Laptop választásnál nem nehéz elveszni a végtelennek tűnő választási lehetőségek között. A következő cikkben összeszedtünk 10 dolgot, amire mindenképp érdemes figyelned mielőtt kiválasztanád a gépedet!
Mire fogod használni?
Az általános, otthoni használatra tervezett laptopok jellemzően a legolcsóbbak szoktak lenni, de itt is a határ a csillagos ég: rengeteg eltérő design-nal és felszereltséggel találkozhatsz. Kevésbé komolyabb játékok futtatásához és egyszerűbb munkák elvégzéséhez remek választás.
- Ha viszont a legújabb játékokkal szeretnél játszani, akkor már érdemes befektetned egy gamer laptopra. Itt az erősebb processzor és videokártya szokta felvinni a gép árát, de ezek szükségesek ahhoz, hogy a laptopod meg tudjon felelni az egyre szofisztikáltabb számítógépes játékok követelményeivel, különben csak akadozni fog a legújabb Battlefield, vagy rosszabb esetben el sem indul.
- Az üzleti célra tervezett gépeknél sokkal nagyobb figyelmet fordítanak a gyártók a biztonsági funkciókra a céges adatok védelmének érdekében (pl. ujjlenyomat olvasóval), és jellemzően robusztusabb kialakítással is rendelkeznek, kevésbé sérülékenyek. Itt a design szempontoknak már nincs helye, csak a funkciók számítanak.
- Mekkora súllyal érdemes számolni?
Még a legnehezebb laptop is hordozhatóbb, mint egy asztali gép, de szerencsére ma már a legtöbb laptop nem lépi túl a 2 kg-ot, sőt a kisebb kijelzővel rendelkező modellek közül akár 1 kg alatti gépet is találhatsz, ha különösen fontos számodra a hordozhatóság. Az általános használatra tervezett laptopok között viszont nagyobb eséllyel találsz pehelykönnyű gépeket, mint a masszív üzleti laptopok között.
- Milyen billentyűzetet szeretnél?
Egyes laptopok mellőzik a teljes billentyűzetet, hogy még kompaktabb legyenek: ilyen esetben nincs jobb oldalt numerikus billentyűzet. Manapság több laptop is rendelkezik billentyűzet világítással is, így akár világítás nélkül is kényelmesen gépelhetsz a sötétben.
- Milyen és mekkora kijelzőt szeretnél?
Természetesen ez is befolyásolja a laptop hordozhatóságot, de ha grafikai/mérnöki munka miatt van szükséged gépre, akkor nem célszerű a 13,3”-os alatti notebookok közt nézelődni. Ha fontos számodra a nagy kijelző, akkor lehet jobban jársz egy hagyományosnak mondható 15,6”-os laptoppal. Ráadásul a legtöbb esetben ezek árban kedvezőbbek is szoktak lenni.
Ha viszont nem akkora szempont a hordozhatóság, akkor akár egy nagyobb 17,3”-os laptopot is választhatsz, amivel a modern videojátékok látványvilágát is könnyebb megcsodálni.
A kijelző mérete mellett viszont annak a minőségét, azaz a felbontását is kell nézned: jellemzően a Full HD felbontású (1920×1080) tudják a legtisztább képet nyújtani.
- Milyen típusú meghajtót szeretnél? HDD vs SSD
A merevlemez meghajtó felel az adatok tárolásáért, ennek a típusa pedig közvetlenül befolyásolja a géped sebességét. A HDD meghajtók számítanak a régebbi és olcsóbb típusnak, az SSD meghajtók viszont gyorsabbak, könnyebbek, nincs bennük mozgó alkatrész, és alacsonyabb is a fogyasztásuk. Tény, hogy drágábbak, de választás előtt érdemes ezt végiggondolnod, mert még otthoni használat esetén is nagy kényelmet jelent az SSD.
- Mekkora memóriát (RAM) szeretnél?
A legtöbb laptop alapból 2 vgay 4 GB-os RAM-mal rendelkezik, de ez könnyen bővíthető, ellentétben a videokártyával. Minél nagyobb a memória, annál több alkalmazást tudsz majd zökkenőmentesen futtatni egyszerre a laptopodon.
- Mindenképp szükséges az erős videokártya?
Mivel ezt később nem lehet kicserélni vagy bővíteni a laptopodban, ezért annál fontosabb, hogy jól dönts az elején. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy csakis akkor érdemes erre külön figyelmet szánnod, ha 3D tervezésre, videóvágásra, vagy a játékok miatt van szükséged laptopra. Általános otthoni használatnál nyugodtan megspórolhatod magadnak ennek az árát. Ha csak a 22Bet HU oldalán tervezel fogadni a legközelebbi focimeccsre vagy szeretsz online Fedőnevek játszmát szervezni a haverokkal, akkor nem lesz szükséged egy bivalyerős videokártyára.
- Milyen processzort szeretnél?
A videokártyához hasonlóan ez az alkatrész sem bővíthető vagy cserélhető egy laptopban, így itt is fontos, hogy jól válasszál az elején. Az egyik legfontosabb alkatrész, ami nagyban meghatározza a laptop működésének a sebességét, és persze az árát: a gyártók eszerint is szokták alap (Intel Pentium), közép (i3, i5), és felsőkategóriásként (i7) hirdetni a termékeiket. Fontos szempont minden laptopnál, általános otthoni használat esetén is.
- Milyen portokra (csatlakozókra) van szükséged?
A portok esetében rengeteg különböző igény létezik a piacon, úgyhogy mindenképp nézd meg, hogy az általad kiszemelt laptop milyen csatlakozókkal van felszerelve. Az egyik legalapvetőbb csatlakozási felület természetesen az USB , de a memóriakártya olvasó megléte is fontos, hogy az SD kártyás eszközökről (kamera, mobil) átmásolhasd a képeket és videókat.
Mi a helyzet az akkumulátor üzemidővel?
Itt a Whr (Wattóra) értékét kell nézned. Minél nagyobb, annál több ideig használhatod egyetlen töltéssel a laptopodat, úgyhogy ezt sem érdemes figyelmen kívül hagynod a választásnál.