Egyre gyakrabban állsz fel a nap végén az íróasztalodtól azzal a gondolattal, hogy nem érzed jól magad a munkahelyeden, ez nem az, amire vágytál?
Érvek és ellenérvek forognak agyadban lefekvés előtt? Az alábbi jelek talán segíthetnek eldönteni, valóban szükséged van-e a munkahelyváltásra, hogy kiegyensúlyozottabb legyél.
Karrier, vállalati értékek, juttatások
- Jelenlegi pozíciódban úgy érzed nincs karrierlehetőség, nem kínálja számodra a kívánt fejlődési utat, nem kapod meg a kívánt kihívásokat és nem látod karriered előre haladását.
- A vállalati kultúra és értékrend nem illeszkedik saját elvárásaiddal, nehezen alkalmazkodsz a munkahelyi légkörhöz.
- Közvetlen felettesed vagy a felsővezetés stílusa, döntései nem támogatnak és motiválnak, nem elfogadhatóak számodra, és nem látsz esélyt arra, hogy ez belátható időn belül megváltozzon.
- Úgy érzed, bérezésed nem tükrözi megfelelően szakmai tapasztalatodat és képességeidet, vagy a szakterületeden elvárható átlagnál alacsonyabb összeget kapsz munkádért.
- Munkaidőd és munkahelyi kötelezettségeid túlzott terhet rónak rád, nincs elegendő időd személyes életedre, pihenésre, nem vagy elégedett a munkád és magánéleted egyensúlyával.
Mielőtt azonban meghozod a döntést a munkahelyváltást illetően, érdemes alaposan tájékozódnod a szakterületeden és lakóhelyed környékén elérhető nyitott pozíciókról, találsz-e olyat, ami számodra megfelelő lehet. Akár kisebb városokra szűrve is lehet böngészni az aktuális lehetőségek között, például a kaposvári állásokra koncentrálva.
Stressz és konfliktusok
- A cégen belül komoly problémák vannak a kommunikációval, és ennek következtében rendszeresen nem kapod meg azokat az információkat, amelyekre szükséged van munkád hatékony elvégzéséhez.
- A munkahelyeden tapasztalt folyamatos stressz, esetleg szorongás már olyan mértékű, ami érezhetően negatívan befolyásolja az egészséged, és nem látsz lehetőséget a javulásra.
- Gyakoriak a munkahelyi konfliktusok, a kollégák egymáshoz fűződő viszonyára nem a csapatszellem, hanem az egymás elleni áskálódás jellemző. Ha viszonyod kollégáiddal nem mondható jónak vagy barátinak, ez az állapot hosszú távon rendkívül mérgező és kimerítő állapotot eredményezhet.
- A munkahelyed tevékenységével, értékeivel, céljaival nem tudsz azonosulni, netán konkrétan ütköznek saját elveiddel és értékeiddel, ez folyamatos konfliktus érzést okozhat.
- Úgy érzed, munkaadód nem értékeli eléggé munkád, nem kapod meg azt az elismerést, morális támogatást, amit szükségesnek éreznél a további folytatáshoz.
Ha a fentiek alapján úgy érzed, a váltás mellett döntesz, mindenképp tervezd meg a lépéseidet. Frissítsd önéletrajzot, mérd fel, milyen ajánlatok közül tudnál választani például a pécsi állások közül, és kezdd el a szakmai kapcsolataid építését, bővítését.
Saját céljaid és prioritásaid
Bárhogyan is döntesz, ne felejtsd el figyelembe venni saját értékeid, céljaid és prioritásaid. Alapos önvizsgálat és megfontoltság is kellhet ahhoz, hogy olyan döntést hozz, ami összhangban van szakmai és személyes céljaiddal. Ha bizonytalan vagy, bátran vedd igénybe karrier-tanácsadó vagy coach segítségét.