Újdonsült szülőként minden gondolatunk a kisbaba körül forog, szeretnénk, mindent a lehető legjobban csinálni. A kisbabák első hónapjaiban sokat sírhatnak, hiszen számukra ez az elsődleges módja a kommunikációnak. Mit jelenthet a sírás és hogyan tudjuk megnyugtatni a kisbabát? Ebben a cikkben három gondolatot szedtünk össze, amely segítheti a szülőket a síró baba megnyugtatásában az első hónapokban.
1. Győződjünk meg róla, hogy éhes-e
Mivel a babák még nem tudnak beszélni, a sírás segítségével fejezik ki magukat. Így akkor is elkeserednek, ha éhesek. Szoptatás és tápszeres etetés esetében is érdemes a rutin kialakítása és megfelelő időközönként megetetni a kisbabát.
Vigyázzunk a túletetéssel, mert bizony ettől is megfájdulhat a kicsik pocakja és eleredhetnek a krokodilkönnyek. Két etetés között alkalmazhatunk olyan nyugtató eszközöket, mint a cumi vagy az alvókendő. Amennyiben szülőként cumiban gondolkodunk, a prémium minőségű BIBS cumi kiválóan alkalmas a kisbabák megnyugtatására stresszes vagy új helyzetekben és altatáshoz is remek segítség lehet.
A BIBS cumik elérhetőek természetes natúr kaucsuk és antiallergén szilikon fejjel is. A különféle cumifejeket és anyagokat a baba egyéni igényeinek megfelelően tervezték meg, így minden gyermek megtalálhatja a számára megfelelő cumit. Magyarországon a Pippadu online baba-mama boltban található a BIBS cumik egyik legszélesebb kínálata. Érdemes benézni hozzájuk!
Fontos, hogy a cumit ne erőltessük, csak akkor adjuk a babának, ha szívesen elfogadja! Minden gyermek különböző, igyekezzünk megtalálni a számára megfelelő megnyugtató módszert.
2. Teremtsünk nyugodt környezetet
A nyugtalan babák nem feltétlenül éhesek, hiszen őket is ugyanúgy érik ingerek, mint bennünket. Ők is lehetnek feszültek, hiszen születés után egy új, számukra ismeretlen környezetben töltik el a nap 24 óráját.
Mi több, a babák érzékelik a környezeti hatásokat is, így az is feszültté teheti őket, ha anya vagy apa éppen nyugtalan. Így ahhoz, hogy a babát meg tudjuk nyugtatni, fontos, hogy először mi magunk legyünk azok. Kimerülten ez nem mindig egyszerű, ezért a saját magunk megnyugtatására szolgáló rutinok kialakítása is fontos.
Teremtsünk biztonságos környezetet, ahová elvonulhatunk a babával. Ringassuk karban, kiságyban. A megnyugtató fizikai köteléket erősíthetjük babamasszázzsal, amely növeli a baba biztonságérzetét. A baba megnyugtatására alkalmazhatunk pólyázást, illetve hordozókendő segítségével magunkra kötve dajkálhatjuk.
3. Hallgassunk fehér zajokat, dalokat
A babák megnyugtatásában nagy szerepe van a hangoknak, ezek lehetnek ún. fehér zajok, dalok és természetesen a szülők hangja is.
A fehér zajok segítik a megnyugvást, hiszen az anyaméhben is hasonló zörejeket hallanak a kicsik. Ezek általában monoton hangok, mint a ventillátor vagy a hajszárító búgása. Segíthet a baba megnyugtatásában, ha rövid időre bekapcsoljuk a porszívót vagy ventilátort. Ma már az energiatakarékosság jegyében külön eszközöket is beszerezhetünk, melyek a fehér zajok imitálására alkalmasak.
A zajok mellett a dalok hallgatása is nyugtató hatással van. Próbálkozzunk több gyermek dallal, a baba jelezni fogja, hogy melyik tetszik neki. Emellett az édesanya, édesapja hangja, az éneklés és dúdolás is segít, hogy nyugodt és biztonságos környezetet teremtsünk a kicsik számára.