A Könyvfesztivál sokunknak azt az éves rituálét jelenti, amikor megfogadjuk, hogy most aztán igazán kiolvassuk a régóta félretett köteteket, majd mégiscsak új beszerzésekkel súlyosbítjuk a helyzetet. Hogy végre ne így legyen, összeszedtünk tíz klasszikust, amelyet gyorsan – kitartóak akár egyhuzamban is – el tudunk olvasni.
Zabhegyező: Jerome David Salinger 1951-ben kiadott hányinger érzetű beszámolója a korabeli amerikai társadalomról. Valahogy mindenki azt hiszi, hogy épp ő róla és a saját környezetéről szól. Oldalak száma: 120.
Úton: Jack Kerouac regénye. Az 1957-ben megjelentetett naiv road movie sokak hátizsákos kalandozásának lehetett ösztönzője. De a kudarcba fulladt filmfeldolgozás után is biztosak lehetünk abban, hogy a könyvet még unokáink is olvasni fogják. Oldalak száma: 320.
Három ember egy csónakban: az 1889-es könyv, Jerome Klapka Jerome tolmácsolásában, a mai brit humor egyik ősforrása. Három agglegény és egy kutya csónakázásáról szól a Temzén. Ugyannyian rühellik, mint amennyien rajonganak érte. Oldalak száma: 250.
Tajtékos napok: könnyfacsaróan szép, idóta szerelmi történet, Boris Vian francia szerző műve 1946-ból. Mindannyian várjuk Michel Gondry idei filmvariációját, de addig bőven lesz időnk elolvasni a könyvet egy vasárnap délután. Oldalak száma: 220.
Száz év magány: Gabriel García Márquez, 1967. A hol széttartó, hol kusza történetfolyam és a megjegyezhetetlen családnevek ellenére (vagy épp ezek miatt) egy adagban az igazi. Fülledt, mítoszokkal teli életérzés. Oldalak száma: 425.
A Mester és Margarita: a szerző, Mihail Bulgakov halála után jelent meg, 1966-67-ben. Hasonlóan az előző kultkönyvhöz: vagy azonnal beszippant a biblikus-mágikus történet egyedi világa és nyelvezete, és akkor le sem tudod tenni, vagy soha az életben nem érsz a végére. Oldalak száma: 425.
A vonzás szabályai: Bret Easton Ellis 1987-ben megírta, milyen egyetemistaként szerelmet és szexet hajkurászni, és a helyzet azóta sem változott sokat. Erasmus-ösztöndíjasoknak naná, hogy kötelező. Oldalak száma: 360.
A parfüm: Patrick Süskind, 1985. Igazi divatregény, és mint ilyen, könnyen olvasható. Erotikus gyilkosságok történelmi környezetben: az író még időben rájött, mit lehet a legtutibban pénzzé tenni; a 2000-es évek sorozatkészítői az ő nyomában járnak. Oldalak száma: 260.
Utas és holdvilág: 1937, a könyv megjelenése óta vannak fanatikus Szerb Antal-hívők, akik bejárják a főhős olaszországi útvonalát, mintha útikalauzt vettek volna. Mondjuk sokkal inkább az énkeresésről szól a regény. Oldalak száma: 390.
A fehér király: Dragomán György 2005-ös könyvének – címe ellenére – szerencsére semmi köze nincs a Trónok harcához. Annál több a szerző ’80-as évek-beli romániai gyerekkorához és a megélt brutalitáshoz. Fajsúlyos témák és emlékezetes pillanatok követik egymást a rövid történetekben. Oldalak száma: 300.
+1, Michel Houellebecq, a Könyvfesztivál idei díszvendégének bármely szórakoztatóan életunt regénye.
Akit ez a lista sem serkentett olvasásra, vagy épp ellenkezőleg, már minden címet unásig ismer, tanulmányozza az alábbi válogatást.
Az összeállításért köszönet Hegedűs Róbertnek.
Kép innen