Ha már hosszabb ideje használod a kerékpárodat napi szinten, akkor a telefonod praktikus és biztonságos elhelyezése folyamatosan, mint Damoklész kardja lebeghet a fejed felett. Persze csak addig, amíg meg nem találod az ideális telefontartót.
A mobil ma már annyira hozzánk nőtt, hogy ha nincs kéznél, sokan képesek rá, hogy menet közben fél kézzel kotorásszanak a zsebükben, ha jött egy értesítés vagy tovább akarják léptetni a lejátszási listát. Ez a megoldás azonban nem csak hogy kényelmetlen, de kiemelten balesetveszélyes is!
Éppen ezért, ha még nem találtad meg az ideális mobiltartót a kétkerekűdre, ideje elkezdeni keresgélni. Ez így rendben is lenne, de mivel elég széles a kínálat, joggal merülhet fel a kérdés, hogy mégis mi alapján dönts egyik vagy a másik mellett. Biciklis telefontartót egyáltalán nem könnyű választani. Sok múlik a telefon típusán, illetve a rögzítési lehetőségeken, hogy milyen módon és hová rögzítjük.
Váz vagy kormány?
Ez abszolút kényelmi kérdés. Kinek mi a komfortosabb, amikor menet közben kell a képernyőt nézni, illetve, hogy hol nem zavaró az eszköz biciklizés közben. A vázra szerelhető verzióknál előfordulhat, hogy beleütődik a térdünk, tekerés közben.
A szűkebb keresztmetszet inkább a telefontartó rögzítési módja lehet, ugyanis nem mindegyik típus alkalmas mindkét rögzítési módra. A vázra szerelhetőek között inkább tépőzáras megoldásokat találni, míg a kormányra szerelhetőek között szilikonos szíjakat, konzolokat vagy bilincses verziókat is találunk. Ennek okán érdemes előbb körbenézni a webáruházakban, esetleg kipróbálni a biciklis boltokban, hogy melyik megoldás a legkényelmesebb számodra.
Ha kormányra szerelhető telefontartót választasz, mindenképpen figyelj a kormányszélességre. A bilincses rögzítésnél ugyanis könnyen mellé lehet fogni.
Szilikonos vagy merev tartó?
Jön a következő rázós kérdés. Milyen legyen maga a tartó? Itt már erősen keveredik a design és a praktikum kérdése. Vegyük hát sorra a lehetőségeket:
Szilikonos tartó: a fórumos vélemények szerint ez egy óriási NEM. De persze ízlések és pofonok, akkor sincs semmi baj, ha neked ez jön be. A szilikonos tartó az anyag rugalmasságából adódóan nem képes minden körülmények között stabilan tartani az eszközt, így rázósabb utakon – és lássuk be, ehhez elég egy-két belvárosi utcán végig karikázni – hozzáütődhet a telefon a vázhoz vagy a kormányhoz. Hiába a szilikon keret, ezek nem törésbiztosnak.
Előnye viszont, hogy ebből a típusú tartóból a legkönnyebb kiemelni a telefont. Ha épp hirtelen fotóznál valamit, másodpercek töredéke alatt ki tudod pattintani a készüléked.
Merev kerettel rendelkező tartók: ezek 2 részből állnak. Van egy gömbcsuklós vagy bepattintható zárrendszer alap, amit a kormányra rögzítesz, majd erre az alapra már könnyen rá tudod illeszteni a telefontokot. Ezek masszív műanyagból vagy fémből készülnek, abszolút biztonságosan tartva a mobilt.
A gömbcsuklós és gearlock szerkezettel ellátott rögzítések általában 360°-os forgatást tesznek lehetővé. Így te választod ki, hogy álló vagy fekvő nézetben szeretnéd látni a képernyőt, valamint a dőlésszöget is az igényeidhez igazíthatod.
Lepattintani is könnyű a vázról, ha épp megállnál útközben. Viszont a gearlockos verziót nehezebb zsebre tenni az adapter miatt. Na de lássuk be, valamiben azért kompromisszumot is kell tudni kötni.
Mire figyeljünk még?
A telefon mérete: akárcsak a telefontokokat, a biciklis telefontartókat is az aktuálisan futó készülékek méreteihez készítik. Szerencsére elég nagy a választék és a tokok egy része jól méretezhető, így ritkán okoz gondot, de bele lehet futni néhány kellemetlenségbe, ezért ezt mindenképpen érdemes még vásárlás előtt ellenőrizni.
Fontos még a pántok, „karmok” kialakítására is odafigyelni. Alapveztő, hogy ne okozzon sérülést a telefonon, amikor ki- és bepattintod azt. Emellett arra is figyelni kell, hogy ne takarja ki a képernyő fontos funkcióit, vagy ne takarjon ki túl nagy részt a képernyőből, továbbá a telefon oldalsó kezelőgombjaihoz is kényelmes hozzáférést biztosítson.
Rögzítés szempontjából a bilincses megoldás talán a legjobb. Stabilan tartja a teljes szerkezetet, így durvább terepen sem mozdul el az eszköz.
Kompakt megoldás
Fórumos vélemények alapján a biciklis-motoros telefontartók a legjobbak biztonság szempontjából. Masszívan rögzíthetők, rázósabb utakon sem fordulnak le a vázról vagy a kormányról.
Ha bicajos táskán gondolkodsz, érdemes a kompakt tároló beszerzését is számításba venni. A kisméretű, vázra szerelhető táskák nagyon praktikusak tudnak lenni akár sportoláshoz, akár városi kerékpározáshoz. Épségben marad a telefonod, ráadásul a kialakításuknak és az alapanyaguknak köszönhetően víz és portaszító tulajdonságokkal rendelkeznek. A táska tetejére tudod rögzíteni a telefont, amelyet átlátszó PVC bevonat borít, így menetközben jól láthatod a térképet, és akár váltogathatsz az alkalmazások között. a zipzáras tároló részben pedig elférnek a kiegészítők: fülhallgató, külső aksi, napszemüveg, biciklis kesztyű, iratok, pénztárca, stb..