A rovarok mindenhol ott vannak. Könnyen bejutnak a házba, a kert minden szegletében megjelenhetnek. A zökkenőmentes együttélés velük csak úgy valósítható meg, ha megismerjük azokat a rovarokat vagy bármilyen más állatot, akikkel megosztjuk az élettereinket. Ilyenek a darazsak is, akik a tavasz beköszöntével ott zümmögnek a kertben. Ha tudjuk, hogyan élnek, mit szeretnek, mit nem, mi vonzza és mi taszítja őket, akkor konfliktusmentes lehet a kertben tartózkodás is.
1. A királynő az abszolút túlélő
Ahogy elkezdenek hűvösödni a nappalok, úgy hullanak el szép sorban a darázsfészek lakói. A királynő marad utoljára, aki szintén érezve a végóráját termékeny nőstényeket nevel fel. Ők lesznek a jövendő királynők, akik kirepülnek a fészekből, megtermékenyítik őket és úgy vonulnak téli álomba. Egy királynő nagyjából 1 évig él.
2. A királynőn kívül kezdetben nincs más termékeny nőstény a fészekben
Tavasszal a királynők felébrednek a téli álomból és elkezdenek a fészekrakáshoz megfelelő helyet keresni. A királynőkben ilyenkor már ott vannak a peték, amiket elkezdenek lerakni, tehát az őszi spermát még csak most használja fel. Tavaszig elraktározza magában. Minden fészekben egy királynő van, akinek a fészek elindításában van szerepe. Olyannyira, hogy később már repülni sem tud, csak a a peték lerakása a feladata. Az első lárvákat még ő neveli fel, és a fészek építését is elkezdi. A meddő nőstény darazsakat dolgozóknak nevezzük.
3. A királynőt mindig más fészek hímje termékenyíti meg ősz elején
A leendő fészek egészségének érdekében a frissen született királynőket nem a származási fészkük hímjei termékenyítik meg, hanem kirepülnek és úgy találnak rájuk más fészkekből. A származási fészek királynője elpusztul, miután a leendő királynői utódlásról gondoskodott.
4. A telet hibernációban tölti a nőstény
Télen elpusztulnak a darazsak, kivéve a megtermékenyített nőstényeket, akikből tavasszal az új kolóniák királynői lesznek. Ha nem lennének megtermékenyítve, akkor ők is elpusztulnának. Maga a hibernáció is egy érdekes folyamat. Ilyenkor az anyagcsere és egyéb testi funkciók lelassulnak vagy teljesen le is állnak.
Több hónapot is kibírnak ebben a hibernált állapotban. Míg nálunk embereknél, ha a tagjainkat nem használnánk ennyi ideig, akkor az izmaink elkezdenének sorvadni. A rovarok ezzel szemben a tavasz érkeztével ugyanúgy tudnak repülni, mintha semmi se történt volna.
5. A fészket a legtöbb faj a saját nyálából is építi
Sokan láttunk már darázsfészket. Ezek legtöbbször papírszerű anyagból állnak, és kis sejtek találhatók bennük. A fészkek alakja és anyaga is eltérő kicsit fajonként. A darazsak a nyálukkal kevernek össze egy kis farostot, ebből áll az a vékony papírra emlékeztető anyag.
Vannak olyan darazsak, akik a földbe fészkelnek, ilyen például a német darazsak. Ezek a lyukak lehetnek elhagyott egér- vagy pocokfészkek is. Fűnyírás közben sokszor ezek okoznak gondot, ugyanis nem látszanak a fűben, véletlenül rájuk lehet tolni a fűnyírót. Ha ez megtörténik, akkor heves támadásra lehet számítani, és jobb gyorsan elmenekülni a helyszínről.
6. Éjszaka nem mozognak
Az a nagy szerencsénk van, hogy nyári estéken elég csak a szúnyogokkal küzdeni, ugyanis a darazsak visszavonulnak a fészkeikbe, ahogy lemegy a nap. Ez azért is jó hír, mert egy apróbb, még jobban szem előtt lévő fészket ilyenkor magunk is megpróbálhatunk lefújni. Természetesen a lehető legnagyobb távolságból, és nagyon óvatosan.
7. Van olyan darázs, ami nem csíp
Mégpedig a fürkészdarázs. Kinézetre talán kicsit ijesztőnek tűnik, de az emberre nézve teljesen ártalmatlan, sőt még hasznára is van a kertnek, ugyanis több kártevőt is megeszik. A petéit hernyókba rakja, amik kikelve belülről emésztik fel a gazdatestet, ez kevésbé hangzik gusztusosan, de a fürkészdarázs ennek ellenére hasznos és védendő rovar. Hosszabb és vékonyabb teste van, mint egy átlagos darázsnak. A színe változó, lehet fekete-sárgás, de fekete-piros is.
8. Darázsnak néz ki, pedig nem az
A rovarok világában is érvényes az, ami az egész állatvilágban. Minden egyed a túlélésre törekszik, ezért pedig a színektől, kinézettől kezdve sok mindent felhasznál. A darázs színei jelzik a többi rovarnak, hogy kivel is állnak szemben. Néhány ártalmatlanabb társuk pedig kihasználja ezt. Ilyen például a zengőlégy, ami a megszólalásig hasonlíthat egy darázsra, persze inkább csak színekben. Se a potroha, se a szájszerve, testfelépítése nem egyezik a darázséval. A színei miatt azonban még minket megtéveszthet, ha csak a szemünk sarkából pillantunk rá.
9. Kicsinek tűnő fészek, nagy sokaság
A darázsfészek kívülről sosem tűnik nagynak, ám egyrészt, lehet, hogy a nagyját nem látjuk, másrészt kis helyen is több száz egyed élhet együtt, ezért nappal sose közelítsünk meg egyetlen fészket se.
10. Minden ehető jöhet!
A darazsak mindenevők, ezért a hústól, tetemektől kezdve a nektárig minden szerepelhet a táplálékaik között.