Könnyű téves előítéleteket gyártani olyan dolgok irányában, amit nem ismerünk saját tapasztalatból, vagy félrevezető félinformációkkal rendelkezünk róla. Az életünk számos területén megjelenhet ez, például a minket körbevevő természettel való kapcsolatunkban is. Bárhol lakjunk is, elkerülhetetlen, hogy időről időre ne keresztezzék az útjainkat bizonyos állatok, rovarok. Fontos, hogy róluk helyes ismereteink legyenek, mert így lesz zökkenőmentes a velük való együttélés. Nézzük most ilyen szemmel a sokak számára utálatos darazsakat, hátha megváltozik kicsit a véleményed a 10 pont végére!
1. A darázs igazából hasznos rovar
Nehéz ezt elhinni annak fényében, hogy komplett méhkolóniákat kiirtó óriásdarazsakról és egyéb szörnyűségekről rendre olvashatunk híradásokat. Egy-egy ilyen történetből azonban nem szabad általánosítani, és leírni az összes darazsat. A növények beporzásában a méhekhez és a pillangókhoz hasonlóan komolya szerepük van. Emellett még a kártevők elleni védekezésben is segít, ugyanis táplálékul használja őket, valamint egyes hernyókat is. Amíg tehát nem veszélyeztetik közvetlenül a mindennapjaidat, például egy szerencsétlen helyre rakott fészekkel, ne „vadássz” rájuk. Az persze, más kérdés, ha allergiás vagy a csípésükre, ez esetben a kert egyik fáján tanyát verő darazsak ellen is fel kell lépni. valamint a tavaszi, nyári és kora őszi hónapokban mindig legyen nálad megfelelő gyógyszer.
2. Bárki építhet percek alatt hatékony darázscsapdát
Ha egy-egy kerti összejövetelt szeretnél minél inkább darázsmentessé tenni, akkor erre is vannak vegyszermentes, hatékony megoldások. Házilag is könnyen készíthetsz darázscsapdát: Fogj egy műanyag flakont, kicsivel a nyaka alatt vág el, majd fordítva helyezd vissza a flakonba. Az illesztés mentén ragaszd körbe. Tölts bele valamilyen édes folyadékot. Lehet ez simán cukros víz is, ám a sörért is odavannak a darazsak. Akaszd fel a flakont egy fára vagy bokorra, minél távolabb onnan, ahol üldögéltek, sütögettek. Nem kell sokáig várni és a flakon elkezd telni különböző rovarokkal.
3. A darázscsípés ritkán veszélyes
Egy egészséges felnőttnél a darázscsípés jó eséllyel a fájdalmat követően egy kis piros duzzanattal megúszható. Természetesen nem mindegy, hogy hol ér el a darázs. A fejen, a száj környékén veszélyesebb lehet. Gyerekeknél és azoknál, akik allergiásak a csípésre már sokkal elővigyázatosabbnak kell lennünk. Ha valaki tudja magáról, hogy allergiás, mindig legyen nála megfelelő ellenszer. Ha a csípés után nemcsak a csípés helye környékén, hanem a testen máshol is duzzanatok keletkeznek, akkor értesítsük a mentőt.
4. A lódarázs ijesztő, de meglehetősen békés
A lódarázs méreténél fogva a frászt tudja hozni ránk, hiszen a dolgozók 25 cm körüliek, a királynő pedig akár a 30-35 cm-t is elérheti. Ijesztő kinézete ellenére a csípése nem fájdalmasabb, mint mondjuk egy kecskedarázsé, sőt nem is kifejezetten agresszív.
5. A lopódarázs lárvák pókkal táplálkoznak
A darazsak családjába számos olyan faj tartozik, amely külsőre még ijesztőbb, mint a „megszokottak”. Ezek közé tartozik a lopódarázs is vékony alakjával, 12-25 mm-es hosszával. A lopódarázs nem kolóniában él, magányos faj. Fészke könnyen felismerhető, ugyanis csőszerű és agyagból készül. Ezekben a kis cső- vagy urnaalakú különálló fészkekben fejlődnek ki a tojás-lárva-báb folyamatán végigment egyedek. A lárvák tápláléka pedig nem más, mint a pókok. Ha tehát nem vagy oda a pókokért, akkor még hasznodra is lehet a ház körül egy-egy lopódarázs. Nem agresszív faj, ha békén hagyod, nem fog bántani.
6. A legtöbb darázs parazitoid faj
A parazitoid azt jelenti, hogy az adott állat egy bizonyos életszakaszában más faj testében vagy azon élősködve él. A darazsak között több ilyen is akad. A fürkészdarazsak például lárvákba teszik a petéiket, amik kikelve belülről falják fel a gazdatestet. Elég horrorisztikusan hangzik, ám a fürkészdarázs ránk nézve egyáltalán nem veszélyes, sőt még hasznos is, mert pusztítják az élősködket.
7. A darazsak magánélete elég kacifántos
A darazsak szaporodását az évszakok változása befolyásolja. A királynő még a hideg beállta előtt lerakja az utolsó tojásait, amikből termékeny hímek és nőstények kelnek ki. A termékeny hímek kirepülve más kolóniák királynőit termékenyítik meg, majd elpusztulnak, csak úgy mint a fészek többi lakója. A kolónia újdonsült királynői megtermékenyülés után felkészülnek a télre, amit egyedül hibernációban töltenek, csk ők élik túl a telet. A tavasz elérekzésével a királynők alkalmas helyet keresnek a fészekrakáshoz. A még ősszel beléjük került spermát használják fel ekkor. Az első lárvákat ők maguk etetik és gondozzák, majd az ezekből kikelt terméketlen dolgozók veszik át ezeket a feladatokat, ők csak a tojásokat rakják le a továbbiakban, ki-ki a saját fészkében. Egy fészekben egy királynő él.
8. A szamurájdarázs a márványpoloskát követve terjed
A szamurájdarázs a parazitoid darazsak közé tartozik. Már nálunk is megjelent, és úgy tűnik, hogy bevethetőnek bizonyul a hihetetlen gyorsan terjedő ázsiai márványpoloskák ellen, amik rengeteg kárt okoznak a termésben. A szamurájdarázs ugyanis tojásait a poloskákba rakja.
9. A hamis darázsfészek elég hatékony és környezetbarát módszer a darazsak ellen
Egyes darázsfajok ellen jó megoldás a hamis darázsfészkek kiakasztása a kertbe vagy a padlásra. Webáruházakban könnyen beszerezhetők, és még csak vegyszer sem kell hozzájuk.
10. A darázs csípése fájdalmasabb, mint a méhcsípés
Sajnos nem véletlen, hogy a darázsról kialakult kép negatívabb, mint a méh megítélése. A csípése fájdalmasabb, ráadásul a méhekkel ellentétben a darazsak nem halnak bele egyetlen csípésbe, többször is képesek szúrni.