A tojás az egyik legkönnyebben elérhető és legjobb fehérjeforrásunk. És hogy ez miért fontos?
Sokan még ma is kétkednek a tojás egészségre gyakorolt pozitív hatásaiban, pedig kutatások sora bizonyítja, hogy jócskán bővelkedik ezekben. Egyetlenegy petesejtről van szó, aminek több egyedi és különleges tulajdonsága is van – mindemellett pedig még finom is. Rántotta, omlett, tükörtojás vagy buggyantott tojás? Tovább is van!
1. Nem csak a tyúktojásé a világ: a legkisebbeket a kolibrinek köszönhetjük, ezek nagyjából egy centiméter nagyságúak, azaz nagyjából egy drazsé méretének megfelelőek. Ennek ellenére egy holland kanári számít rekordernek: a tojásának hossza 7 mm és a súlya 0,027 g.
2. A világ legnagyobb tojásáért a struccok a felelősek, ellenben az arányokat is figyelembe véve, a saját testéhez mérten a kivinek van a legnehezebb dolga, mert míg a strucc testsúlyának 2 százalékát, a kivinek 20 százalékát teszi ki a tojása.
3. Amikor erősen aromás ételek közelében tartjuk a tojásokat, könnyen előfordulhat, hogy módosul az ízük, és lesz például banán íze a rántottánknak. Ennek az az egyszerű oka, hogy a tojásokon 17 ezer pórus található.
4. Az idősebbeknek komolyan figyelniük kell az étkezéseikre, a megváltozott emésztés és a tápanyagok felszívódásának átalakulása sok változást idéz elő, és így komoly problémát jelent a körükben a fehérjehiány. A megelőzés egyik legjobb módja a rendszeres tojásfogyasztás, ami elősegíti a megfelelő izomtömeg fenntartását. Táplálkozástani kutatások azt bizonyítják, hogy a legjobb módszer, ha a nap során egyenletesen viszik be a fehérjét, azaz minden étkezés során ennek megfelelő összetevőjű ételeket választanak.
5. Akadnak olyan tyúkfajták, amik gyakorlatilag készen gyártják a húsvéti tojásokat, hiszen színes példányokat tojnak. Az ameraucana, az easter egger, az araucana és a cream legbar is azok közé a fajták közé tartoznak, amik ilyen eredményeket mutathatnak fel. Kék, zöld, barna vagy éppen rózsaszín, nincs akadály előttük. Ennek oka a biliverdin IX és a protoporfirin IX nevű festékanyagok, amiket a méhfal mirigyei termelnek.
6. Egy tojás nagyjából 24-26 óra alatt jön létre. Évente átlagosan egy tyúk 200-325 tojást tojik, és igen, ehhez még csak kakas sem szükséges, ha nem szeretnénk kiscsibéket.
7. Az online rendelés kényelmét választva, akár három órán belül az asztalunkon lehet a hazai gazdaságban kapirgáló tyúkoktól származó friss, szabadtartású tojás.
8. Élettani szempontból különösen kiemelkedő, illetve a tápértéke is igen magas, így az anyatej után ez az egyik legkiválóbb forrása a fehérjéknek. A tojás összesen 18 aminosavat tartalmaz, köztük az összes esszenciális aminosavval.
9. A világ eddigi legnagyobb tojását egy Svédországban élő struccnak a számlájára írjuk, ami Kerstin és Gunnar Sahlin farmján hozta világra a 2,589 kilogramm súlyú, tekintélyes méretű darabot.
10. Nem csak a tojás belsejében, hanem a héján is találunk fehérjét. A külső védelemért ugyanis egy vékony fehérjeréteg a felelős, amit viszont könnyedén eltávolíthatunk, ha egyszerűen megmossuk csapvízben.