Koriander, omlós húsok és érzékborzoló fűszerek – ki tudna ellenállni a vietnami konyha csábításának? Szerencsére már Pesten is egyre több helyen ki tudjuk elégíteni ezirányú szenvedélyünket.
Nemrég a legendás Dang-Muoi büfében jártunk, ami a Józsefvárosi piaci bázis mellett most a IX. kerületi Ernő utcában is megnyitott. Az izgalmas, fűszeres fogások főképp az észak-vietnami konyhát képviselik, az autentikus ízekről pedig a büfét 19 éve vezető vietnami házaspár gondoskodik.
A phở bò, azaz klasszikus marhahúsos leves rizstésztával eredetileg észak-vietnami specialitás volt, de mára már nemzeti étellé vált. Erős, karakteres alaplé, amit gyömbérrel, csillagánizzsal és citromfűvel ízesítenek, a tetejét friss korianderrel szórják meg. Vietnamban gyakorlatilag a nap minden szakában fogyasztják, bár eredetileg reggeli fogás volt. Célszerű egyik kezünkben kanállal, másikban az evőpálcikákkal fogyasztani.
A vietnami konyha egyik alappillére a nuoc mam, azaz a halszósz. A hordóban tárolt halat hónapokon át sóban erjesztik, majd leszűrik. Majd mindenhez használják, nagy mennyiségben, mint a kínai konyhában a szójaszószt. Olyan alapként található meg minden asztalon, mint nálunk a só. A koncentrált szósz tartalmazza az összes proteint és vitamint, ami a halakban is megtalálható.
A nem rán, azaz tavaszi tekercs rizspapírba göngyölt rák- vagy sertéshús ropogósra pirítva, chilis-halszószos szószba mártogatva, friss zöldsalátával csodálatos fogás.
A rau thom, azaz a friss, illatos zöldfűszer (koriander, menta, bazsalikom és még sok más) bőkezű használata is megkülönbözteti a vietnamit a többi délkelet-ázsiai konyhától.
A đùi ếch satế, azaz a sült fűszeres békacomb is izgalmas lehet a kísérletezni vágyóknak. Ízre és állagra valahol a csirke és a hal között helyezkedik el, az omlós hús szinte kínálja magát, hogy leszopogassuk a csontokról.
A vịt xào cay, azaz pikáns csípős sült kacsa ismerős lehet más kelet-ázsiai konyhákból, gyömbérrel és halszósszal fűszerezve, ropogósra pirítva, rizzsel és vietnami káposztasalátával érdemes fogyasztani.
A vietnami konyhára jellemző a tengeri halak, rákok változatos felhasználása is: a tarisznyaráktól a szardíniáig, kagylókig és garnéláig, mndezt grillezve, panírozva vagy rizzsel kis labdaccsá összesütve. Sőt köretnek is elterjedt a tengeri algák feltálalása az alapnak számító rizs mellé.
A thịt lợn rán ngũ vị hương, ropogós ötfűszeres sertéscsíkok is őrületesen izgalmasak, a magyar ízlelőbimbónak szokatlan ízkombinációkkal (például fahéjjal és csillagánizzsal) bolondítva a sertést ízét.
A vietnami kávé, ami az ország egyik legfőbb mezőgazdasági cikke, legendásan erős és finom, általában sűrített tejjel, órákon keresztül szürcsölgetve fogyasztják.
A chè szintén észak-vietnami különlegesség: mungóbabból készült áttetsző, édes, boldogan remegő kocsonyaszerűség puha rizsszemekkel.
Fotók: tízdolog.hu