan a CIA-nak dolgozott, de csak a halálunalmas bürokratikus részlegen, most meg mindenféle csavarnak köszönhetően bedobják a mélyvízbe? Fun fact: a filmet nagyrészt Magyarországon, Budapesten és a Balaton körül forgatták.
Agymanók: a tinikorral nemcsak a hirtelen megnövekedő végtagok és szőrök járnak, de a hormonháztartásunkkal egy időben az érzelmi életünk is felkavarodik. Erről a mindannyiunk által megtapasztalt életszakaszról mesél a film cuki animációval és olyan metafora-világgal, ami feldolgozhatóbbá teszi az érzelmi kavalkádot, sőt katyvaszt a kamaszok számára. A sztori tini főhősét érzelmeinek megszemélyesített kis figurái kísérik végig a traumákkal járó költözés és új élet kezdete során.
Magam ura: eddig a magányos-önismereti-túra-az-erdőben témájú filmek inkább drámai-komor hangvételűek voltak. Ez a szatirikus norvég vígjáték szakít ezzel a hagyománnyal: egy harmincas családapát követünk végig, aki egyedül megy túrázni a hegyekbe. Cenzúra nélkül hallgathatjuk végig a belső monológját, a vállalhatatlanoktól egészen a klasszikus sorskérdésekig, miközben egyre inkább eggyé válik a természettel.
Saul fia: a film, ami a kritikusok szerint új nyelvezetet adott a holokausztdrámáknak. A film, ami évtizedek óta a legdíjazottabb magyar alkotás Cannes-ban. A film, amiről felkavarva és összetörve jössz ki, mégis meg kell nézned.
Hogy megint könnyedebb téma felé evezzünk: érdemes megnézni a Világevők című svéd dokumentumfilmet is, ami az általunk legirigyeltebb életmodellről szól. A film ételkritikus bloggereket mutat be, akiknek hobbija, hogy végigegyék a világ legkülönbözőbb helyein található híres éttermek kínálatát, és képesek ezért átutazni a fél világot. Hát nem csodálatos élet lehet?? Az tuti, hogy már az első 5 percben éhes leszel, szóval a biztonság kedvéért készíts be magadnak valami finom rágcsálnivalót, hogy végig tudd nézni a filmet.
Ha eddig lemaradtál volna az év legcukibb magyar vígjátékáról, akkor ideje bepótolnod! A Liza, a rókatündér zajos sikert aratott, sokan a magyar Amelie-nek titulálják. Nem csoda: bűbájos és szürreális látványvilág, humoros sztorivezetés és klassz színészek teszik egy kerek egésszé.
Egy film, amit a legjobb egy balatoni kertmoziban megnézni: Szimler Bálint rendező és Rév Marcell operatőr munkája, a Balaton Method 17 magyar zenekar – a Quimbytől kezdve a Bin-Jipig – és több száz magyar zenész óriási és ezerszínű zenei tablója, egyben a Kodály Method projekt lezárása. Ráadásul ez az első magyar film, ami közösségi finanszírozásból született. És milyen klassz lett a végeredmény! Budapesten nem vetítik a nyár folyamán, annál többet turnézik vidéki mozikban, úgyhogy érdemes figyelni, hol-mikor bukkan fel!