Magyarországon minden évben több ezer új vállalkozás születik. Az már kevésbé örömteli hír, hogy nagyjából minden második már az első évben tönkre is megy. Kezdő vállalkozóként az embert még az álmai hajtják, és talán észre sem veszi, hogy milyen akadályok tornyosulnak előtte. Ahhoz, hogy te ne ess ebbe a hibába, olvasd el aktuális cikkünket, amiben a tíz legfontosabb tudnivalót szedtük össze vállalkozásindításhoz.
….
10 dolog, amit mindenképpen tudnod kell vállalkozásod indítása előtt
1. A piackutatás elengedhetetlen
Ha azok közé a zsenik közé tartozol, akik a sivatagban is el tudják adni homokot, akkor ezt a lépést nyugodtan kihagyhatod. Minden más esetben viszont tudnod kell, hogy a termékedre, szolgáltatásodra van-e kereslet. És ha van, akkor pontosan mekkora, és milyen adatok jellemzik a célcsoportodat.
2. Építs stabil pénzügyi alapokra
Már a vállalkozás indítása sem két forint, a kezdeti időkben pedig biztosan saját zsebből kell állnod a céged működésének költségeit. Ezért aztán csak akkor vágj bele, ha van némi tartalékod! A vállalkozások számára ma már rengeteg hitel is elérhető: nem ördögtől való egy bank segítségét kérni a starthoz.
3. Egy jó név fél siker
A cégalapítás során meg kell majd adnod a vállalkozásod nevét. Ez pedig sokkal nehezebb, mint gondolnád. Egy jó cégnév ugyanis valóban fél siker: azonnal elmondja, hogy mivel foglalkozol, jól cseng és könnyű megjegyezni. Végezz itt is kutatást: mi az, ami még nem foglalt? Milyen szavakra keresnek rá sokan a Google-ben?
4. Találd meg az ideális formát
Számos lehetőség közül választhatsz: egyéni vállalkozás, betéti társaság, korlátolt felelősségű társaság, részvénytársaság. Mindegyik cégformának megvannak az előnyei és a hátrányai, és persze mindegyik más és más méretű vállalkozáshoz passzol. Ha bizonytalan vagy, inkább fordulj szakemberhez a döntés előtt!
5. Ne félj megosztani a munkát
Ha pedig már szóba kerültek a szakemberek: bátran támaszkodj rájuk már a kezdetektől. Erről később bővebben is szót ejtünk, most dióhéjban csak annyit, hogy sok kezdő vállalkozó képzeli magát polihisztornak, aki a könyveléshez, a joghoz és a menedzsmenthez is ért. Általában ennek nincs jó vége.
6. Gondolkodj rendszerben
Már a vállalkozásod életre hívása előtt tudnod kell, hogy miként fog felépülni a cég. Kik lesznek a vezetők, az alkalmazottak, milyen osztályokra lesz majd szükség. Ha pedig már a fut a szekér, a mindennapi működéshez elengedhetetlen egy jó rendszer, amiben mindenki átlátja a teendőit és felelősségeit.
7. Készülj fel a nehézségekre
Minden cég életében akadnak bukkanók, ez teljesen természetes. Napjainkban különösen, hiszen a gazdasági bizonytalanságok mellett még a COVID-járvány is fenyeget. Ahhoz, hogy a céged átlendüljön a nehézségeken, kész forgatókönyvekkel kell rendelkezned a nehéz időszakokra is.
8. Legyenek egyértelmű céljaid
Hány új ügyfelet szeretnél bevonzani a második negyedévben? Hány új embert kell felvenned jövőre? Mekkora növekedéssel lennél elégedett öt éves távlatban? A sikeres cégek mind ilyen és ehhez hasonló célokat tűznek ki maguk elé. Ez azonban kevés: a célokat mérned is kell, hogy tényleg megvalósultak-e.
9. Marketing nélkül nem fog menni
Lehet akármilyen jó a terméked vagy a szolgáltatásod, ha az emberek nem tudnak róla, nem számíthatsz sikerre. Ezért aztán már első pillanatoktól kezdődően foglakoznod kell a marketinggel is. Egy jó szlogen, egy hatásos logó és egy profi honlap alapvetésnek számít.
10. Egységben az erő
Marketing, sales, ügyfélkezelés, kivitelezés, HR – megannyi teendő egy vállalkozás életében. Ha igazán sikeres céget szeretnél, vedd körbe magad profi munkatársakkal! Lehet, hogy alaposan meg kell fizetned őket, viszont csakis biztos vállakon állva léphetsz egyre magasabbra és magasabbra.
A szakemberek már az elején is segítenek
A cégalapítás bizony számos jogi macerával is jár. Már egy kft-hez is komoly jogi tudás szükséges, hogy egy részvénytársaságról már ne is beszéljünk. Egy jogi tanácsadó vagy ügyvéd mindenképpen kelleni fog, hiszen a munka egy részét csakis ő végezheti el, egyes cégformáknál pedig kötelező a jogi képviselet megléte.
A hazai adózási rendszerről sok mindent el lehet mondani, de hogy egyszerű lenne, azt semmiképp. Ne próbálj tehát könyvelő nélkül belevágni, mert az adóhatóság könyörtelenül lecsap a hibákra. Te is nyugodtabban alszol majd, ha a céged pénzügyei biztos kezekben nyugszanak.
A cégalapítás után
A fenti tanácsokat a céged megalapítása után is használhatod. Hiszen egy működő vállalkozásnál is fontos, hogy egyértelmű célok legyenek, hogy egy megbízható ügyvéd és könyvelő segítse a munkát, és hogy a pozíciók minőségi munkatársakkal legyenek feltöltve. Érdemes tehát időnként átfutnod a listán, és elvégezni a finomhangolásokat a céged életében!